84
Fotogalerie

Kodak Ektra: uspěje retro v moderní a mobilní době? (test)

Chytrý telefon Kodak Ektra byl představen v říjnu roku 2016. Nyní se začíná prodávat i v České republice. Jeho cena není nízká, jeho ambice jsou ale vysoké. Podaří se naplnit očekávání mobilních fotografů?

Dokáže je však naplnit? Řada filmových fotoaparátů Kodak Ektra spatřila světlo světa v roce 1941. Teď, v roce 2017, přichází Kodak na český trh s jeho dalším chytrým telefonem (první byl Kodak IM5).

getthumbnail(39).jpg

Ten však má, oproti svému předchůdci, značné fotografické ambice, a proto se snaží svým jménem k legendě fotografického průmyslu alespoň přiblížit, než aby z ní čerpal cokoli jiného, než samozřejmě to, že umí fotografovat.

Podobnost čistě náhodnou má tedy na svědomí hlavně použití koženky na zádech telefonu. V ní najdete i vyražené logo Kodaku, i když jde spíše jen o název značky, než o cokoli jiného. Telefon ve skutečnosti vyrábí společnost Bullitt, stejně tak jako telefony značek CAT, Land Rover a další.

Obrázek 1_1.jpgObrázek 1_2.jpg
Kdysi a nyní – inspirace designem legendárního fotoaparátu je patrná

Nepřehlédnutelný unikát

Co vás zaujme na první dobrou, je jistě vzhled telefonu. Není to prostě ten všední a nudný černý telefon, kterých vidíme tuny. Může za to několik faktorů. Jeho zadní straně dominuje masivní objektiv fotoaparátu, jenž i značnou měrou vystupuje nad její povrch. Bradu pro lepší úchop zařízení také na moderních telefonech jen tak nenajdete.

getthumbnail(32).jpggetthumbnail(33).jpg

Ta slouží nejen k lepšímu držení zařízení a případně fotografování pouze za pomoci jedné ruky ale je v ní prostor i pro uchycení poutka na ruku. To je mimochodem součástí balení. Co také většina moderních telefonů svým uživatelům neposkytuje, je hardwarové tlačítko spouště fotoaparátu. Ano, můžete sice běžně fotografovat stisknutím např. tlačítka ovládání hlasitosti, to je ale něco jiného.

Co většina moderních telefonů svým uživatelům neposkytuje, je hardwarové tlačítko spouště fotoaparátu. Ektra ho má.

Ektra má na pravé straně boku telefonu dvoupolohové tlačítko s logem značky, které právě k pořízení záznamu slouží. Má dvě polohy, kdy v první zaostříte a při následném domáčknutí záznam pořídíte. Bohužel tlačítko funguje jen v prostředí fotoaparátu a pokud chcete fotoaparát spustit z jiného prostředí nebo z pohotovostního režimu, je třeba jej stisknout dvakrát po sobě, což má zabránit i jeho nechtěnému spuštění např. v kapse. Mohlo by mít i trochu tužší chod, v horších podmínkách, a pokud třeba máte zmrzlé prsty, na odezvě nepoznáte, zda už jste zaostřili.

getthumbnail(17).jpggetthumbnail(30).jpggetthumbnail(31).jpggetthumbnail(35).jpg

Vzhled sice může být originální, jak chce, ale důležité jsou i samotné rozměry zařízení. Pokud je design líbivý, rozměry se vám líbit nebudou. Výška 147,8 milimetru je přijatelná, ani šířka 73,4 mm není nic neobvyklého. Tloušťka 14 milimetrů je ale daleko za standardem. Na telefony podobné tloušťky už není dnešní doba stavěná a Ektra s ní tak hravě předčí i odolné telefony určené pro hrubší zacházení. Také váha 163 g je na pětipalcový telefon poněkud vyšší.

