Kodak Aerochrom zažívá znovuzrození v digitální podobě

1. července 2020
TWEET SDÍLET

Zejména editory z dílny společnosti Adobe jsou používány mimo jiné i díky možnosti instalace nejrůznějších rozšiřujících modulů (pluginů), v posledních letech však stále více fotografů používá nejrůznější presety – tedy de facto konkrétní nastavení úpravy obrazu, vytvořené třetí stranou.

Tyto presety je možné velmi snadno používat zejména v Adobe Photoshopu a Adobe Lightroomu a na trhu se jich postupem času objevila celá řada. Nemalá skupina presetů se snaží napodobit obrazové podání konkrétních filmových materiálů, které byly v analogové fotografii používané právě pro své specifické obrazové podání.

Klepněte pro větší obrázek

Jednou z novinek na tomto poli je preset RNI Aerochrome od společnosti Really Nice Images (RNI), který se snaží napodobit již nevyráběný filmový materiál Kodak Aerochrome. Ten byl specifický vrstvou citlivou jak k viditelnému, tak k infračervenému záření.

Už z popsaného principu je jasné, že se nejednalo o zcela jednoduchý počin, ostatně podle RNI strávili experti ručním laděním presetu nemálo času – výsledkem je hned 18 variací RNI Aerochrome filtru a také možnot ručního doladění.

Preset RNI Aerochrome je dostupný za cenu 96 USD a je kompatibilní s programy Lightroom CC, Lightroom Mobile a Adobe Camera Raw. Program Capture One zatím není podporován, ovšem to by se mělo v budoucnu pravděpodobně změnit.

Témata článku: Software, Adobe Photoshop, Fotoaplikace, Adobe Lightroom

Určitě si přečtěte

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

3 Petr Březina

Instagramisté, přestaňte se fotit v našem toxickém odpadu!

Instagramisté, přestaňte se fotit v našem toxickém odpadu!

Uživatelé Instagramu udělají pro lajky cokoli, nehledě na to, jak je to nebezpečné nebo hloupé.

Petr Březina