Je přehřívání Canonu R5 a R6 při natáčení videa opravdu problém?

​Je to zhruba měsíc, co Canon představil nové přírůstky do řady plnoformátových bezzrcadlovek – vlajkovou loď EOS R5 a odlehčený model EOS R6. Zejména top model Canon EOS R5 se 45Mpx snímačem je co do schopností natáčení videa pojat velmi ambiciózně: zvládá 8K záznam při 30 sn./s a převzorkované 4K video se snímkovou frekvencí 120 sn./. Lite verze „R6“ pak nabízí 4K při 60 sn./s.

Klepněte pro větší obrázek

Téměř ihned po představení těchto fotoaparátů se vyrojily spekulace o tom, jak budou tyto přístroje při tak vysokém výkonu, a současně absenci chladicí jednotky, zvládat problémy s přehříváním, s nimiž se pravidelně potýkaly např. bezzrcadlovky Sony.

Po spekulacích následovaly první ostré testy z terénu, z nichž řada tendenci k přehřívání – při natáčení v módech s omezenou maximální délkou čili v rozlišení 4 K při 60 a 120 sn./s (s vyčítáním dat z celé plochy snímače) a 8 K – potvrdila. Jedním z nejsledovanějších testů je například video od Mattiho Haapoji na Youtube:

Do testování se posléze zapojily i odborné weby, jako např. No Film School nebo DPReview. A i ony došly k podobným zjištěním jako youtubeři:

V případě, že byl fotoaparát před natáčením v nečinnosti (alespoň 3 hodiny) a jednalo se tedy o tzv. studený start, naměřené hodnoty odpovídaly údajům uvedeným ve specifikacích výrobku. Stejná data v reakci na internetové spekulace zopakoval i Canon, který se v polovině července k problému přehřívání vyjádřil ve veřejném prohlášení. Mimo jiné v něm zmínil také důvod absence ventilátoru – argumentoval snahou o co nejkompaktnější design fotoaparátů – a přidal několik rad, jak riziko přehřívání omezit.

V tabulkách níže najdete výrobcem uvedené údaje o maximální délce záznamu v závislosti na rozlišení videa a jeho snímkové frekvenci a také dobu zotavení – tedy, jak dlouho fotoaparátu trvá, než je připraven k dalšímu záznamu:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Skutečným problémem se však přehřívání stalo při reálném využití fotoaparátu v terénu. Jestliže byl fotoaparát před samotným natáčení nějakou dobu v provozu – ať už za účelem fotografování, nebo kvůli nastavení, korekci či kontrole parametrů – maximální délka záznamu se podstatně, někdy až dramaticky, zkrátila. Se stejným problémem se potýká také mode „R6“ při natáčení videa ve 4K/60fps (HQ).

O svou zkušenost se podělil na webu DPreview Richard Butler: „Během focení v Seatlu při 27 °C jsem během dvou hodin pořídil 194 snímků, všechny v CRAW, některé sériovým snímáním. Poté jsem přepnul do režimu videa, abych natočil 4K HQ záznam a na obrazovce na mě vyskočil limit 4 minuty, i když na kartě jsem měl spoustu místa. Okamžitě se objevila ikona s varováním před přehříváním a po natočení 3 videí kratších 10 sekund fotoaparát zahlásil, že k dispozici mám už jen další 2 minuty.“

Klepněte pro větší obrázek

Redaktoři webu No Film School si dokonce dali tu práci a otestovali výkon Canonu R5 při zátěži. Při stanoveném rozlišení a snímkové frekvenci nechali fotoaparát natáčet video do automatického vypnutí z důvodu přehřátí, které je na obrazovce předem signalizováno blikající ikonou a odpočtem zbývajícího času, jenž je ještě k dispozici. Po návratu fotoaparátu do provozní teploty natáčení opakovali. Naměřili tyto hodnoty:

