10
Fotogalerie

Když je světla málo: kompakty se světelným objektivem

Světelné objektivy byly do nedávné doby výsadou především zrcadlovek a pak také několika málo pokročilých kompaktů. Nejeden výrobce se však rozhodl tuto skutečnost změnit.

Dalo by se říct, že digitální kompakty se světelnými objektivy zažívají po letech jakousi renesanci a znovu se trhu objevují modely, které mají velmi dobré technické parametry.

Objektivy mají na širokém ohnisku světelnost v rozmezí F1,8–2,0 a jejich kresba nebývá špatná. Vše je obvykle doplněno pokročilými fotografickými režimy, které nabízejí fotografovi dostatečnou tvůrčí svobodu.

Proč kupovat kompakt?

Dobrá otázka, která by mohla zaznít, proč vůbec investovat peníze do kompaktu. Odpověď je zde nasnadě – ne každému se chce nosit brašnu se zrcadlovkou, ale zároveň není ochotný toliko slevit z obrazové kvality a naučených technik fotografování. Valná část fotografů, se kterými jsem se setkal (a nepatří mezi ty, kdo se fotografií živí) a mezi jejichž hlavní vybavení patří digitální zrcadlovka, se dříve či později začali poohlížet po praktickém malém kompaktu, který vhodně doplní jejich výbavu.

Na jednu stranu se to může zdát jako krok směrem zpátky. Proč bych měl vyměnit velký snímač s kvalitní optikou a bytelným obalem za malé tintítko rozměrů krabičky od cigaret s ještě menším snímačem? Valná část odpovědí je shodná, „nechce se mi tahat se zrcadlovkou“. Sám jsem v tomto případě asi výjimkou, protože mi nikdy nevadilo nosit na rameni několikakilogramovou brašnu – focení přes hledáček a obrazová kvalita pro mne byla vždy důležitější.

Velmi příjemnou změnu pro řadu fotografů bylo rozšíření kompaktů s výměnnými objektivy, kde je možné si v ideálním případě pořídit takové sklo, které je parametry shodné s tím co máme a zrcadlovce. Nicméně i v tomto případě začíná nabobtnávat soustava na rozměrech, což je dáno fyzikálním omezením. Pokud chcete mít na APS-C snímači objektiv s ohniskem cca 50 mm a světelností F1,8, tak se s rozměry nevejdete do tří centimetrů hloubky. Také proto jsem se zaměřil v přehledu níže pouze na kompakty klasické konstrukce.

Výhody světelného objektivu

Světelný objektiv má dvě zásadní výhody ve srovnání s většinou objektivů s průměrnou světelností. Jednak je to možnost fotografovat „bezpečně“ i při nižší hladině osvětlení. Bezpečně zde míním bez velkého rizika rozostření z důvodu příliš dlouhých expozičních časů – které budete muset použít, pokud nechcete příliš zvyšovat citlivost.

Druhou výhodou, která však může být diskutabilní, je možnost práce s hloubkou ostrosti. Obecně je možné říci (pokud vše velmi zjednodušíme a nebudeme se zabývat velikostí snímače, ohniskem apod.), že u světelného objektivu je hloubka ostrosti obvykle menší (díky většímu otvoru clony) a tudíž můžete snadno oddělit fotografovaný objekt od pozadí.

Předpokladem pro koupi kompaktu se světelným objektivem je také to, že požadujete vysokou kvalitu obrazu nejen po stránce práce s obrazovými daty, ale především po stránce kresby a ostrosti objektivu. Valná většina světelných kompaktů patří do vyšší třídy, lze tedy předpokládat, že zde budou objektivy minimálně o úroveň kvalitnější než u běžných digitálů střední třídy.

Poměrně často se u světelných kompaktů setkáte také s možností ukládání dat ve formátu RAW, není to sice pravidlem, nicméně část digitálů to umožňuje pro kreativnější uživatele je tato možnost jistě praktická.

