Loni v létě se Fujifilm nepochybně zapsal do dějin digitální fotografie, když jako první fotovýrobce uveřejnil informace o devítimegapixelových přístrojích. Tehdy ohlásil 10,7× ultrazoom FinePix S9500 a vyspělý kompaktní digitál FinePix E900.
Zatímco digitál s elektronickým hledáčkem FinePix S9500 jsme měli možnost otestovat již v listopadu (recenzi si můžete přečíst zde), jeho devítimegový kolega E900 se do naší redakce dostal až nyní. Jaké jsou jeho vlastnosti, klady a zápory?
Dobrou ergonomii držení FinePixu E900 zajišťuje vystouplý grip po pravé straně
Max. velikost
Fotoaparát je shodně jako ultrazoom S9500 osazen nově vyvinutým 1/1,6“ SuperCCD HR čipem, což je ve třídě kompaktů prozatím nejvyšší velikost. Objektiv Fujinon s čtyřnásobným přiblížením odpovídajícím rozsahu 32–128 mm bohužel na dlouhém konci nevykazuje příliš dobrou světelnost F5,6, což v praxi tvrdě pocítíte. Nejsou-li světelné podmínky skutečně dobré, vyzoomovaných snímků příliš nepořídíte - na displeji se vám velice často objeví varovná červená ruka s vykřičníkem symbolizujícím rozmazání.
Vtíravý šum
Jak se na vyspělý fotoaparát sluší, vedle plné automatiky můžete pracovat samozřejmě s vlastním nastavením: přístroj disponuje prioritou času, clony i plným manuálem. Tak jako u S9500 se i zde na kruhovém voliči setkáváme s módem N (Natural Light Mode=Přirozené světlo). V tomto režimu přístroj vypne blesk a nastaví rychlost závěrky a citlivost snímače podle aktuálních podmínek fotografování. U všech námi pořízených snímků to bylo při aktivaci tohoto režimu nejvyšší možné ISO 800, přičemž fotografie jsou poznačeny značnou hladinou šumu. Nezbývá než konstatovat, že ohlašovaná firemní technologie „Real Photo“, která by se měla postarat o dobrou kvalitu obrazového záznamu při všech citlivostech, u nejvyšší hodnoty selhává.
Nevyzpytatelný displej
Pokud se nechcete dívat do malého optického hledáčku, jste při snímání scény plně odkázání na LCD s úhlopříčkou 51 mm a rozlišením 115 000 pixelů. Bohužel v některých extrémních situacích displej neukazuje korektně barevné vyobrazení, i když v režimu náhledu i posléze v počítači je snímek vyhotoven správně. S tímto jevem, kdy barevnost hledáčku někdy nekorespondovala s nastaveným vyvážením bílé, jsme se setkali i u modelu S9500. Dobrým pomocníkem pro kompozici je živý histogram, v režimu náhledu jsou zobrazovány také přesvětlené části fotografií.
Po levé straně displeje najdete trochu nezvykle samostatné tlačítko pro korekci expozice
Max. velikost
Na práci s tímto Fujfilmem si rychle uvyknete. Je velice dobře vybavený, včetně expozičního bracketingu, korekce blesku a dalších funkcí. Můžete také pořizovat pohyblivé záznamy až do vyčerpání kapacity xD paměťové karty, a to v rozlišení 640 × 480 obrazových bodů, při frekvenci 30 sn./s, v kvalitě AVI. Jeho provoz není právě nejrychlejší (tabulku s naměřenými rychlostními parametry vám přineseme v podrobné recenzi), což se týče zejména pořízení prvního záběru od sepnutí přístroje a prodlevy při snímání bez namáčknuté spouště.
Nyní se pojďme podívat na první demosnímky
Tento FinePix bohužel trpí na obou ohniscích značnou chromatickou vadou, všimněte si výrazných fialových kontur
Max. velikost Max. velikost
Troufnete si s tímto modelem do protisvětla?
Max. velikost
Za slunečného počasí je jedno, použijete-li automatické vyvážení bílé (vlevo) nebo přednastavený režim „sluníčko“.
Výsledkem jsou totožné fotografie
Max. velikost Max. velikost
V extrémních světelných podmínkách (zde silný reflektor) je dobré využít uživatelskou kalibraci vyvážení bílé.
Zleva správné barevné podání, vpravo při automatickém vyrovnání je podání spíše do oranžova.
Max. velikost Max. velikost
Pleťové odstíny jsou jako vždy u Fujifilmu věrně barevně vyobrazeny.
Zleva snímek pořízený v interiéru s bleskem, v exteriéru bez blesku a s bleskem
Max. velikost Max. velikost
S objektivem FinePixu E900 si můžete troufnout až do těsné blízkosti objektu.
Zleva standardní zaostřovací vzdálenost, vpravo režim Makro
Max. velikost Max. velikost
Zleva: Snímek ve standardním barevném režimu (přirozené podání), v režimu Chrome (poněkud kontrastní) a v černobílém režimu
Max. velikost Max. velikost
Vlevo snímek vyfotografovaný v režimu N
Přirozené světlo: fotoaparát nastavil sice čas 1/70 s., zato nejvyšší ISO 800.
Druhý záběr s použitím priority clony, čas 1/4 s., ISO 80
Max. velikost Max. velikost
Základní technické parametry fotoaparátu:
- snímací prvek:CCD 9,1 Mpx
- max. výst. rozlišení:3 848 × 2 616 bodů
- paměťové médium: xD PictureCard
- objektiv: 32–128 mm, F2,8–5,6
- LCD displej: úhlopříčka 51 mm, 115 000 bodů
- možnosti napájení: 2× AA akumulátor, síťový napáječ
- rozměry a hmotnost 102 × 63 × 34; 200 g
V nejbližší době vám přineseme podrobnou recenzi.