Kdo ukradl vaše fotky? Víme, jak to zjistit

Kdo ukradl vaše fotky? Víme, jak to zjistit

Řešením je webová aplikace TinEye, která dokáže vyhledat obrázky a fotografie podobné či identické s tím, co této službě zadáte. Využít ji lze ale také přesně opačně.

Společnost Idée Inc. provozuje služby zaměřené na práci s obrazovými informacemi. Jednou z nich je webový nástroj TinEye, který ve svých databázích indexuje přes dvě miliardy obrázků (v době psaní článku) získaných z veřejně dostupných zdrojů.

Tyto je poté možno porovnávat s nahrávanými obrázky uživatelů a nabídnout jim odkazy na internetové stránky, kde najdou podobná, nebo přímo identická obrazová data. Slovem „podobné“ se myslí obrázky či fotografie, jenž byly poupraveny různými postupy v grafických programech. Může se jednat o ořez fotografie, různé retuše obličejů nebo jinak upravené původní zdroje.

Službu je možné využívat zdarma a díky ní můžete například nalézt vaše fotografie na serverech, kterým jste nedali ani práva k publikaci. Problémem se může jevit jedině to, že fotografie musí být v indexové databázi. Ta se plní pomalu, nárazově a hlavně obrázky na známých serverech, většinou s minimálně průměrnou popularitou a návštěvností.

Jak na to?

Pro využití služby nepotřebujete žádnou registraci, ale ta se hodí, pokud chcete využít všech dostupných možností TinEye. Umožní vám například výsledek hledání sdílet, protože přímý odkaz na výsledek hledání bez přihlášení po jisté době expiruje. Dále se registrovaným uživatelům hledané obrázky ukládají s informací, kdy byly hledány a kolik bylo nalezeno výsledků.

Jediné co musíte udělat pro vyhledání potřebných dat, je navštívit web www.tineye.com a sem vložit buď URL adresu obrázku pro porovnání (pozor, musí být veřejně dostupná) nebo nahrát obrázek na server. Dále je zde možnost využít vytvořených pluginů pro prohlížeče Firefox a Chrome.

Nahrání souboru na váš disk a poté na server služby je jedinou možností, jak například porovnat obrázek uložený ve službách pod jménem a heslem, jimiž jsou často sociální služby jako Facebook. Výsledkem je buď informace, že hledání bylo neúspěšné, nebo seznam výsledků s náhledem obrázku, celou adresou souboru a internetovou adresou stránky, na níž je obrázek linkován.

Dále je možno seřadit výsledky podle velikosti rozlišení, nebo podle relevantnosti a podobnosti se souborem hledaným, čili referenčním. Řadit lze také podle rozsahu odlišností.

Compare%20images.jpg 
Porovnání originálu a vyhledaného obrázku
Most%20changed.jpg
Nejvíce změněné obrázky proti originálu
  tineye-cloud-kitten.jpg
Efektní zobrazení vyhledaných obrázků
hledat.jpg
Nahrání obrázku na server nebo vložení URL s uloženým obrázkem

Opačným důvodem proti přechozímu, proč navšívit TinEye, je vyhledání fotografií, které se vám někde zalíbí, ale není u nich uvedený autor. Podobně lze vyhledávat varianty obrazů, které někdo poškodil například nápisy, hledat snímky v lepším rozlišení atd. Pokud máte k využití této služby svoje vlastní tipy, neváhejte a podělte se o ně v komentářích pod článkem.

Vyhledávání ve vaší vlastní databázi

Pokud vlastníte velkou databázi obrázků dostupnou na webu a chcete aby se i vaše fotografie daly prohledávat s pomocí TinEye, můžete požádat o její importování. Toto je zvlášť vhodné pro webové servery, které obsahují obrázky vložené buď uživateli, nebo pokud vaše portfolio obsahuje větší množství fotografií.

Stačí vytvořit XML soubor, který bude na dané adrese a ten bude obsahovat adresy obrázků, adresy stránek, kde se obrázek nachází a autora díla. Více najdete na webu TinEye v angličtině. 

Určitě si přečtěte

Články odjinud