Je na natáčení lepší videokamera nebo video fotoaparát?

Reklama 15. října 2020
TWEET SDÍLET
Je na natáčení lepší videokamera nebo video fotoaparát?
Taky byste se aspoň na chvíli chtěli stát režisérem a kameramanem nějaké pěkné scény? Chcete si z dovolené vozit nejen vzpomínky, ale i zajímavá videa? Nebo prostě jen chcete zachytit ty nejdůležitější okamžiky na video? Pořiďte si videokameru nebo fotoaparát na natáčení videa.

Ty tam jsou časy, kdy si ten, kdo chtěl natáčet videa, musel kupovat profi digitální kameru, která stála desítky tisíc korun. Dneska už vám k natočení videa stačí i zrcadlovka nebo bezzrcadlovka. Kdo by si to před pár lety vůbec pomyslel?

Na co se při výběru fotoaparátu pro natáčení videa zaměřit?

Nabídka digitálních fotoaparátů je široká, jak velké nároky na něj máte? Co všechno má umět? I levné modely dnes natočí video s 30 až 60 snímky za minutu, ty lepší dokonce 120 snímků za minutu.

Víte, že prvním krokem není koupě aparátu, ale uvědomění si, jak vážně to s tím natáčením videí vlastně myslíte? Bylo by totiž zbytečné investovat tisíce korun do něčeho, co by vám leželo v koutě.

Video mód už dneska mají i levné fotoaparáty, pro natočení jednoho videa by tak naprosto stačil některý z nich. Pokud ale opravdu chcete natáčet, připlaťte si nějakou tu korunu a kupte si foťák s lepším rozlišením, pokročilými funkcemi a snímkovací frekvencí.

Klepněte pro větší obrázek

Co by video fotoaparát měl umět?

  • Důležité je rozlišení videa. Bohatě vám stačí FullHD.
  • Chcete totiž zpomalená videa? Potřebujete kameru, která natočí alespoň 60 snímků za minutu, 120 ale bude ještě lepší. Tam už můžete dosáhnout až čtyřnásobného zpomalení.
  • Jaký formát videa požadujete? Stačí vám MP4/MOV nebo potřebujete RAW? Pro nenáročného uživatele je RAW zbytečné, kdo ale chce s videem dál pracovat, měnit expozici, upravovat barvy a podobně, ten se bez něj neobejde.
  • Ostříte manuálně nebo automaticky? Manuální ostření není nejpohodlnější, máte ale větší kontrolu nad scénou. Kvalitní automatické ostření využije hlavně ten, kdo používá stabilizátory.
Klepněte pro větší obrázek

Je libo radši videokameru?

Chcete přístroj využívat opravdu jen na natáčení videa? Pak je zbytečné kupovat si drahý foťák, postačí vám klasická videokamera.

Jednoduše se ovládá, můžete v ní použít víc velikostí akumulátorů s různou kapacitou, vybírat můžete mezi obyčejnými videokamerami i pokročilými modely pro náročné uživatele.

V čem je videokamera lepší než video foťák?

  • Většina kamer už dneska disponuje základní stabilizací obrazu.
  • Kamera se vám při natáčení bude líp držet v ruce.
  • Kdo myslíte, že líp zpracuje zvuk? Kamera nebo foťák? No jasně. Jednoznačně kamera.
  • Ideální je kamera s kvalitním zoomem, odpadnou vám starosti s nošením dalších objektivů.

Náš tip: Nechcete za kameru nebo fotoaparát platit víc než musíte? Porovnejte jejich ceny v jednotlivých obchodech pěkně z pohodlí domova a kupte si tu nejlepší a nejvýhodnější zároveň.

Určitě si přečtěte

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
SoftwareFotoškola
Podzimní Zoner Photo Studio X: vyzkoušeli jsme nové funkce

Podzimní Zoner Photo Studio X: vyzkoušeli jsme nové funkce

15 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Zoner Photo StudioSoftware
Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

4 Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

14 Petr Březina

Petr Březina
Fotomobily