getthumbnail(19).jpggetthumbnail(22).jpg

Výbavou na špici

Telefon nabízí svým uživatelům 5“ IPS displej s rozlišením 1 920 x 1 080 pixelů. Osazen je desetijádrovým procesorem MediaTek Helio X20 2.3GHz, operační paměť má hodnotu 3GB, ta interní je 32 GB s tím, že se dá rozšířit až na 128 GB MicroSD kartami.

getthumbnail(23).jpggetthumbnail(26).jpg

Baterie má 3 000 mAh a telefon dobíjíte pomocí USB-C kabelu, který je na druhé straně osazen klasickým USB, abyste jej mohli použít i při propojení s počítačem, které USB-C ještě nevlastní. Konektivita je zajištěna díky LTE, Wi-Fi (2,4 GHz, 5 GHz), technologii Bluetooth a přítomna je i GPS. Vše běží na Androidu verze 6.0 Marshmallow.

Obrázek 2_1.jpgObrázek 2_2.jpeg
Prostředí telefonu se oproti ostatním Androidům příliš neliší

Na fotografické schopnosti Kodaku upozorňuje několik faktorů. Vyjma značky telefonu je to i značka objektivu, ten má na svědomí Sony. Rozhodně jej nepřehlédnete, protože je nejdominantnějším prvkem celého telefonu. Jedná se o model IM230 s úhlopříčkou 1/2,4“. Má 21 Mpx s rychlým PDAF ostřením a clonou F2,0 (ekvivalent ohniskové vzdálenosti je 26,5 mm). Přítomna je i šestiosá optická stabilizace a duální LED blesk. Natočíte s ním také 4K video. Přední fotoaparát má 13Mpx snímač s rychlým PDAF ostřením. Jeho clona je F2,2.

Jde hlavně o fotografie

Kodak své Ektře upravil rozhraní fotoaparátu tak, aby vypadalo profesionálněji a bylo i pokročilejším uživatelům uzpůsobeno, což rozhodně neznamená, že by se v něm jakýkoli začátečník měl ztratit. V aplikaci fotoaparátu najdete volič režimů focení, ve kterém si můžete vybrat z množství módů. Tento volič je kruhový a jasně odkazuje na ten hardwarový, který znáte z klasických fotoaparátů.

Screen 1_1.pngScreen 1_2.png
Otočný volič lze zobrazit i přes celý displej

I když je použití toho hardwarového jednoduché, ten softwarový se používá o poznání krkolomněji. Na tak malém prostoru totiž zařízení ne vždy vyhodnotí pohyb vašeho prstu správně a režimy tím přeskakují z jednoho na druhý, aniž byste si to zrovna přáli. Naštěstí jde rozkliknout a zvětšit přes celý displej. I tak má ale výběr decentní prodlevu, kdy to prostě chvilku trvá, než se daný režim přepne na jiný.

O tom, že to tento telefon myslí s fotografováním vážně, svědčí i otočný volič režimů v aplikaci fotoaparátu.

Řazení je následující: inteligentní automatika, ručně, HDR, krajina, portrét, makro, sport, noc, bokeh, panorama a video. Ten režim, který máte vybraný, je označen oranžovou barvou a také je zobrazen i uprostřed kruhového výběru. Dle toho, který zrovna používáte, se také mění informace v prostředí.

Screen 2_1.pngScreen 2_2.pngUpravené prostředí má ještě rezervy, někdy se vám některé informace překrývají.

Při horní straně se běžně zobrazuje informace o přisvětlující diodě, možnost zapnout časovač spouště, velikost fotografovaného snímku, sledování objektu a třeba to, kolik se do paměti zařízení ještě vejde záznamu. Kde se ale rozhraní zásadně mění, jsou ruční režim, bokeh a panorama.

Screen 3_1.pngScreen 3_2.png
Panorama funguje jen v režimu na výšku.

Ruční režim je to, po čem volá většina fotografů, kteří chtějí od svého mobilu více. Proto jim Kodak rovnou v základním rozhraní nabízí možnost volby času (1 až 1/4 000), hodnoty ISO (100 až 6 400), ostření (makro až nekonečno), vyvážení bílé (denní světlo, fluorescenční, žárovka, stín, soumrak) a volbu expozice. V režimu na šířku je v tomto režimu nadstavba Kodaku značně uživatelsky nepřívětivá, protože se jednotlivé nabídky překrývají.

