20
Fotogalerie

KATA 3N1 Pro-25 PL: Tři v jednom na druhou (recenze)

Všestranný trojkomorový batoh, s mnoha možnostmi uspořádání a užití. Vše podtrženo kvalitním zpracováním a vysokou odolností. To je charakteristika značky Kata, jak je na tom model 3 v 1?

KATA 3N1 Pro-25 PL. Jak již napovídá označení batohu, jedná se model k mnohostrannému užití. Po téměř měsíčním testování však mohu s klidným svědomím konstatovat, že batoh dokáže splnit více než 3 způsoby použití.

To nejlepší z dvou řad

Na první pohled je nový 3N1 pokračovatelem úspěšné řady multifunkčních batohů. V tomto konkrétním případě zdání klame. Novinka v sobě ukrývá jak prvky původní série 3 v 1, tak části odolných batohů řady Bumblebee. Díky namixování vlastností dvou modelových řad tak vznikl batoh který je nejen použitelný na mnoho způsobů, ale taky velmi odolný.

IMG_1289.JPG
Kata 3N1 Pro-25 PL

Sázka na klasiku se vyplácí

3N1 Pro je vyroben z léty ověřených materiálů. Jak tělo batohu, tak všechny osazené uzávěry jsou ve voděodolném provedení. Tělo je z balistického nylonu, uzávěry opatřeny těsným krytím. V přední části dále naleznete spony fotokomory kryté gumovými prvky.

IMG_1291.JPG
Gumové krytí plastových spon a všudypřítomné voděodolné uzávěry

Veprostřed batohu je umístěn další, jednoúčelový uzávěr. Ukrývá výztuhu známou právě z modelů Bumbelbee, jenž zaručuje vysokou odolnost a pevnost těla batohu. Z dřívějších testů mohu potvrdit, že ani pád uživatele s batohem na záda, neohrozí techniku uvnitř.

IMG_1303.JPG
Výztuha známá z modelů Bumblebee zajišťující zvýšenou odolnost batohu

K batohu je přibalena také pláštěnka. Ta je v oboustranném provedení, chrání batoh jak pro dešti, tak proti silnému slunečnímu svitu. Velmi potěší maličkost jakou jsou dvě očka v horní části pláštěnky, zaručující spolehlivé připevnění k batohu.

IMG_1342.JPG IMG_1344.JPG
IMG_1348.JPG
Oboustranná pláštěnka s důrazem na detail. Oka v horní části udrží pláštěnku spolehlivě na místě.

Modely 3N1 Pro disponují dvěma madly v horní části. První je umístěno na komoře pro osobní věci a nelze jej použít v případě otevřené komory. Druhé je již pevně svázáno se zádovou částí a batoh lze za něj přenášet kdykoliv.

Tři nebo dvě variabilní komory

První z trumfů batohu. Tři komory, všechny o téměř ideálních rozměrech. Obligátní fotokomora pojme tělo do velikosti řádově Canon 5D či Nikon D300 s nasazeným objektivem do délky 18 cm, tři další objektivy, případně dva objektivy a blesk. Fotokomora je rozdělena polstrovanými přepážkami. Přepážky lze přizpůsobit přemístěním a připnutím suchými zipy. Díky celosemišovém provedení hlavních stěn komory, lze přepážky připnout kamkoliv.

IMG_1296.JPG IMG_1298.JPG
IMG_1308.JPG
Fotokomora je variabilní a přístupná z obou stran

Druhá komora se nachází v horní části batohu a je určena osobním věcem, případně příslušenství. Objemově má odhadem 8 litrů, vleze se do ní bez problému iPad mini, nabíječka, svačina, menší kusy oblečení a pláštěnka. Vnitřek komory je zhotoven rovněž z odolného nylonu. V případě potřeby lze fotokomoru s horní komorou spojit a vytvořit tak batoh dvoukomorový.

