L.  |  22. 07. 2019 21:22

Ajajaj. Oceňuji fotografické téma mezi obvyklými články o fototechnice. Ale pár mušek a much se do článku přeci jen vloudilo (ale našel jsem i pár důvodů pro pochvalu!):- V první kapitole je ukázka portrétu s odraznou deskou, která ale ukazuje spíš jak ji nepoužívat. Světlo na model jde prakticky vodorovně a to není moc přirozené. Tahle výška se dá použít na vyplnění stínů (ze směru foťáku), ale pokud má být to světlo hlavní, tak je třeba svítit víc seshora. A navíc má ke všemu model na fotce nepěkný stín nosu. - Ohledně rozostřování pozadí (více kapitol): V článku pro foto nooby je to asi v pořádku. Jinak je ale rozostření pozadí spíš pomůcka pro lidi co moc fotit neumí, respektive si neumí dobré pozadí vybrat a postavit před něj model. Zkušenější fotograf to použije hlavně v případě, pokud takové pozadí není k dispozici. Pokud totiž fotograf s pozadím pracovat umí, tak portréty, kde je osoba zasazena do kontextu jsou mnohem silnější, než fotky s pozadím rozmašírovaným k nepoznání. (Podobně je to s výběrem ohniska.)- Třetí část: "Čím je plocha snímače větší, tím je efektivní ohnisko delší." Ne. Je to přesně naopak. Tabulka je už pak správně, asi se někdo upsal.- Co je ale trestuhodná nedbalost je nezdůraznění vlivu velikosti snímače na hloubku ostrosti, respektive nezmínění toho, že při porovnávání objektivů na různě velkých snímačích je třeba přepočítávat nejen ohnisko, ale i clonu, abychom mohli srovnat HO. Pak se člověk dočítá takové perly, jak je Olympus super že má super objektiv 35-100mm f/2 což je vlastně jako FF objektiv 70-200mm f/2 a takový pro FF foťáky k dispozici není (až f/2.8), takže Olympus je vlastně nejlepší. Meh.- Chválím varování před přepaly a vybízení k lehké podexpozici! Je to sice už pár let, co byl na tomto serveru zveřejněn blábol "Exponujte doprava", ale byl to tak otřesný zážitek, že na něj hned tak nezapomenu.- "Hloubka ostrosti leží přibližně jednu třetinu vzdáleností před fotografovaným objektem a dvě třetiny za ním": To není úplně pravda, tento poměr platí pro zaostření na blízkou vzdálenost, pro delší zaostřené vzdálenosti se bude blížit 1:1. Ale jako pomůcka pro foto nooby opět skousnutelné.- "... konkrétně je třeba, aby [fotografovaný] natáhnul krk a vysunul hlavu vpřed jako želva": Pokud ovšem nefotíte z profilu - Odraznou deskou jsem začal a odraznou deskou skončím. Osobně ji občas používám, ale moc v oblibě ji nemám. Pro její použití Je prakticky nutné, aby svítilo slunce, aby fotograf měl asistenta (což amatér typicky nemá) a aby s ní uměl pracovat - směr světla, intenzita (což amatér typicky neumí a jeho asistent teprve ne). Připočtěte k tomu časté oslňování modelu a z toho vyplývající mhouření očí. Odrazná deska není tak jednoduchá na správné používání, jak by se mohlo zdát. Je sice cenově dostupná, ale to je tak vše.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
avatar
šéfredaktor DIGIarena.cz | 23. 07. 2019 12:54

Pěkný den, děkujeme za doplnění a za upozornění na chybu u přepočtu ohniska – již je opraveno.-pb-

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
rjmon  |  31. 07. 2019 00:03

Oba to máte blbě. (ten blábol s distribucí hloubky ostrosti v poměru 1:2 a - myšleno 1 díl před a 2 díly za = celkem 3 díly, proto Třetiny, a 1:1 - stejně před a za) --- 1:1 je to v makro režimu, pak se to prodlužuje k 1:nekonečno.
Nejenže to závistí na spoustě faktorů (clona, ohnisko, vzdálenost, crop, ale i subjektivní definice přijatelné NEostrosti), je to i nelineární. I hloubka ostrosti je nelineární, jelikož se tam počítají převrácená čísla.. Největší problém je zvolit subjektivně parametr neostrosti (kroužek rozmazání).Uplně přesně řečeno poměr závisí čistě a pouze na zaostřovací(S) a hyperfokální (H) vzdálenosti. Jejich poměr je například x=S/H. Potom poměr ostrosti před objektem : za objektem je (1-x):(1+x) ... Takže opačně, pro zadaný poměr 1:2 je x =0.3333.1:1 platí v makro režimu (Zvětšení 100%), částečně i pro nižší zvětšení(25%), v režimu

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
Zasílat názory