Jít fotit, nebo zůstat doma? Aplikace GoodLight.One je první předpovědí počasí pro fotografy na světě

25. října 2019
TWEET SDÍLET

Za aplikací GoodLight.One stojí český vývojář Michal Kůs a jak sám říká, v aplikačních obchodech nenajdete žádnou podobnou. Také proto jí ostatně vytvořil. Její smysl je přitom jednoduchý. Hned po spuštění vám totiž indexem poví, jestli se daný žánr vyplatí jít fotit, nebo máte raději zůstat doma.

Dobré světlo můžete buď ulovit, nebo si ho naplánovat. S tím prvním vám stejnojmenná aplikace nepomůže, v tom druhém již ano, čímž dokáže ušetřit množství času. Sama zjistí aktuální předpověď počasí, vypočte polohu slunce i měsíce během celého dne, časy zlaté a modré hodiny a pomocí metod strojového učení vyhodnotí, jaké budou světelné a povětrnostní podmínky během celého dne.

Klepněte pro větší obrázek
GoodLight.One je jedinou aplikací určenou pro předpověď počasí pro fotografy. A je jedno, jestli jde o amatéry nebo profesionály, a jestli fotí jen mobilem nebo DSLR.

Vy si následně už jen vyberete žánr (architektura, portrét, krajina, východ a západ slunce, makro, noční krajina, astrofotografie, měsíc, měsíční krajina), který chcete fotit a aplikace vám ukáže, kdy můžete očekávat nejlepší podmínky.

Dělá tak za pomoci indexů. Předpovědi jsou uvedeny na hodinovém základě pro libovolné místo na světě. Hodnota je tedy vyjádřena numericky od 0 do 10, takže hned i letmým pohledem vidíte, kdy nastane nejlepší čas pro fotografování.

Data aplikace získává z norských serverů Yr.no a DarkSky.net. Titul je kompletně česky, a to včetně textové předpovědi. Přítomna je i podpora pro Apple Watch, nechybí tmavý režim, zkratky Siri, widgety do Oznamovacího centra a dokonce i Hlídací pes. Ten vás upozorní, jakmile bude mít zvolený index takovou hodnotu, jakou jste mu navolili. Vy pak už jen vezmete fotoaparát a vyrazíte s ním do terénu.

Základní informace:

Témata článku: Fotografický software, Fotoaparáty, Fotomobily, Fotoaplikace, iPhone, Apple, iOS, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz