Astronauti na palubě Mezinárodní kosmické stanice (ISS) zachytili fotografii polární záře nad Indickým oceánem spolu s řadou šestnácti satelitů společnosti SpaceX. Ty patří do projektu Starlink, a má jich ve finále být celkem 16 tisíc.
Síť satelitů Starlink je poněkud kontroverzní koncept. Jeho cílem je vytvořit globální širokopásmový internetový systém, který umožní všem obyvatelům planety snadný přístup k rychlým datům. Z technologického hlediska je to sice docela úžasné, ale ne všichni toto nadšení sdílejí. Může za to především „zašpinění“ hvězdné oblohy.
Ne, toto není film Den nezávislosti. Body na fotografii jsou jen satelity společnosti SpaceX mašírující si to pěkně v řadě kolem oběžné dráhy Země.
Těchto satelitů je na nízké orbitě země již kolem 400 kusů. To je sice jen zlomek z plánovaného celkového počtu, již nyní má ale jasný dopad na fotografie noční oblohy. Také proto jsou hlavními odpůrci programu astronomové a astrofotografové, kterým tyto satelity ruší výhled při fotografování různých úkazů. Jak je ale na fotografii vidět, satelity neničí jen pohled na nebe z povrchu zemského, ale i pohled z vesmíru na planetu samotnou.
Otázkou zůstává, zda má přednost technologický pokrok a pohodlí obyvatel Země před výtkami nad znečišťováním orbity planety a zejména samotné noční oblohy. Více o tématu najdete v článku NASA žádá, abyste pomocí smartphonů pomohli sledovat znečištění oblohy světlem satelitů, který právě i vysvětluje, proč jsou satelity na obloze tak viditelné.