Screen 4_1.pngScreen 4_2.png
V nastavení si můžete i zvolit, jestli chcete tlačítka hlasitosti používat jako digitální zoom.

Bokeh v podání Kodaku

Máte-li hodně trpělivosti, můžete se pokusit přijít na kloub záludnému režimu bokeh. Ten nenabízí žádné nastavení, ale poskytne vám možnost vyfotografovat objekt s rozlišením hloubky ostrosti. Funguje tak, že klepnete na objekt v popředí, který je ve vzdálenosti cca 30 centimetrů. Důležité je jen to, aby vystupoval z pozadí. Pak už stačí stisknout spoušť.

Bokeh 1_1.pngBokeh 1_2.png
Míru rozostření pozadí si můžete zvolit po pořízení snímku.

Pokoušeli se o to mnozí a mnozí si na tom vylámali zuby. Poslední, o kom se hodně mluvilo, byl Apple s jeho iPhonem 7 Plus. Ten dokáže hloubku ostrosti rozeznat díky setu dvou objektivů, i když pořízený snímek softwarově upraví až následně. Podobně na to jde i Kodak Ektra, vše se děje čistě softwarově.

I zde nejdříve vyfotografujete nejčastěji portrétovou fotografii a až následně se dozvíte, jak jste dopadli. Buď špatně a telefon jen suše konstatuje, že se akce nezdařila (ale snímek vám i tak byl do galerie uložen), nebo dobře a míru rozostření si můžete sami editovat.

Bokeh 2_1.jpgBokeh 2_2.jpg
Vlevo je snímek pořízený Kodakem Ektra, ten vpravo je zachycen iPhonem 7 Plus. Na snímku z iPhonu je patrná větší zrnitost, protože clona teleobjektivu, který se v portrétovém režimu používá, je F2,8.
Bokeh 2_3.jpgBokeh 2_4.jpg
Vlevo je snímek pořízený Kodakem Ektra, ten vpravo je zachycen iPhonem 7 Plus. Kodak si příliš nedokázal poradit s členitostí pozadí, kdy zůstává ostré i to, co by nemělo (plot v pozadí).

Nejen že to trvá neúměrně dlouho, než se dozvíte výsledek, ale i pak jste ještě zdržováni nutnou editací. Můžete ji sice jen odklepnout a pokračovat, jedná se ale o zbytečný krok navíc. Úspěšnost je přitom tristní. Jestli se vám povede jeden pokus z pěti, můžete si gratulovat. Bokeh v podání Kodaku je tak jen další pokus, který nikdo příliš používat nebude. Lepší bude hloubku ostrosti upravit až v nějaké aplikaci.

Ukázkové fotografie

Fotografie 1_1.jpgFotografie 1_2.jpgFotografie 1_3.jpgFotografie 1_4.jpg
Krajina fotografovaná nejdříve na inteligentní automatiku, v režimu HDR a v režimu Krajina. Pro srovnání přiložena fotografie z iPhonu 7 Plus v automatickém režimu (vpravo dole).
Fotografie 2_1.jpgFotografie 2_2.jpgFotografie 2_3.jpgFotografie 2_4.jpg
Krajina fotografovaná nejdříve na inteligentní automatiku, v režimu HDR a v režimu Krajina. Pro srovnání přiložena fotografie z iPhonu 7 Plus v automatickém režimu (vpravo dole).
Fotografie 3_1.jpgFotografie 3_2.jpg
Makro režim ani ve složité scéně neslévá pixely.
Fotografie 4_1 .jpgFotografie 4_2.jpg
Portrétový režim, i když správně detekuje tvář, má veliký problém se správným zaostřením. Díky vzdálenému pozadí je patrné i rozlišení hloubky ostrosti. Druhá fotografie už je pořízena v režimu Bokeh.
Fotografie 4_3.jpgFotografie 4_4.jpg
Není režim jako režim. Sport totiž to, k čemu je určen, zvládá parádně.
Fotografie 5.jpg
Režim Panorama dokáže obsáhnout až 360° scénu.
Fotografie 6_1.jpgFotografie 6_2.jpgFotografie 6_3.jpg
Digitální zoom není v mobilních telefonech příliš použitelný, pokud je ho ale potřeba, přítomný je. První snímek je bez přiblížení, druhý je poloviční a třetí maximální zoom.
Fotografie 7_1.jpg
Přední fotoaparát nenadchne, ani neurazí. Evidentně má ale problémy zejména s bílou.
Fotografie 8_1.jpgFotografie 8_2.jpgFotografie 8_3.jpgFotografie 8_4.jpg
V režimu Noc přisvětlující diodu použít nemůžete. Vpravo jsou snímky pořízené s inteligentní automatikou a zapnutou přisvětlující diodou, která zajistila překvapivě dobré výsledky.

