Je přehřívání Canonu R5 a R6 při natáčení videa opravdu problém?

​Je to zhruba měsíc, co Canon představil nové přírůstky do řady plnoformátových bezzrcadlovek – vlajkovou loď EOS R5 a odlehčený model EOS R6. Zejména top model Canon EOS R5 se 45Mpx snímačem je co do schopností natáčení videa pojat velmi ambiciózně: zvládá 8K záznam při 30 sn./s a převzorkované 4K video se snímkovou frekvencí 120 sn./. Lite verze „R6“ pak nabízí 4K při 60 sn./s.

Klepněte pro větší obrázek

Téměř ihned po představení těchto fotoaparátů se vyrojily spekulace o tom, jak budou tyto přístroje při tak vysokém výkonu, a současně absenci chladicí jednotky, zvládat problémy s přehříváním, s nimiž se pravidelně potýkaly např. bezzrcadlovky Sony.

Po spekulacích následovaly první ostré testy z terénu, z nichž řada tendenci k přehřívání – při natáčení v módech s omezenou maximální délkou čili v rozlišení 4 K při 60 a 120 sn./s (s vyčítáním dat z celé plochy snímače) a 8 K – potvrdila. Jedním z nejsledovanějších testů je například video od Mattiho Haapoji na Youtube:

Do testování se posléze zapojily i odborné weby, jako např. No Film School nebo DPReview. A i ony došly k podobným zjištěním jako youtubeři:

V případě, že byl fotoaparát před natáčením v nečinnosti (alespoň 3 hodiny) a jednalo se tedy o tzv. studený start, naměřené hodnoty odpovídaly údajům uvedeným ve specifikacích výrobku. Stejná data v reakci na internetové spekulace zopakoval i Canon, který se v polovině července k problému přehřívání vyjádřil ve veřejném prohlášení. Mimo jiné v něm zmínil také důvod absence ventilátoru – argumentoval snahou o co nejkompaktnější design fotoaparátů – a přidal několik rad, jak riziko přehřívání omezit.

V tabulkách níže najdete výrobcem uvedené údaje o maximální délce záznamu v závislosti na rozlišení videa a jeho snímkové frekvenci a také dobu zotavení – tedy, jak dlouho fotoaparátu trvá, než je připraven k dalšímu záznamu:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Skutečným problémem se však přehřívání stalo při reálném využití fotoaparátu v terénu. Jestliže byl fotoaparát před samotným natáčení nějakou dobu v provozu – ať už za účelem fotografování, nebo kvůli nastavení, korekci či kontrole parametrů – maximální délka záznamu se podstatně, někdy až dramaticky, zkrátila. Se stejným problémem se potýká také mode „R6“ při natáčení videa ve 4K/60fps (HQ).

O svou zkušenost se podělil na webu DPreview Richard Butler: „Během focení v Seatlu při 27 °C jsem během dvou hodin pořídil 194 snímků, všechny v CRAW, některé sériovým snímáním. Poté jsem přepnul do režimu videa, abych natočil 4K HQ záznam a na obrazovce na mě vyskočil limit 4 minuty, i když na kartě jsem měl spoustu místa. Okamžitě se objevila ikona s varováním před přehříváním a po natočení 3 videí kratších 10 sekund fotoaparát zahlásil, že k dispozici mám už jen další 2 minuty.“

Klepněte pro větší obrázek

Redaktoři webu No Film School si dokonce dali tu práci a otestovali výkon Canonu R5 při zátěži. Při stanoveném rozlišení a snímkové frekvenci nechali fotoaparát natáčet video do automatického vypnutí z důvodu přehřátí, které je na obrazovce předem signalizováno blikající ikonou a odpočtem zbývajícího času, jenž je ještě k dispozici. Po návratu fotoaparátu do provozní teploty natáčení opakovali. Naměřili tyto hodnoty:

  • 8K RAW 30 sn./s || 19 minut záznam I 19 minut zotavení |4 minuty záznam | 56 minut zotavení | 3 minuty záznam  
  • 4K 120 sn./s || 7:30 záznamu bez přehřátí se natáčení automaticky ukončí, poté je ihned možné 6 minut pokračovat v záznamu
  • 4K 60 sn./s || 30 minut záznam | 12 minut zotavení | 6 minut záznam

Shrnutí: V ideálních podmínkách, za studeného startu, naměřené hodnoty odpovídají hodnotám udávaným výrobcem. Při reálném použití se však fotoaparát chová nevyzpytatelně a nepříjemná je zejména délka zotavení mezi jednotlivými záznamy. Na druhou stranu je třeba vzít v potaz, že Canon R5 a R6 nejsou prezentovány jako nástroj pro profesionální filmaře, a klasické, nejpoužívanější UHD 4K zvládají oba přístroje bez problémů. 8K video a vysokorychlostní 4K tu můžeme chápat jako příslib do budoucna.

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Canon, Fotoaparáty, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

** Na updaty systému Android jsme si už zvyklí ** Aktualizace zabezpečení však uživatelé stále dost často ignorují ** K čemu slouží, a proč na nás v liště vyskakují každý měsíc?

Martin Chroust
AktualizaceZabezpečeníAndroid
Protiponorkové Poseidony mohou vypouštět okřídlená torpéda z větších výšek. Až z deseti kilometrů

Protiponorkové Poseidony mohou vypouštět okřídlená torpéda z větších výšek. Až z deseti kilometrů

** Námořnictvo USA nedávno oznámilo, že jejich letouny Poseidon mají k dispozici novou zásadní technologii ** Jde o kit s označením Air Launch Accessory (ALA) ** Ten zajistí přeměnu torpéda Mk. 54 na mnohem univerzálnější zbraň s dalekým dosahem

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenství
WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

** Betaverze WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu ** Jednoduchou fintou jej však spustíte na dvou telefonech najednou ** Stačí jen z druhého telefonu na chvíli udělat tablet

Martin Chroust
Jak...WhatsAppSmartphony
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět