Kodak Mobile Film Scanner – přenosný kartonový skener kinofilmů pořídíte za 40 dolarů

24. července 2019
TWEET SDÍLET

Jednoduché řešení bývá obvykle tím nejefektivnějším, alespoň v tomto duchu vznikly například kartonové brýle pro virtuální realitu Google Cardboard, které si může při troše šikovnosti složit doma prakticky kdokoli.

Podobným směre zřejmě uvažoval Kodak, když navrhoval univerzální kinofilmový skener, který je také vyroben z kartonu – Mobile Film Scanner. Nejedná se samozřejmě o nějaký převratný nápad ve smyslu skenování (či spíše přefocování) filmů mobilním telefonem. Zařízení pro stejné řešení dnes nabízí hned několik výrobců, Kodak se však snaží jít na věc velmi jednoduše, ekologicky a především levně.

Klepněte pro větší obrázek

Samotný skener je kompletně vyroben z kartonu až na malé LED podsvícení napájené dvojicí tužkových baterií, které samozřejmě využívá i nezbytné plastové odlitky a kov pro vedení elektrické energie.

Dva kusy skeneru do sebe zapadnou a tvoří de facto transportní krabičku, do pracovní polohy je pak sesadíte s pomocí rozměrných vzpěr, čímž dostanete jednak plochu pro položení mobilního telefonu a jednak plochu pro umístění skenovaného pásu kinofilmu nebo rámeček s diapozitivem.

Film Carrier MK1: unikátní systém pro domácí skenování negativů

Film Carrier MK1: unikátní systém pro domácí skenování negativů

​Pokud fotografujete na kinofilm, jistě už jste řešili nejen to, jak fotografie vyvolat a vytisknout, ale také, jak je převést do digitální podoby. V současné době existuje řada způsobů, jak toho docílit.

Nezbytnou součástí je také obslužná aplikace, v níž je možné uživatelsky upravit expozici, orientaci snímku, kontrast či vinětaci. K dispozici jsou také nezbytné filtry a možnost sdílení oskenovaných snímků na sociálních sítích.

Nejedná se samozřejmě o profesionální řešení, kdy byste z oskenovaných snímků tiskli výstavní zvětšeniny – velmi také bude záležet na schopnostech fotoaparátu ve vašem mobilu. Ovšem pro uchování a digitalizaci obrazu zachycených na kinofilmu může být dostačující, zvláště vezmeme-li v potaz cenu 40 dolarů.

Závěry z používání a testování ukazují spíše na občasné použití nebo pro skenování vybraných filmových políček spíše pro zábavu a možnost sdílení obrázku. Pro ty, kdo stále fotografují na film a jeho digitalizace je nedílnou součástí workflow, je práce s kartonovým skenerem příliš zdlouhavá. Další problematickou věcí může být částečný osvit skenovaného políčka i okolním světlem a ideální pozice telefonu – zejména u nových modelů s více fotomoduly nebude zcela jednoduché mobil správně ustavit.

Asi největším problémem je totiž nutnost ručního posuvu filmu nebo výměny dia-rámečků. Samozřejmě je zde i značný kvalitativní rozdíl ve finálním obrazu – obrazové kvality plochých skenerů nebo bez/zrcadlovky s adaptérem (ať už koupeným nebo „home made“) rozhodně nedosáhnete.

Pokud byste ale chtěli Kodak Mobile Film Scanner vyzkoušet, není nic jednoduššího, než si jej objednat přímo na webu Kodaku.

Epson Perfection V550 Photo: Film není mrtev

Epson Perfection V550 Photo: Film není mrtev

Ploché skenery Epson patří k tomu nejlepšímu, co se dnes dá pro digitalizaci filmů v domácích podmínkách pořídit. Samozřejmě, pokud nepočítáme nabídku bazarů.

Témata článku: Technika, Fotomobily, Fotoaplikace, Kodak, Skenery

Určitě si přečtěte

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

Ani během pošmourných zimních dní nemusejí fotografové zahálet. Tradiční, osvědčené fotografické postupy si mohou zpestřit několika zajímavými experimenty, aniž by bylo nutné investovat do drahého studiového vybavení…

4 Helena Vyplelová

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

27 Helena Vyplelová

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

29 Petr Březina

Leica M-E (Typ 240) nahrazuje starší model M-E (Typ 220). Novinka bude téměř o třetinu levnější

Leica M-E (Typ 240) nahrazuje starší model M-E (Typ 220). Novinka bude téměř o třetinu levnější

Leica představila inovovaný model fotoaparátu M-E, který tentokrát nese označení Typ 240 a měl by přitáhnout ke značce nové uživatele zejména nižší cenou.

3 Petr Březina