Aplikacemi jest chytrý telefon živ

To, že je v telefonu obsažena mutace Androidu od značky Kodak, vám přináší ještě další jeho rozšíření, než jen upravený režim fotoaparátu. Konkrétně zde najdete aplikace Snap galerie, Super 8, Prints a Kodak, který ale slouží jen k přesměrování na online podporu telefonu.

Screen 5_1.pngScreen 5_2.png
Widget Kodaku vás vybízí i k připojení se do komunity uživatelů telefonu Ektra.

Tu nicméně najdete i v samostatném widgetu na druhé stránce plochy. V krátkých videích se zde dozvíte, jak fotografovat v různých režimech telefonu, ale zjistíte i, jak používat aplikaci Snapseed a Kodak Prints. Najdete zde také odkazy na aplikace od Instagramu (Layout a Boomerang) a na sociální síť Snapwire. Videa ke svému přehrání potřebují připojení k internetu.

Snap galerie je trochu jinou galerií pro vaše fotografie, která se vyznačuje hlavně dvěma editačními prvky. První je ten po vzoru Kodaku, jež poskytuje několik filtrů, rámečků, formátů ořezu a zrcadlení, popřípadě dodatečné volby expozice. Druhá je úprava záznamů v populární aplikaci Snapseed. Ta je v telefonu již předinstalovaná a přechod z aplikace do aplikace je velice rychlý a prakticky vůbec jej nepostřehnete.

Screen 6_1.pngScreen 6_2.pngScreen 6_3.png
Snapseed je jedna z nejlepších mobilních aplikací, s její integrací do svého telefonu Kodak rozhodně neprohloupil.

Super 8 vám poskytne prostředí fotoaparátu a záznamu videa vyvedené v opravdu retro designu. Po vstupu do temné komory si zde můžete měnit filmy a vašim záznamům tím vtisknout nezapomenutelnou atmosféru odkazující na šedesátá léta minulého století, kdy Kodak tento formát uvedl jako vylepšení svého stávajícího amatérského filmu. Jak svým vzhledem, tak funkčností, aplikace připomíná známý Hipstamatic. Bohužel ani použitím, ani svými možnostmi jeho kvalit nedosahuje.

Screen 7_1.pngScreen 7_2.png
Vlevo je Rozhraní aplikace Super 8 v podání Kodaku, vpravo je pak rozhraní aplikace Hipstamatic na platformě iOS.
Screen 8_1.pngScreen 8_2.png
Hledáček si můžete nechat zvětšit i přes větší část displeje.

V aplikaci Prints si však můžete nechat své fotografie přímo u Kodaku vytisknout. Ty vám přijdou v typické žluté obálce. Jedná se tak o přímou konkurenci služeb jako jsou Printic nebo Capturio. Titul je velice jednoduchý, neposkytuje žádné pokročilé funkce a při jeho používání se budete muset obrnit pevnými nervy. Čtyřikrát jsem se pokusil nahrát fotky, abych viděl, co titul umí. Ten však při jejich nahrávání čtyřikrát spadnul.

