Kodak Mobile Film Scanner – přenosný kartonový skener kinofilmů pořídíte za 40 dolarů

24. července 2019
TWEET SDÍLET

Jednoduché řešení bývá obvykle tím nejefektivnějším, alespoň v tomto duchu vznikly například kartonové brýle pro virtuální realitu Google Cardboard, které si může při troše šikovnosti složit doma prakticky kdokoli.

Podobným směre zřejmě uvažoval Kodak, když navrhoval univerzální kinofilmový skener, který je také vyroben z kartonu – Mobile Film Scanner. Nejedná se samozřejmě o nějaký převratný nápad ve smyslu skenování (či spíše přefocování) filmů mobilním telefonem. Zařízení pro stejné řešení dnes nabízí hned několik výrobců, Kodak se však snaží jít na věc velmi jednoduše, ekologicky a především levně.

Klepněte pro větší obrázek

Samotný skener je kompletně vyroben z kartonu až na malé LED podsvícení napájené dvojicí tužkových baterií, které samozřejmě využívá i nezbytné plastové odlitky a kov pro vedení elektrické energie.

Dva kusy skeneru do sebe zapadnou a tvoří de facto transportní krabičku, do pracovní polohy je pak sesadíte s pomocí rozměrných vzpěr, čímž dostanete jednak plochu pro položení mobilního telefonu a jednak plochu pro umístění skenovaného pásu kinofilmu nebo rámeček s diapozitivem.

Nezbytnou součástí je také obslužná aplikace, v níž je možné uživatelsky upravit expozici, orientaci snímku, kontrast či vinětaci. K dispozici jsou také nezbytné filtry a možnost sdílení oskenovaných snímků na sociálních sítích.

Nejedná se samozřejmě o profesionální řešení, kdy byste z oskenovaných snímků tiskli výstavní zvětšeniny – velmi také bude záležet na schopnostech fotoaparátu ve vašem mobilu. Ovšem pro uchování a digitalizaci obrazu zachycených na kinofilmu může být dostačující, zvláště vezmeme-li v potaz cenu 40 dolarů.

Závěry z používání a testování ukazují spíše na občasné použití nebo pro skenování vybraných filmových políček spíše pro zábavu a možnost sdílení obrázku. Pro ty, kdo stále fotografují na film a jeho digitalizace je nedílnou součástí workflow, je práce s kartonovým skenerem příliš zdlouhavá. Další problematickou věcí může být částečný osvit skenovaného políčka i okolním světlem a ideální pozice telefonu – zejména u nových modelů s více fotomoduly nebude zcela jednoduché mobil správně ustavit.

Asi největším problémem je totiž nutnost ručního posuvu filmu nebo výměny dia-rámečků. Samozřejmě je zde i značný kvalitativní rozdíl ve finálním obrazu – obrazové kvality plochých skenerů nebo bez/zrcadlovky s adaptérem (ať už koupeným nebo „home made“) rozhodně nedosáhnete.

Pokud byste ale chtěli Kodak Mobile Film Scanner vyzkoušet, není nic jednoduššího, než si jej objednat přímo na webu Kodaku.

Témata článku: Technika, Fotoaparáty, Fotomobily, Fotoaplikace, Kodak, Skenery, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem