Je libo nový digitál? A víte jak jej vybrat?

18. června 2013
TWEET SDÍLET
Slunce se po deštivých dnech konečně ukázalo v plné kráse. Prakticky každý den tak můžeme pořídit množství záběrů při ideálním osvětlení. Máme ale čím? Základní rady pro koupi digitálu čekají na vás.

Přelom roku 2012 a 2013 byl stále ještě ve znamení tzv. bezzrcadlovek, tedy kompaktů s velkým snímačem a výměnnými objektivy. Výhodou takových aparátů jsou malé rozměry těla a velmi kvalitní optika.

Celkové rozměry kompletu jsou relativně malé ve srovnání se zrcadlovkou, ale o něco větší než u kompaktu. Bohužel ergonomie mnohdy není žádná sláva z důvodu zachování minimální velikosti.

Velice příjemný je fakt, že výrobci digitálů již v prvních liniích nevedou megapixelové války, ale snaží se přinést přidanou hodnotu v podobě světelných objektivů, dotykových displejů anebo, což je stále žádanější, v podobě aplikací pro chytré telefony, s jejichž pomocí můžete nejen prohlížet na displeji telefonu snímky ve fotoaparátu, ale dokonce i vzdáleně fotografovat prostřednictvím wi-fi připojení.

Jak vybrat digitál?

Po novém digitálu se obvykle poohlížíme z různých důvodů. Někomu již nedostačuje funkčnost a vybavení stávajícího modelu, někdo narazil na omezení objektivu a potřebuje širší nebo naopak delší ohnisko, někdo se zase cítí na postup do vyšší ligy a plánuje koupi zrcadlovky či jiného fotoaparátu s výměnnými objektivy.

Ve všech těchto případech je pravděpodobné, že máte nějakého favorita, obvykle zůstávají uživatelé věrni značce, pokud jsou spokojeni, v opačném případě je na čase poohlédnout se po digitálu jiného výrobce než právě vlastníte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo bezzrcadlovka EOS M, uprostřed pokročilý kompakt PowerShot G15 a vpravo zcela automatický kompakt Ixus 100 IS, zdroj: Canon

Pro ty z vás, kdo se chystají ke koupi prvního digitálu, je důležité především to, abyste si s fotoaparátem „sedli“ v opačném případě se budete trápit nad špatnými výsledky vašeho snažení a nikam to nepovede. Rozhodně je k dobré vybírat z osvědčených fotografických značek.

Stran konstrukce je možné rozlišit několik skupin, setkáte se s obyčejnými kompakty na „cvakání“, druhou skupinou jsou mírně pokročilé kompakty, které již umožňují uživatelsky zasáhnout do nastavení. Na podobné úrovni výbavy jsou tzv. ultrazoomy, mají velmi podobné vybavení ale objektiv s minimálně 10 násobným, spíše však s 15 až 20 násobným zoomem. Upozorňuji, že u těchto digitálů rapidně klesá použitelnost s mírou vyzoomování objektivu. Pohybová neostrost je v takovém případě téměř pravidlem.

Když padne do ruky, berte ho!

Když pominu všechny technické parametry digitálu, tak vám musí aparát jednoznačně padnout do ruky, abyste jej uměli ovládat. Ačkoli může být vaším snem červený digitál s obřím dotykovým displejem, raději si to rozmyslete, protože dotykové ovládání není vždy dobře odladěné a velký displej nemá u levných přístrojů dostatečné rozlišení a tudíž ani dobrý obraz, snad jen ta červená barva není problematická.

Klepněte pro větší obrázek 
Do ruky vám musí digitál padnout obrazně i doslovně, zdroj: Sony

Zkrátka a dobře první kolo výběru zasvěťte parametrům, druhé kolo by však mělo proběhnout „in hand“ aby vás nečekalo po rozbalení nepříjemné překvapení.

 

NA CO SE ZAMĚŘIT PŘI VÝBĚRU DIGITÁLU?

  • ohnisková vzdálenost objektivu – násobky optického zoomu, ideální počátek cca 28 mm
  • světelnost – udává kolik světla objektiv propustí, čím je světelnost větší (číslo menší) tím lépe
  • stabilizace – smysl má pouze mechanická stabilizace, elektronická stabilizace většinou znehodnocuje obraz
  • displej – kvalita zobrazení, čitelnost na slunci, věrnost podání barev
  • rozlišení snímače – nevybírejte vždy to nejvyšší, pamatujte, že větší rozlišení ubírá prostor na paměťové kartě i v počítači
  • pohyb v menu – práce s digitálem by měla být maximálně intuitivní, vyzkoušejte proto jeho funkce a nastavení
  • reakce tlačítek na stisk – stále ještě se najde mnoho (především málo známých značek) digitálů, které mají po stisknutí spouště významnou prodlevu, než exponujÍ
 

A podle čeho a jak vybíráte digitální kompak vy? Budeme rádi, když se s námi podělíte o své zkušenosti a případná přání. Pokusíme se na jejich základě sestavit konkrétní doporučení pro výběr digitálu.

Témata článku: Technika


10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
Co prohlásili slavní fotografové o svém řemesle

Co prohlásili slavní fotografové o svém řemesle

Podívejte se s námi na citáty slavných fotografů, které vám mohou pomoci nalézt cestu k lepším fotografiím. Většinou v sobě totiž obsahují i skrytá doporučení, jak k fotografování přistupovat.

Lenka Dostálová
Fotografové
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Různé objektivy nám ukazují svět v různé podobě, některé z něj zachytí větší část, některé zase menší část. Fotografové většinou pracují s konkrétním ohniskem, protože zobrazuje svět trošku jinak.

Petr Březina
Technika
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
5 tipů pro snadné a efektivní čištění objektivů

5 tipů pro snadné a efektivní čištění objektivů

Moderní objektivy jsou jemná optická zařízení, kterým je třeba věnovat patřičnou péči. Hromadění nečistot může vést k problémům, které vyřeší pouze odborný servis. Jak takovým situacím předcházet?

Helena Vyplelová
Technika
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr Březina
Full-frame
Na dobrodružnou cestu jen s mobilem

Na dobrodružnou cestu jen s mobilem

Tomáš Slavíček
Fotomobily
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika