Dnes vám ukážeme první snímky pořízené ultrazoomem Sony Cyber-shot H5, který se od dvojčete H2, ohlášeného ve stejnou dobu, liší z hlediska technických parametrů pouze decentně.
Sony Cyber-shot H5 má sice stejnou velikost CCD čipu (1/2,5“), počet světlocitlivých buněk se však – oproti pokrevnímu bratru DSC-H2, jehož recenzi jste si mohli přečíst zde – liší o jeden milion: namísto šesti sedm.
Fotoaparát s elektronickým hledáčkem disponuje stejnými technickými parametry optiky jako sourozenec H2 (i jejich předchůdce Sony Cyber-shot H1): vedle možnosti dvanáctinásobného optického přiblížení zůstala zachována i výtečná hodnota světelnosti F2,8–3,7. Přístroj neprokázal žádné potíže při zaostřování ve standardních ani snížených světelných podmínkách, oporou autofokusu je výkonný přisvětlovací reflektorek.

Můžete si sami vybrat, která barva ultrazoomu se vám více líbí
Zastánci obrovských displejů si u tohoto modelu přijdou na své: zadní část těla obývá velký LCD s 3" úhlopříčkou (76 mm) a vysokým rozlišením 230 000 obrazových bodů, což je podstatná změna oproti H2, jehož displej má pouhých 51 mm a podprůměrné rozlišení 85 000 pixelů.

Trend velkých displejů zasáhl i ultrazoomy – Sony H5 jej má třípalcový
Obrazový procesor zajišťuje příjemné, realitě věrné podání bez barevného přesaturování. Expoziční automatika funguje výborně, ke správné expozici pomáhá také reálný histogram.
Funkční výbava se nijak neliší od Cyber-shotu H2: fotoaparát je vybaven všemi dostupnými expozičními režimy i paletou scénických režimů (včetně Vysoké citlivosti), nechybí mu obrazový stabilizátor Super SteadyShot ani české menu.
Demosnímky
Objektiv Carl Zeiss má vzhledem k velkému rozsahu zoomu jen zanedbatelné sférické zkreslení. Na třídu 7Mpx digitálů má velmi dobré rozlišení lph na širokém konci. Nejzřetelnější vadou fotografií je chromatická aberace, kterou objektiv vykazuje v celém rozsahu ohnisek.

Ukázka dvanáctinásobného rozsahu optického zoomu: vlevo je snímek pořízený na ohnisko 36 mm, vpravo pak na 432 mm
Max. velikost Max. velikost

S chromatickou vadou je to stejné jako u sourozence H2 – také objektiv „há pětky“ jí trpí, a to na obou koncích ohniska
Max. velikost Max. velikost Max. velikost

Pleťových barev se nemusíte obávat, jsou totiž přirozené. Zleva snímek v exteriéru s bleskem, bez blesku a v interiéru s bleskem
Max. velikost Max. velikost Max. velikost

Automatické vyrovnání bílé barvy samozřejmě v extrémních situacích selhává – tehdy je zapotřebí použít manuální kalibraci vyvážení. Na snímcích si zároveň všimněte, že při pořizování makrozáběrů z velké blízkosti si stíníte objektivem
Max. velikost Max. velikost

V režimu makro se můžete přiblížit při použití širokého konce až na 2 cm k objektu, u teleobjektivu na 90 cm. Někde uprostřed je zlatá střední cesta
Max. velikost Max. velikost


Zleva ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1 000. Při vyšších nastaveních není šum ani zdaleka tak urputně žehlen jako u kolegy DSC-H2, a tak nedochází k přílišné ztrátě ostrosti snímků
Max. velikost Max. velikost Max. velikost
Max. velikost Max. velikost Max. velikost
Ukázka dalších demosnímků:
Základní technické parametry fotoaparátu:
snímací prvek: CCD 7 Mpx, 1/2,5“
max. výst. rozlišení: 3 072 × 2 304 bodů
paměťové médium: MemoryStick Duo/PRO Duo (32 MB interní paměť)
objektiv: 36–432 mm, F2,8–3,7
LCD displej: úhlopříčka 3“ (7,6 cm), 230 000 obrazových bodů
EVF hledáček: 201 000 obrazových bodů
video: 640 × 480 px, 30 sn./s.
možnosti napájení: 2× AA akumulátor, síťový zdroj
rozměry a hmotnost: 108 × 81 × 92 mm, 490 gramů
české menu
cena: 14 160 Kč vč. DPH
Brzy vám přineseme podrobnou recenzi.