Screen 9_1.pngScreen 9_2.png
Od Kodaku si nemusíte nechat vytisknout jen fotografie, které jste pořídili Ektrou, ale i ty, které máte uloženy na svých sociálních sítích.
Screen 10_1.pngScreen 10_2.png
Po dokončení načítání aplikace bohužel vždy spadla.

Protože se jedná o chytrý telefon s operačním systémem Android, samozřejmě si do něho můžete doinstalovat vaše oblíbené aplikace z obchodu Google Play.

Hlavně nepřestřelit cenu (a cílovku)

Provedení je zajímavé, ambice díky obsažené značce jsou veliké, alespoň mé očekávání však naplněné úplně není. Mnohým může vadit tloušťka zařízení, díky přespříliš vystouplému objektivu si také budete chvíli hledat ideální úchop, protože tam, kde bych osobně měl rád ukazováček, bych si už zakrýval čočku – proto je také součástí balení poutko na ruku, aby vám telefon náhodou při používání nevyklouzl.

Rychlost operačního systému není žádný zázrak. Přepínání režimů focení je pomalé a samotné rozhraní fotoaparátu má ještě značné mouchy. Bojím se tedy, že se jedná jen o okrajovou stylovku, kterou zvolí málokterý uživatel. Ještěže není nijak přemrštěná cena. Ta se pohybuje na hranici patnácti tisíc. Vzhledem k tomu hardwaru, který telefon obsahuje, je to oprávněné (iPhone 7 Plus stojí cca o 10 tisíc víc).

Obrázek 3_1.jpgObrázek 3_2.jpg
Kožené pouzdro kolem krku se na síti eBay prodává za cca 2 000 Kč.

Ke Kodaku Ektra jsou k dostání i stylové doplňky v podobě hnědého či černého koženého pouzdra, jež svým tvarem připomíná klasické analogové fotoaparáty. Stejně tak jej můžete nosit na krku, abyste měli telefon kdykoli po ruce a neuteklo vám to ideální světlo.

Plusy

  • Snap galerie s integrovanou aplikací Snapseed
  • Příjemný a neokoukaný design
  • Panorama obsáhne až 360°
  • Režim Sport

Mínusy

  • Použití koženky namísto kůže na zádech telefonu
  • Velká tloušťka telefonu
  • Značné rezervy v odladění operačního systému

Technická specifikace:

  • Název: Kodak Ektra
  • Rozměry: výška: 147,8 mm, šířka: 73,4 mm, tloušťka 14 mm
  • Hmotnost: 163 g
  • Materiál: hliník, koženka
  • Parametry: 5" IPS displej s rozlišením 1 920 x 1 080 pixelů; desetijádrový procesor MediaTek Helio X20 2.3GHz; operační paměť: 3GB; interní paměť: 32 GB; slot na MicroSD karty (až na 128 GB); kapacita baterie 3 000 mAh; USB-C konektor; LTE; Wi-Fi (2,4 GHz, 5 GHz); Bluetooth; GPS; Android 6.0 (Marshmallow); hlavní fotoaparát: 21 Mpx Sony IM230 s úhlopříčkou 1/2,4", rychlé PDAF ostření, clona F2,0 (ekvivalent ohniskové vzdálenosti je 26,5 mm), OIS, duální LED blesk, možnost natáčet 4K video; přední fotoaparát: 13Mpx snímač s rychlým PDAF ostřením, clona F2,2

Cena:

  • 14 490 Kč

Demosnímky

Fotografie 9_1.jpgFotografie 9_2.jpgFotografie 9_3.jpgFotografie 9_4.jpgFotografie 9_5.jpgFotografie 9_6.jpgFotografie 9_7.jpgFotografie 9_8.jpgFotografie 9_9.jpgFotografie 9_10.jpg

Prezentační fotografie Kodaku:

Fotografie 10_1.jpgFotografie 10_2.jpgFotografie 10_3.jpgFotografie 10_5.jpgFotografie 10_6.jpgFotografie 10_4.jpgFotografie 10_7.jpg

Určitě si přečtěte

Články odjinud