  • 8K RAW 30 sn./s || 19 minut záznam I 19 minut zotavení |4 minuty záznam | 56 minut zotavení | 3 minuty záznam  
  • 4K 120 sn./s || 7:30 záznamu bez přehřátí se natáčení automaticky ukončí, poté je ihned možné 6 minut pokračovat v záznamu
  • 4K 60 sn./s || 30 minut záznam | 12 minut zotavení | 6 minut záznam

Shrnutí: V ideálních podmínkách, za studeného startu, naměřené hodnoty odpovídají hodnotám udávaným výrobcem. Při reálném použití se však fotoaparát chová nevyzpytatelně a nepříjemná je zejména délka zotavení mezi jednotlivými záznamy. Na druhou stranu je třeba vzít v potaz, že Canon R5 a R6 nejsou prezentovány jako nástroj pro profesionální filmaře, a klasické, nejpoužívanější UHD 4K zvládají oba přístroje bez problémů. 8K video a vysokorychlostní 4K tu můžeme chápat jako příslib do budoucna.

Témata článku: Fotoaparáty, Bezzrcadlovky, Canon, Technika, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy. Tipy pod stromeček

Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy. Tipy pod stromeček

Správné fotografické příslušenství může v mnoha situacích značně ulehčit práci. S objektivy je to velmi podobné, proto přinášíme několik tipů, po čem sáhnout.

Petr Březina
Objektivy
Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack
OnePlus Tri-fold ukazuje, jak by mohl vypadat skládací smartphone se dvěma klouby

OnePlus Tri-fold ukazuje, jak by mohl vypadat skládací smartphone se dvěma klouby

Martin Miksa
Skládací konstrukceSkládací displejPatent
Recenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Recenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Procvičujete rádi slovní zásobu a chcete zapálit mozkové závity? Třeba bude tahle hříčka z českých luhů a hájů zrovna pro vás!

Ladislav Novák
Mobilní hryRecenze
Hity na cestě. Jaké hry si zahrajete v prosinci 2021: Halo Infinite, Solar Ash a další

Hity na cestě. Jaké hry si zahrajete v prosinci 2021: Halo Infinite, Solar Ash a další

Na závěr roku letos moc velkých pecek nemáme. Čeká nás pořádně nabitý závěr zimy a začátek jara a v mezičase můžete dát šanci některým z menších kousků.

Martin Nahodil
Agenda
Nová generace pamětí DDR5 není bez zádrhelů. Není lepší zůstat u DDR4?

Nová generace pamětí DDR5 není bez zádrhelů. Není lepší zůstat u DDR4?

Spolu s procesory Intel Alder Lake přicházejí na trh i RAM DDR5. Nabídnou vyšší rychlosti, větší kapacity, nižší pracovní napětí i lepší možnosti taktování. Zádrhelem jsou vyšší ceny a neuspokojivé výsledky v praxi. Nevyplatí se spíše počkat a zůstat u DDR4?

Jan Pánek
Paměti
Recenze prohnutého monitoru AOC CU34G3S. Ve dne práce, večer hry

Recenze prohnutého monitoru AOC CU34G3S. Ve dne práce, večer hry

Extrémně prohnutý, širokoúhlý monitor skvěle poslouží pro práci, aby vás večer vtáhnul do děje vašich oblíbených her. Extrémně nároční hráči se ale musejí poohlédnout jinde.

Tomáš Holčík
MonitoryTesty
Petr Urban doporučuje: Na co se dívám a vy byste měli taky

Petr Urban doporučuje: Na co se dívám a vy byste měli taky

Pokud zrovna máte chuť zapomenout na svět kolem, doporučím vám dvě desítky seriálů a filmů. Snažím se vyhýbat starším a profláknutým titulům, nabízím odpočinkovou i náročnou látku. Vybírám věci, které mají svůj specifický charakter, díky němuž vyčnívají.

Petr Urban
Filmy a seriály