Kniha v dobrém světle nabídne nejlepší knihy o fotografii

Kniha v dobrém světle nabídne nejlepší knihy o fotografii

Březen je pro některé knihomoly již tradičně měsícem knih. Na své si však pravidelně již pátým rokem přijdou i milovníci umění a umělecké literatury. Tentokrát to budou ti, kteří mají rádi fotografii a vše kolem ní.

V prostorách obchodního centra DBK Budějovická odstartoval začátkem března další ročník festivalu LiterARTura. Ten letošní zaostří speciálně na fotografy a fotografii. Jeho podtitul je totiž Knihy v dobrém světle.

O tom, že je na co se těšit, napovídá první host, který na festivalu vystoupí v rámci doprovodného programu. Bude jím fotograf Antonín Kratochvíl, který v 1. patře v kavárně Gaviota osobně představí svou již legendární knihu Persona. LiterARTura bude vítat osobnosti ze světa fotografie a umění pravidelně každý čtvrtek, a to až do 27. března, kdy festivalové besedy zakončí fotografové ze Slovenské nové vlny. Nutno připomenout, že ti o týden dřív budou uzavírat i svou výstavu v pražském Domě fotografie.

pozvánka na web.jpg 

Tvůrci LiterARTury ale upozorňují v první řadě na knihy, které budou na pultech v obchodním domě na Praze 4 k dostání. Fotografové (a nejen oni) by si měli přijít na své. Půjde prý o to nejlepší z fotografických a uměleckých publikací na našem trhu. Jako výchozí si organizátoři akce položili otázku, co je na fotografování tak fascinujícího, že po léta přitahuje zástupce všech generací

6_13_program.jpg 

„Asi je to ta síla, kterou v sobě fotografie má, když ve správnou chvíli zachytí jedinečný okamžik, stávající se tak nezapomenutelným. Velkou úlohu při pořízení dobré fotografie hraje světlo, které dokáže i z průměrného záběru vytvořit malé umělecké dílo. A právě čekání na světlo je pro fotografy tím nádherným a fascinujícím dobrodružstvím,“ vysvětluje manažerka festivalu Monika Kasanová, která svou odpovědí zároveň odkazuje i na název festivalu Knihy v dobrém světle.

Doprovodný program a hosté festivalu

Čt 6. 3. / 17.00 Antonín Kratochvíl: Známý český reportážní fotograf se s účastníky besedy podělí o své zážitky a zkušenosti z focení. Mluvit se bude především o slavných portrétech zahrnuté v knize Persona. Po besedě bude následovat autogramiáda.

Čt 13. 3. / 17.00 Michal Petrov: Do doby nedávno minulé se můžete vrátit s knihou Michala Petrova Retro Čs. Autor zavzpomíná na věci každodenní spotřeby, které provázely každého průměrného obyvatele Československa. Pomáhat si bude vlastními zážitky i dobovými reklamami.

Čt 20. 3. / 17.00 Michal Cihlář: Výtvarník Michal Cihlář a autor ilustrací k letošnímu festivalu LiterARTura, představí dlouhodobý fotosběr „portrétů“ kanálů. Na první pohled banální téma zaujme vtipností i neobvyklým výtvarným zpracováním. Výstava Ze života kanálů bude k vidění po dobu konání festivalu v DBK Gastro.

Čt 22. 3. / 14.00 Veronika Richterová: Na své si na festivalu přijdou i ti nejmladší. V sobotu od 14 hodin je v prostorách DBK připraven workshop nazvaný Květy petu se sochařkou Veronikou Richterovou. Děti se naučí, jak vyrobit z použité PET lahve krásnou květinu a jak ji pak správně vyfotografovat. Tvůrčí dílna je určena dětem od 5 let.

Čt 27. 3. / 17.00 Slovenská nová vlna: Čtyři představitelé „Slovenské nové vlny“: Tono Stano, Vasil Stanko, Rudo Prekop a Martin Štrba přijdou do DBK představit stejnojmennou knihu, vydanou v rámci výstavy v Domě umění. Publikace jako jedna z prvních souhrnně zkoumá fenomén silné generace slovenských studentů pražské FAMU, již v polovině osmdesátých let výrazně vstoupili na scénu tehdejší československé fotografie.

Vstup na doprovodný program je přístupný zdarma. Besedy s autory proběhnou v 1. patře v kavárně Gaviota. Workshop pro děti v -1. patře v DBK Gastro.

Určitě si přečtěte

Články odjinud