11
Fotogalerie

Joby UltraFit Sling Strap – když chcete pohodlný popruh na digitál

Klasické ramenní popruhy, které výrobci dodávají ke svým fotoaparátům jsou již několik desítek let prakticky stejné. Změny obvykle přichází odjinud – tentokrát od Joby.

Už je tomu nějaký ten pátek, co jsme na zahraničních webech narazili na informaci o tom, že společnost Joby, která je známá především díky ministativu Gorillapod, vyvinula několik nových typů popruhů pro digitální fotoaparáty.

Trvalo to nějakou chvíli než se začaly popruhy prodávat také u nás, ale podařilo se nám jedny z prvních kousků získat a dlouhodobě je otestovat. Konkrétně pak model UltraFit Sling Strap, který je určen primárně pro větší fotoaparáty, jak jsou digitální zrcadlovky či systémové kompakty. Svoji úlohu však popruh bez problémů zastane i při použití s malým kompaktem.

Není popruh jako popruh

Možná si říkáte, proč byste měli chtít měnit svůj osvědčený popruh, který na fotoaparátu používáte a od okamžiku, kdy jste fotoaparát koupili, tak vám spolehlivě slouží. Souhlasím s vámi, stejná otázka napadla i mne. Jediným problém, se kterým jsem se setkal (krom toho že byl popruh příliš pevný/tvrdý), tak byla nedostatečná délka. Ta mne omezovala obvykle v okamžiku, kdy jsem měl popruh namotaný kolem zápěstí, abych měl fotoaparát po ruce.

Klasické nošení digitálu na popruhu kolem krku však má z mého pohledu několik zásadních nedostatků:

 • při chůzi má aparát tendenci se odrážet od těla a rozhoupávat se
 • při fotografování na výšku se mnohdy stane, že nejste schopni aparát otočit, protože je popruh příliš krátký (nebo ho máte příliš krátce nastavený)
 • změna délky popruhu je obvykle utrpením především pro konečky prstů
 • ergonomie je prakticky nulová – výrazné zatížení krční páteře nebo ramena není zrovna ideální

Alternativou, nad kterou jsem uvažoval ale zatím nevyzkoušel, je navlékací anebo zápěstní popruh, který se upevňuje do stativového závitu a do očka pro ramenní popruh na pravé straně aparátu. Digitál potom držíte podobně jako videokameru a můžete dát pravé duce odpočinout už jenom tím, že přenesete váhu z prsů na zápěstí.

hand.jpg hand_2.jpg
Zápěstních popruhů najdete na trhu celou řadu

Ovšem z dlouhodobého hlediska to není příliš univerzální řešení (pokud nefotíte jen reportáže), neboť tak přijdete o jednu volnou ruku a když fotoaparát sundáte z ruky, chybí vám delší popruh.

Rychle, snadno a prakticky

Joby UltraFit Sling Strap řeší většinu výše popsaných nedostatků. Základní myšlenkou při návrhu popruhu byla jednak jeho univerzálnost a jednak pohodlnost při použití. Sling Strap je konstruován tak, že hlavním spojovacím prvkem je stativový šroub, kterým jej přichytíte k fotoaparátu.

DSC04040.JPG DSC04043.JPG
Uchycení popruhu do stativového závitu

Dalším předpokladem pro dostatek komfortu je diagonální vedení popruhu (jako když máte tašku přes rameno), kdy zatěžujete rameno protilehlé k boku, o který se opírá zátěž (fotoaparát). Nemluvě o tom, že tento způsob nošení je i bezpečnější, protože vám popruh z ramene nesjede.

UltraFit_SlingStrap_Female_packaging.jpg UltraFit_SlingStrap_Male_packaging.jpg
Použití je velmi jednoduché, všimněte si mírného tvarování u verze pro ženy

Nutno podotknout, že v Joby mysleli i na ženy, a tak jsou k dispozici dva popruhy:

 • pro muže: šířka 5 cm, délka 178 cm
 • pro ženy: šířka 4,3 c, délka 162 cm, tvarování širší části na hrudi
UltraFit_SlingStrap_Female_packageback.jpg UltraFit_SlingStrap_Male_packageback.jpg
Transportní poloha

V praxi

Použití popruhu je pak v praxi velmi jednoduché, našroubujete jej do závitu vespod digitálu, přetáhnete přes hlavu jako tašku přes rameno, upravíte délku a necháte fotoaparát viset na boku nebo na zádech. V okamžiku, kdy chcete fotografovat, tak digitál vezmete do ruky a běžným způsobem jej přesunete před oko - popruh se automaticky prodlouží.

Jakmile s focením skončíte, pověsíte digitál zpět k boku (logicky v tento okamžik visí níže, protože jste popruh natáhli) a jedním pohybem popruh opět zkrátíte. Mechanismus u stativového šroubu zajišťuje, že se popruh samovolně neprodlužuje a fotoaparát drží na svém místě. Pokud se pohybujete v nerovném terénu, kde by mohlo k pohybu dojít, můžete velmi snadno popruh zamknout na konkrétní délku takže se ani nehne.


V praxi je vše velmi rychlé a intuitivní, při testování jsem popruh nosil v kombinaci s plnoformátovou zrcadlovkou, malou APS-C zrcadlovkou i digitálním kompaktem kapesní velikosti (ty mívají mimochodem pouze očko pro zápěstní poutko). Ve všech případech je práce velmi pohodlná a především rychlá, nemluvě o tom, že máte volné ruce.

Jako každá novinka, i Joby Sling Strap není dokonalý, při používání jsem narazil na dva nedostatky. Pokud je popruh přichycen, tak přicházíte o stativový závit, při focení ze stativu je tedy nutné jej sundat a přichytit destičku. Řešením by mohl být závit v závitu, kdy by měl popruh ještě jeden závit ve spodní části se šroubem – otázkou však je, zda by to bylo realizovatelné a na kolik skutečně efektivní řešení.

DSC04044.JPG DSC04045.JPG DSC04046.JPG
 Použité materiály jsou odolné a vypadají že vydrží větší zátěž

Na druhý nedostatek narazíte, pokud fotoaparát budete chtít někam odložit, tím, že je popruh uchycen vespod digitálu, tak klasické položení na spodní stranu nebude fungovat, respektive bude fungovat ale vždy se tělo převáží dopředu a opře se o objektiv což není zcela ideální. Ruku v ruce s tím jde samozřejmě i to, že se kvůli uchycení popruhu celkově zvětší rozměry (výška) fotoaparátu.

Koupit či nekoupit?

Otázka jednoduchá, odpověď už tak ne. Používáte-li digitální zrcadlovku a fotíte často, pak je odpověď jednoznačně ano, stejně tak, jestli řešíte absenci poutek na ramenní popruh u kompaktu anebo střídáte více fotoaparátů. Komfort použití je nesrovnatelně vyšší než u klasického ramenního popruhu.

Na druhou stranu, jestliže často fotíte ze stativu anebo vytahujete digitál z brašny poměrně málo, nemusíte výhody popruhu zcela docenit. Nemluvě o mírně vyšší pořizovací ceně, která se pohybuje kolem 1200 Kč.

Technické specifikace popruhu:

 • délka: 178 cm / 162 cm verze pro ženy
 • šířka: 5 cm / 4,3 cm s tvarováním na hrudi pro ženy
 • hmotnost: 99 g / 88 g
 • barva černá a šedá
 • uchycení: stativový šroub 1/4" s motýlkem pro uchycení s 360° protočením
 • materiál: nerezová ocel, EVA pěna, hliník, nylon

Určitě si přečtěte

Články odjinud