Co je světelnost objektivu

Světelnost je jedním ze základních parametrů fotografických objektivů. Hodnoty světelnosti jsou udávány bezrozměrným základním clonovým číslem, které vyjadřuje poměr ohniskové vzdálenosti (mm) a průměru vstupní pupily (mm). Hodnota světelnosti objektivu určuje, kolik světla dopadne na snímač (nebo film). Nejvyšší světelnost (hodnoty kolem F1) znamená minimálně kladený odpor procházejícímu světlu skrze objektiv. S rostoucí ohniskovou vzdáleností objektivů (teleobjektivy) obvykle klesá i jejich světelnost

 
Jaký kompakt vybrat?

Většina digitálů má světelnost objektivu na počátečním ohnisku v rozmezí F2,8–F3,5. Hodnota F2,8 byla dříve častější než nyní a platí za jakýsi standard – upřímně řečeno, kompakt s horší světelností na počátečním ohnisku bych asi nekupoval. Je-li světelnost lepší jak 2,8, pak můžeme mluvit o světelném kompaktu – ty jsou pak nejčastěji vybaveny objektivem se světelností F1,8.
Při výběru je dobré všímat si také světelnosti na dlouhém konci objektivu a rozhodně vzít v potaz i další funkcionality fotoaparátu, abyste vybrali ten, který vám bude vyhovovat nejvíce. Zcela zásadním parametrem pak může být také rozsah ohnisek objektivu, zvažte předpokládané použití a od něj si pak můžete odvodit rozsah použitelných/požadovaných ohnisek.

Fotoaparáty se světelností F1,8

olympus-XZ-1_white__tilted_right_XL.jpg
Olympus XZ-1 – fotoaparát pro náročné uživatele, rozsah objektivu 28–112 mm (uvádíme ekv. kinofilmu, i u následujících modelů), světelnost F1,8–2,5, 10 Mpx rozlišení, OLED displej.
nikoncoolpixp310.jpg
Nikon Coolpix P310 – historicky druhý digitál na trhu s výbornou světelností u širokého ohniska, na dlouhém konci je to však horší, rozsah objektivu 24–100 mm, světelnost F1,8–4,9, 16 Mpx rozlišení.
samsung_EX-1.jpg
Samsung EX-1 – digitál v retrodesignu se zajímavě zpracovaným tělem a výklopným displejem, rozsah objektivu 24–72 mm, světelnost F1,8–2,4, 10 Mpx rozlišení.
sony_RX100.jpg
Sony CyberShot DSC-RX100 – pokročilý kompakt s 20Mpx snímačem a rozsahem objektivu 28–100 mm při světelnosti F1,8–4,9, třípalcový displej má vysoké rozlišení 1,2 Mpx. Fotoaparát bude dostupný od konce července.

Fotoaparáty se světelností F2,0

fujifilm_X100.jpg
Fujifilm FinePix X100 – retro fotoaparát s pevným ohniskem objektivu 35mm a rozlišením 12 Mpx, má snímač velikosti APS-C.

 

Leica-D-LUX-5-0.jpg
Leica D-LUX 5 – přejmenovaný model Panasonix LX5, ohniska 24–90 mm, světelnost F2,0–3,3, 10 Mpx rozlišení.

FUJI - X10.jpg
Fujifilm FinePix X10 – opět elegenatní retrodesign, tentokrát však s objektivem 28–112 mm, světelnost F2,0–2,8,12 Mpx rozlišení.
Olympus-TG-1_FRONT.jpg
Olympus TG-1 – odolný kompakt se slušnou světelností na začátku objektivu, ale horší na konci, rozsah objektivu je 25–100 mm, světelnost F2,0–4,9 a rozlišení 12 Mpx.
LX5w_slant.jpg
Panasonic Lumix DMC-LX5 – kompakt s širokými možnostmi nastavení, rozsah ohnisek 24-90 mm, světelnost F2,0–3,3, 10 Mpx rozlišení.
Canon_S100.jpg
Canon PowerShot S100 – kapesní kovový kompakt s ohnisky 24–120 mm, světelnost F2,0–5,9, rozlišení 12 Mpx.

 

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud