Kodak Mobile Film Scanner – přenosný kartonový skener kinofilmů pořídíte za 40 dolarů

24. července 2019
TWEET SDÍLET

Jednoduché řešení bývá obvykle tím nejefektivnějším, alespoň v tomto duchu vznikly například kartonové brýle pro virtuální realitu Google Cardboard, které si může při troše šikovnosti složit doma prakticky kdokoli.

Podobným směre zřejmě uvažoval Kodak, když navrhoval univerzální kinofilmový skener, který je také vyroben z kartonu – Mobile Film Scanner. Nejedná se samozřejmě o nějaký převratný nápad ve smyslu skenování (či spíše přefocování) filmů mobilním telefonem. Zařízení pro stejné řešení dnes nabízí hned několik výrobců, Kodak se však snaží jít na věc velmi jednoduše, ekologicky a především levně.

Klepněte pro větší obrázek

Samotný skener je kompletně vyroben z kartonu až na malé LED podsvícení napájené dvojicí tužkových baterií, které samozřejmě využívá i nezbytné plastové odlitky a kov pro vedení elektrické energie.

Dva kusy skeneru do sebe zapadnou a tvoří de facto transportní krabičku, do pracovní polohy je pak sesadíte s pomocí rozměrných vzpěr, čímž dostanete jednak plochu pro položení mobilního telefonu a jednak plochu pro umístění skenovaného pásu kinofilmu nebo rámeček s diapozitivem.

Nezbytnou součástí je také obslužná aplikace, v níž je možné uživatelsky upravit expozici, orientaci snímku, kontrast či vinětaci. K dispozici jsou také nezbytné filtry a možnost sdílení oskenovaných snímků na sociálních sítích.

Nejedná se samozřejmě o profesionální řešení, kdy byste z oskenovaných snímků tiskli výstavní zvětšeniny – velmi také bude záležet na schopnostech fotoaparátu ve vašem mobilu. Ovšem pro uchování a digitalizaci obrazu zachycených na kinofilmu může být dostačující, zvláště vezmeme-li v potaz cenu 40 dolarů.

Závěry z používání a testování ukazují spíše na občasné použití nebo pro skenování vybraných filmových políček spíše pro zábavu a možnost sdílení obrázku. Pro ty, kdo stále fotografují na film a jeho digitalizace je nedílnou součástí workflow, je práce s kartonovým skenerem příliš zdlouhavá. Další problematickou věcí může být částečný osvit skenovaného políčka i okolním světlem a ideální pozice telefonu – zejména u nových modelů s více fotomoduly nebude zcela jednoduché mobil správně ustavit.

Asi největším problémem je totiž nutnost ručního posuvu filmu nebo výměny dia-rámečků. Samozřejmě je zde i značný kvalitativní rozdíl ve finálním obrazu – obrazové kvality plochých skenerů nebo bez/zrcadlovky s adaptérem (ať už koupeným nebo „home made“) rozhodně nedosáhnete.

Pokud byste ale chtěli Kodak Mobile Film Scanner vyzkoušet, není nic jednoduššího, než si jej objednat přímo na webu Kodaku.

Témata článku: Technika, Fotoaparáty, Fotomobily, Fotoaplikace, Kodak, Skenery, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz