Jednoduchá a přesvědčivá deepfake videa pomocí MegaPortraits

26. srpna 2022
TWEET SDÍLET

Takzvaná deep fake videa jsou dnes velkou hrozbou, protože umožňují velmi přesvědčivě vložit nepatřičná slova do úst různým lidem. Spolu s vývojem umělé inteligence a zvyšováním výpočetního výkonu je stále jednodušší taková videa vytvořit a udělat je k nerozeznání od skutečně zaznamenané situace.

Projekt MegaPortraits má nástroj umožňující manipulaci s obrazem videa. Dokáže vzít fotku jakéhokoli člověka, přičemž může jít i o slavnou osobnost nebo o obraz, a rozpohybovat ji. To dělá jednoduchým, ale funkčním způsobem, tedy že vezme video člověka (označuje jej jako driver) a jeho pohyby včetně mimiky nebo otevírání úst přenese na portrét, který označuje jako zdroj.

Nástroj využívá techniky nazývané cross-driving synthesis, která umožňuje aplikovat různorodé pohyby na zdrojový obrázek. Nyní není problém přenést i velmi odlišné výrazy, než jak je zaznamenaný zdrojový obrázek. Takže například funguje naklopení nebo natočení hlavy, zdroje se zavřenými ústy mají při mluvení přirozeně vypadající rty i zuby a reprodukované emoce jsou velmi přesvědčivé.

MegaPortraits velmi dobře pracují s oddělením od pozadí a největším problémem jsou vlasy nebo velký náklon ramen. Problém pro tento nástroj není ani tzv. „self-reenactment“, tedy případ, kdy se zdroj a driver shodují a výsledek lze přímo porovnat s původním, skutečným videem. Při důmyslném použití by takto mohla vzniknout až nebezpečně přesvědčivá videa.

Via DIYphotography.net

Témata článku: Zajímavosti