IMG_1314.JPG IMG_1318.JPG
IMG_1322.JPG
Horní komora se pro vícedenní tůry nehodí, na denní nošení je však dimenzována dostatečně

Poslední komora je umístěna v zádové části. Přístupná z vrchu s možností odepnutí uzávěrů až do poloviny batohu nabízí velmi dobrý přístup k umístěné notebooku. Rozměrově je komora připravena pro 13 palcové modely přenosných počítačů. Bohužel komora nedisponuje téměř žádnou rezervou, jelikož i tenký MacBook Air o rozměrech 13,3 palce byl v komoře velmi natěsno a musel jsem při otevírání a vytahování být opatrný, abych notebook nepoškrábal o uzávěry.

IMG_1331.JPG IMG_1333.JPG
Třináctipalcový MacBook Air? Jen s potížemi a velmi natěsno.

Pokračování 2 / 2

Organizace na výbornou

Ani u modelové řady 3N1 Pro KATA nezklamala a organizace kapes a drobného příslušenství je vyřešena skutečně dokonale. V přední části batohu, před fotokomorou, naleznete dvě poměrně rozměrné kapsy.

IMG_1302.JPG IMG_1311.JPG
IMG_1313.JPG 
Batoh disponuje mnoha menšími kapsičkami pro drobné příslušenství

Další dvě menší kapsičky se nachází po bocích komory pro osobní věci. Samotná horní komora je dále členěna na uzavíratelnou kapsu na doklady, kapsu pro mobilní telefon a kapsu pro filtry. Co se organizace drobných prostorů týče, nelze batohu nic vytknout.

Stativ uprostřed!

Nejednomu batohu uživatelé vyčítají umístění stativu na levou či pravou stranu. KATA se poučila a u nových modelů již nabízí pozici pro stativ v ose batohu. Nejinak je tomu i u řady 3N1 Pro. K fotokomoře je připevněn vak pro nohy stativu. Přitáhnutí k batohu zajišťuje popruh v horní části. Ten, pro mne z nepochopitelných důvodů, není opatřen žádnou sponou. Je tedy nezbytné jej při manipulaci se stativem vždy demontovat průvlakem popruhu z přezky.

IMG_1287.JPG
Stativ lze k batohu upnout v jeho ose.

Batoh i slingshot

Popruhy batohu jsou odepínací a vzájemně do kříže zaměnitelné. Z batohu lze během několik chvil vytvořit ruksak, známý jako slingshot. Díky provedení zádové části je možné nepotřebné popruhy schovat. Popruhy samotné jsou z prodyšného a měkkého materiálu. Batoh se nosí pohodlně, popruhy netlačí.

IMG_1324.JPG IMG_1337.JPG
Nejen batoh, ale i slingshot

Batoh je doplněn bederním pásem, který není sice nijak mohutný, ale svou úlohu bez potíží plní. V případě, že byste jej nepotřebovali, nebo by dokonce překážel, lze jej také schovat do zádové oblasti. Vzhledem k určení batohu bych očekával alespoň symbolický hrudní pás, ten však u 3N1 Pro bohužel chybí.

Záda? Záleží na konfiguraci.

Provedení zad řady 3N1 Pro je velmi specifické. Záda jsou poměrně pevná, dostatečně perforovaná a tvarovaná jako u dražších modelů. Díky tomu se batoh nosí opravdu velmi pohodlně i na dalších procházkách. Vše je ale zapomenuto, pokud se rozhodnete batoh „přepnout” na slingshot. Uložení popruhů pod polstrování zad zapříčiní nerovnoměrné vyboulení a batoh začne tlačit.

S totožným problémem jsem se setkal i při uschování bederního pásu. Pokud bederní pás překáží, shledal jsem jako lepší řešení jeho sepnutí na opačné straně batohu. Batoh je kompatibilní se systém Insert Troley, lze jej tedy umístit na madlo vašeho pojízdného kufru.

Kam s ním?

Na nerudovskou otázku těžko jednoznačně odpovědět. Batoh zcela jistě není vhodný na dlouhé horské tůry, nicméně kratší procházka v jeho společnosti není žádný problém. Ideální využití řady KATA 3N1 Pro vidím v městském, reportážním, ale díky variabilitě, také v každodenním použití.

KATA 3N1 Pro se vyrábí ve dvou velikostech, testovaný, 25 litrový model a větší, 35 litrový. Doporučená maloobchodní cena pro menší model je 5 190 Kč resp. 5 990 Kč za model větší.

Určitě si přečtěte

Články odjinud