Kam lidská noha v Norsku nedošlápla

23. června 2004
TWEET SDÍLET
Kam lidská noha v Norsku nedošlápla
V létě roku 1998 jsem uskutečnil soukromou výpravu na norské ostrovy Söröya a Seiland. Málo obydlené výspy severu se nacházejí v úrovni měst Alta a Hammerfest za polárním kruhem. Hornaté ostrovy jsou přístupné pravidelnými lodními linkami.

Cestoval jsem sám, z České republiky do Osla autobusovou dopravou, z Osla do Bodö vlakem a z Bodö dále na sever opět autobusovou linkou. Přestože ostrovy nejsou vyhlášeny přírodní rezervací ani národním parkem, jedná se o příklady pravé divočiny. V nitru ostrovů nejsou stezky a krajina je neposkvrněná. Kdo chce tábořit v horách pod vodopádem nebo u jezera a celé dny nepotkat člověka, Seiland a Söröya mu to umožní.

Klepněte pro větší obrázek
Petr Zajíček: Seiland jeskyně
Ledovcová jeskyně na ostrově Seiland. Objevil jsem ji v Seilandském ledovci v nočních hodinách. Neměla světlo. Za dva dny jsem čtyřhodinovou túru k jeskyni zopakoval, abych ji vyfotografoval prozářenou slunečními paprsky (Nikon FM2, objektiv Nikkor 2,8/20, použitá clona 11, čas 1 sekunda, stativ)

Klepněte pro větší obrázek
Petr Zajíček: Seiland jezera
Typický ráz krajiny s jezery na Seilandu. Podobných scenérií je na ostrově nespočet. Po pořízení snímku jsem ještě dobrou půlhodinu seděl na skále a v tichu pozoroval okolí  (Nikon FM2, objektiv Nikkor 1,8/50, telekonvertor Vivitar 2x, polarizační filtr, použitá clona 11, čas 1/8 sekundy, stativ)

Klepněte pro větší obrázek
Petr Zajíček: Seiland ledovec
Noční atmosféra na Seilandu. Během polárního dne je v nočních hodinách velmi zvláštní světlo. Fotografické túry jsem podnikal často v tomto období (Nikon FM2, objektiv Nikkor 2,8/20, polarizační filtr, použitá clona 11, čas 4 sekundy, stativ)

Klepněte pro větší obrázek
Petr Zajíček: Seiland ráno
Ranní atmosféra na Seilandu. Během návratu z jedné túry se mi naskytla tato scenérie. Trvala jenom několik minut, potom barvy zmizely (Nikon FM2, objektiv 2,8/20, polarizační filtr, použitá clona 8, čas 1/4 sekundy, stativ)

Klepněte pro větší obrázek
Petr Zajíček: Seiland tundra
Mechové jezírko na Seilandu. Velmi kontrastní scenérie by zcela jistě vynikla při použití půleného šedého filtru (Nikon FM2, objektiv 2,8/20, polarizační filtr, použitá clona 11, čas 1/4 sekundy, stativ)

Klepněte pro větší obrázek
Petr Zajíček: Seiland viklan
Typický útvar severu. Neskutečný výtvor severské přírody jsem obcházel skoro po špičkách. Jeho průměr byl větší než tři metry (Nikon FM2, objektiv 2,8/20, použitá clona 16, čas 1 sekunda, přisvětleno bleskem sm.č. 30, stativ)


Témata článku: Cestopisy

Určitě si přečtěte

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Technika
6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

33 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Software