Jste pořád doma a nudíte se? Natočte si vlastní animovaný film s aplikací Stop Motion Studio

16. května 2020
TWEET SDÍLET

Stop motion je sice technika náročná na čas, na druhou stranu s ní můžete animovat cokoli vás napadne. Její smysl je ve fotografovaní objektů na scéně tak, že je mezi každým snímkem posunete o skutečně malé úseky. Po spojení tak celek tvoří dojem spojitosti. Záznam i jeho spojení přitom skvěle obslouží jediná aplikace – Stop Motion Studio.

Touto pookénkovou metodou byly natáčeny nejen Ukradené Vánoce Tima Burtona, ale třeba i Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka. Konkrétně ten zabral jeho animátorům pět let, než byl dokončen. Vy ale můžete začít s něčím menším. Ideálním začátkem může být např. stavebnice Lego. Jediné, co vám pak k vytvoření filmu stačí, je telefon, stativ a aplikace.

Telefon bude sloužit jako záznamové zařízení, aplikace pořídí a spojí fotografie a klidně jim přidá i nějaké ty efekty. Bez stativu se neobejdete proto, že každá natáčená scéna musí být stabilizovaná. Stačí vám ale i ten nejlevnější, který seženete. Je to totiž hlavně o nápadu a ten už musíte vymyslet sami.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace umožňuje i přidání výrazů obličeje. To však až v placené verzi.

Po spuštění titulu můžete ihned začít nabídkou New Movie, která se nachází na domovské obrazovce. Posléze zvolíte ikonu fotoaparátu a po každém pohybu na vaší scéně stisknete jeho spoušť. V rozhraní vidíte, kolik záběrů jste už zachytili, můžete si zde dosud pořízený záznam i pro náhled výsledku přehrát. Poté můžete celé sekvenci přidat mluvené slovo, hudební podkres, efekty, určit si kvalitu výstupu, rychlost přehrávání, přidat přechody, změnit poměr stran, atd.

Na domovské obrazovce pak lze provést export vašeho veledíla. To buď jako video, animovaný GIF, můžete si vyexportovat i jednotlivé fotografie atd. Titul je navíc zdarma. V základu poskytne vše důležité, podstoupíte-li In-App nákup, získáte především možnost exportu do 4K a nějaké ty efekty a pozadí navíc. Protože je ale krása především v jednoduchosti, není vůbec třeba za přidané funkce utrácet byť jedinou korunu navíc.

Základní informace:

  • Název: Stop Motion Studio
  • Vývojář: CATEATER, LLC
  • Velikost: 146,2 MB
  • Cena: Zdarma s předplatným, k dispozici je i Pro verze

Odkazy: Web aplikace, stažení v App Store, stažení v Google Play

Témata článku: Video, Fotoaplikace, Timelapse, iOS, Android

Určitě si přečtěte

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
SoftwareFotoškola
Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

36 Petr Březina

Petr Březina
Technika
Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

3 Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
Podzimní Zoner Photo Studio X: vyzkoušeli jsme nové funkce

Podzimní Zoner Photo Studio X: vyzkoušeli jsme nové funkce

15 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Zoner Photo StudioSoftware