Samsung nemá ve své produkci nouzi o retrostylové přístroje. Jedním z nich, který má také integrovanou českou nabídku, je osmimegový Digimax L85. Pořídili jsme s ním první demosnímky, které si nyní i s komentářem můžete prohlédnout.
Digimax L85 je jakožto reprezentant střední třídy fotoaparátů vybaven všemi expozičními módy – nevyjímaje tedy plně automatický režim, programovou automatiku, clonovou i časovou prioritou ani plný manuál. Nabídku doplňují scénické programy a širokoúhlý režim (Wide), při kterém se osmimegapixelové snímky „zmenšují“ na pouhých 5 Mpx (rozlišení 3 264 x 1 632 obr. bodů). Ergonomii držení, která je pohodlná díky vystouplému gripu, zpříjemňuje navíc protiskluzový pogumovaný povrch.

Fotoaparát je pouze jedním ze dvou přístrojů řady Stylish Premium

Výběr požadovaného expozičního režimu se provádí klasicky pomocí kruhového voliče
Zatímco analogový přístroj si sotva dokážeme představit bez optického průhledového hledáčku, jeho digitální „retronapodobenina“ se bez hledáčku klidně obejde. Nejinak je na tom tento model, který jako kompenzaci nabízí velký LCD s úhlopříčkou 2,5“ a vynikajícím rozlišením 230 tisíc obrazových bodů. Displej chráněný akrylátovým sklem se v praxi dobře osvědčil, je čitelný i na sluníčku.

Na první pohled vám může vrtat hlavou, co se skrývá pod tlačíkem E – slouží k volbě obrazových efektů včetně fotorámečků
Fotoaparát má – ostatně jako již dřívější modely této značky – perfektní funkční základnu. Kromě reálného (a samozřejmě náhledového) histogramu můžete ovlivnit jednotlivé složky barevného spektra RGB, nastavit podle svého gusta ostrost či uživatelsky vyvážit bílou barvu.
Specialitkou „el 85“ je spousta barevných filtrů, které lze použít přímo na fotografovaný záběr nebo i dodatečně v režimu prohlížení, což je schůdnější varianta, neboť je zachována originální fotografie. Dále můžete své snímky komponovat do přednastavených ozdobných rámečků nebo skládat více záběrů do jednoho snímku, což je v řadě případů docela zábava.
Novinkou tohoto stroje je volitelné rozhraní HDMI, které umožňuje připojení fotoaparátu přímo k televizi s vysokým rozlišením (HDTV).
U tohoto přístroje jsme se poprvé v produkci Samsungu setkali s možností volby českého menu. To je pro tuzemského uživatele jistě pozitivní zpráva, počítejte však s tím, že čeština - řestože je diakritická - není ještě tak docela „vychytaná“. Například u nastavení uživatelské kalibrace vyvážení bílé se setkáte s nepřeloženým pojmem „Measure: shutter“, stejně jako v samotné nabídce Nastavení figuruje anglické „language“ namísto „jazyk“.


Přestože je ve fotoaparátu české menu, není aplikováno důsledně
V oblasti rychlostních parametrů se Digimax L85 nepředvedl jako přeborník, přesto jsou námi naměřené časy stravitelné. Menší prodleva je při snímání s namáčknutou spouští, stejně jako při ukládání dat. Na druhou stranu Li-Ion akumulátor se zaskvěl dlouhou výdrží.
Demosnímky
Obrazovou kvalitu tohoto modelu podrobně zhodnotíme v připravované recenzi, z prvních demosnímků je však zřejmé, že rozlišení lph je na obou koncích dobré, ale v některých situacích je objektiv sužován chromatickou aberací. Dobrý výkon podává firmware, který drží hladinu šumu na uzdě i při nejvyšším nastavení.

Ukázka pětinásobného rozsahu objektivu Schneider Kreuznach. Zleva snímek vyfotografovaný na ohnisko 38 mm a 190 mm
Max. velikost Max. velikost

Budete-li pořizovat záběry v širokoúhlém režimu, budou mít vaše snímky jen 5Mpx rozlišení
Max. velikost
Max. velikost

Světelná situace nemusí být nijak zvlášť kontrastní, a přesto objektiv „vykreslí“ chromatickou vadu. Ta se nevyhývá ani širokému ohnisku, ani dlouhému
Max. velikost
Max. velikost
Max. velikost Max. velikost

V nestandardních světelných podmínkách je lépe použít přednastavené režimy vyvážení bílé, fotografie jsou pak realitě více podobné. Vlevo snímek pořízený na automatické vyrovnání, vpravo s režimem „mráček“
Max. velikost Max. velikost

Fotoaparát zaznamenává pleťové odstíny věrně pouze bez použití blesku. Zejména interiérové snímky s použitím blesku mají žlutý nádech
Max. velikost Max. velikost Max. velikost


S hladinou šumu se firmware fotoaparátu vyrovnává velmi dobře, ani při nejvyšším manuálním nastavení ISO 400 nejsou snímky šumem takřka poznamenány. Snímky byly pořízeny bez blesku při zářivkovém osvětlení
Max. velikost Max. velikost
Max. velikost Max. velikost

Standardní zaostřovací vzdálenost je 80 cm, v režimu Makro můžete snímat ze vzdálenosti 10 cm od objektu a při Supermakru od 1 cm – v posledním případě nelze použít blesk a navíc si stíníte objektivem
Max. velikost
Max. velikost Max. velikost


Při snímání můžete použít několik filtrů. Zleva standardní barevné podání, černobílý filtr, sépiové podání a negativ
Max. velikost Max. velikost
Max. velikost Max. velikost

Stejnou paletu barevných filtrů, kterou můžete použít při fotografování, lze snímkům přidělit také dodatečně v režimu Prohlížení, zde např. filtr negativ
Max. velikost Max. velikost

U snímku vpravo byl zvýrazněn zelený kanál RGB spektra
Max. velikost Max. velikost

U snímku vpravo byl zvýrazněn červený kanál RGB spektra
Max. velikost Max. velikost

U snímku vpravo byl zvýrazněn modrý kanál RGB spektra
Max. velikost Max. velikost
Ukázka dalších demosnímků, nejvyšší rozlišení, formát JPEG (obrazová data najdete v EXIF hlavičce)
Základní technické parametry fotoaparátu:
snímací prvek: CCD 1/1,8", 8,1 Mpx
max. výst. rozlišení: 3 264 × 2 448 bodů
paměťové médium: SD/MMC, interní paměť 23 MB
objektiv: 38–190 mm, F2,8–4,4
LCD displej: úhlopříčka 64 mm, 230 000 obrazových bodů
videosekvence: 640 × 480 px při frekvenci 30 sn./s (do vyčerpání kapacity karty)
možnosti napájení: Li-Ion akumulátor
rozměry a hmotnost: 109,2 × 64 × 29 mm, 190 gramů (bez baterie a karty)
cena: 9 990 Kč
Podrobnou recenzi vám přineseme během září