8
Fotogalerie

Kapesní Kodak M200 uspokojí i naprosté amatéry

Je spousta důvodů, pro které stojí za to o koupi Kodaku M200 uvažovat. Jeden z nejmenších kompaktů, jaké dnes můžete pořídit, nezatíží žádnou kapsu a navíc i docela obstojně fotí.

Než se vrhnete ke kritice tohoto vyjádření, uvědomte si, že zde hovoříme o fotoaparátu, který se dá v internetových obchodech pořídit za 1900 Kč a jeho smyslem není plnění bůhvíjak vysokých ambicí. Je to zkrátka a jen zápisník, jehož největšími soupeři jsou dnes fotomobily. A těm dává M200 na frak snad ve všech ohledech, krom jediného: že je to další „věc“, kterou s sebou musíte nosit. Jediná velká výhoda fotomobilů – bezkonkurenční mobilita – ale bledne ve srovnání s tím, co tento drobek zvládá.

Tip: Vyberte nejzajímavější snímek v naší aktuální soutěži a určete, kdo tento recenzovaný Kodak M200 vyhraje!

Mobilní ve všech ohledech

Modrá krabička s nápisem Easyshare Mini krom samotného kompaktu a jeho poutka obsahuje už jen USB kabel a drobný adaptér, jež spojeny do sebe fungují jako nabíječka. Tuto vlastnost oceníte zejména na cestách, jelikož s sebou nebudete muset tahat nijak rozměrné příslušenství. Nad rámec popsaného budete potřebovat už jen SD nebo SDHC paměťovou kartu a můžete začít směle fotit.

Kodak M200 nejlépe poslouží uživatelům, kteří při focení nechtějí příliš nebo vůbec přemýšlet a jde jim o jediné – stisknout spoušť a mít jakous takous jistotu, že výsledkem bude přijatelně ostrá fotka. I proto je tento fotoaparát na užívání velmi jednoduchý.

kodak-m200-01.jpg 
Kodak M200 nabízí širokoúhlý objektiv s průměrnou světelností

Na jeho horní straně najdete tři tlačítka – pro vypnutí/zapnutí, pro výběr fotografického režimu, spoušť a vyústění mikrofonu. Zadní strana obsahuje vedle displeje s úhlopříčkou 6,4 cm a rozlišením 230 tisíc obrazových bodů ještě tlačítka pro vyvolání menu, smazání snímku, vyvolání informací o snímku, prohlížení fotografií, sdílení fotografií (proto taky Kodak Easyshare) a samozřejmě tlačítko zoomu.

Tím se dostáváme k objektivu, který je příjemně širokoúhlý a s rozsahem 29 až 87 mm nabízí trojnásobné optické přiblížení. Jen jeho světelnost v rozmezí F 3,3 až 5,9 je na dnešní poměry slabší, ale od hračky za dva tisíce nelze čekat technickou přelomovost. Na straně elektroniky se přidává ještě pětinásobný zoom digitální a středem všeho je CCD čip s efektivním rozlišením 10 MPix, schopný produkovat obrazy o velikosti 3 672 × 2760 pixelů.

Formát fotografií se může lišit dle typu zvoleného poměru stran. Ten může činit 4:3 (10 Mpix, 6 Mpix a 3 Mpix), 3:2 (9 Mpix) nebo 16:9 (7 Mpix). Video je zachytáváno pouze v rozlišení VGA, tedy 640 × 480 obrazových bodů s hustotou 30 snímků za sekundu. 

kodak-m200-03.jpg 
Nabídka ovládacích prvků je vskutku prostá 

Fotit, nemyslet a sdílet

Produktem Kodaku M200 budou ponejvíce fotografie určené k rychlé konzumaci, takže i proces jejich vzniku má být hbitý a snadný. Do akceschopného režimu fotoaparát po zapnutí naběhne do tří vteřin, v sérii pak pořídíte maximálně tři snímky rychlostí 1,5 snímku za vteřinu. Ve výchozím nastavení pracujete v automatickém režimu SmartCapture, který se chová docela inteligentně do té míry, že pozná, zda právě fotíte celek, detail nebo makro a tomu přizpůsobí parametry focení. 

