Kodachrome je zpět. VSCO představilo filtr KC25

Kodachrome je zpět. VSCO představilo filtr KC25

Fyzicky se film Kodachrome nevrátil, digitálně jej ale poměrně zdárně zpracovali vývojáři aplikace VSCO (zdarma pro Android a iOS) jako předvolbu aplikace. Cesta to přitom byla dlouhá a poměrně trnitá. Výsledky jsou nicméně velice přesvědčivé a věrné předloze.

Kodachrome je obchodní značka pro fotografický barevný inverzní film, který vyráběla společnost Eastman Kodak od roku 1935 do 2009. Byl první úspěšně masově prodávaný film na trhu na bázi subtraktivní metody, na rozdíl od dřívějších metod „screenplate“, jako byly autochrom a Dufaycolor, a zůstal nejstarší značkou barevného filmu. Byl ceněn z důvodu své barevné přesnosti, barevné stálosti a dlouhověkosti. Jenže Kodachrome vyžaduje komplexní zpracování, které prakticky nelze provádět amatérsky. 

Video: Poctu Kodachromu složil i zpěvák Paul Simon ve stejnojmenné skladbě.

I když měla společnost před lety jisté pokusy přinést jejich film zpět, nakonec od nich sešlo. Aby byl k dispozici alespoň ve své digitální podobě v rámci aplikace VSCO, mu tak vývojáři věnovali své dvouleté úsilí. Běh na dlouhou trať to byl i proto, že nebylo úplně jednoduché sehnat originální materiál. Výroba Kodachromu totiž skončila rok předtím, než VSCO vůbec vzniklo.

I když zde byly jisté pokusy vytvořit předvolbu aplikace „naslepo“, výsledky jednoduše nebyly dobré. Proto se bylo nutné obrátit na sílu internetu. V roce 2017, tedy 8 let po ukončení produkce Kodachromu se tvůrci VSCO obrátili na fotografická fóra a eBay. Podařilo se jim koupit několik nepoužitých filmů, které patřičně uložili – neměli je totiž jak vyvolat. 

Dva roky tak míchali chemikálie a zkoušeli různý hardware, než našli tu pravou kombinaci. Měsíce experimentovali s úpravami, aby dosáhli patřičné hustoty Dmin a Dmax, přijatelného vyvážení barev a především konzistentních výsledků. A to byl teprve začátek. Fyzická práce sice skončila, nyní ale musela začít ta digitální. I když tak byly v digitálním modelu přítomny všechny barvy, pořád bylo nutné provést určité úpravy, aby bylo zajištěno, že přesnost barev byla podobná jako u snímků Kodachrome.

Jak se předvolba K25 povedla můžete posoudit sami na stránkách VSCO, kde je několik ukázkových snímků. Chcete-li v rámci aplikace novou předvolbu používat i vy, musíte k tomu být členy předplatitelů VSCO X. Více o celém procesu vývoje se dočtete na blogu aplikace

Určitě si přečtěte

Články odjinud