kodak-m200-makro-00.JPG kodak-m200-makro-detail.jpg
Ukázka fotografií v režimu makro (vpravo výřez)

Pro usnadnění specifických fotografických situací je v nabídce obvyklá série scénických režimů, od „portrétu“ přes „makro“, „ohňostroj“ nebo „vysoké ISO“. Jejich součástí jsou i dvě volby pro automatizovanou tvorbu panorámat snímaných zleva nebo zprava. Tato funkce umožňuje vytvořit okamžitě panoráma ze tří snímků, které fotíte postupně a ručně nastavujete posun mezi záběry. Výsledek ale není nijak oslnivý a obsahuje chyby v místech překrytí. Spokojen s takovým panorámatem může být opravdu jen velmi nenáročný fotograf.

K takovým se jistě řadí spousta těch, kdo své fotografické výtvory chtějí okamžitě sdílet na sociálních sítích. Výrobci fotoaparátů si uvědomují, jaký náskok v tomto ohledu zaznamenávají fotomobily, a proto ani v tomto Kodaku nesmí chybět možnost pochlubit se co nejdříve fotografiemi na internetu. Slouží k tomu aplikace, jež se nainstaluje po připojení fotoaparátu k počítači a stisknutí tlačítka Share. Takový uživatel jistě ocení i zrcátko umístěné vedle objektivu, s jehož pomocí snadno vyfotíte z ruky svůj vlastní autoportrét použitelný například jako profilová fotka. Pro tyto účely je k dispozici přímo i programový režim Autoportrét.

Elektronika napravuje nedostatky optiky

Při testovacím focení se ukázalo, že optika tohoto Kodaku sice má k dokonalosti daleko, ovšem po stisknutí spouště jí vydatně pomůže elektronické zpracování fotografie přímo ve fotoaparátu, které proběhne automaticky těsně po jejím uložení. Zatímco na nejširším ohnisku 29 mm vidíte na displeji poměrně značné soudkovité zkreslení, uložená fotografie má již linie přijatelně srovnané. Podobně tento aparát dohání pravděpodobně i další parametry – snímky z něj prakticky nevykazují chromatickou aberaci (to jsou ty nepěkné purpurové hrany objektů focených v protisvětle, nejčastěji v listí stromů) a není v nich ani vydatnější chromatický šum.

101_0033.JPG kodak-m200-protisvetlo.JPG
Fotoaparát si vcelku dobře poradí při focení v přímém protisvětle
a potěší i vysokým dynamickým rozsahem snímků
kodak-m200-aberace.JPG kodak-m200-vyrez.jpg
Typické nedostatky optiky a senzoru víceméně úspěšně odstraňuje automatika na úkor poškození drobných detailů; viz odstranění chromatické aberace v levém a šumu v pravém snímku 

Na druhou stranu mají tyto automatické úpravy za vinu přežehlení drobných detailů (viz ukázky). Ku cti budiž M200 vysoký dynamický rozsah pořízených snímků – přeloženo do lidové řeči – pokud se vyfotíte na pláži, je pravděpodobné, že obloha za vámi zůstane na fotografii modrá a nebude vypálená do běla. Tuto vlastnost oceníte ale v mnoha dalších situacích.

Bez světla se neobejde

Celkový dojem z fotoaparátu, který je menší než krabička od cigaret a patří k nejlevnějším na trhu, je nakonec dobrý. S ohledem na jeho cílovou skupinu, která po technice nežádá zázraky, ale chce jen dokumentovat své zážitky a sdílet je s přáteli, je Kodak M200 vhodnou volbou pro ty, kdo se nespokojí s tím, co umí dnešní mobilní telefony a nevadí jim nosit s sebou jednu „krabičku“ navíc.

Vzhledem k horší světelnosti a nestabilizovanému objektivu se budete muset v interiérech takřka vždy spolehnout na vestavěný blesk – tedy za předpokladu, že nechcete mít rozmazané a zrnité fotky. Může to být ale skvělý společník pro výlet na kole nebo návštěvu večírku. Vejde se do kapsy a svůj účel splní.

Určitě si přečtěte

Články odjinud