Je libo kompakt ve stylu Olympus PEN?

1. dubna 2014
TWEET SDÍLET
Ačkoliv je dnes apríl, Olympus zcela vážně představil dvě zajímavé novinky z řady kompaktů – jeden univerzální cestovatelský a jeden velmi odolný s vynikající světelností. Pojďme se na ně podívat blíže.

Loňský a letošní rok je bohatý na novinky mezi digitálními fotoaparáty napříč všemi značkami, pravdou však je, že největší „vlny“ dělá trojice Canon, Nikon a Olympus. Zvláště poslední jmenovaný pak sází na trh digitály s odstupem pár měsíců.

Dříve jsme mohli s relativně velkou jistotou očekávat novinky v portfoliu velkých výrobců ve dvou vlnách – první byla na přelomu zimy a jara v období konání veletrhu PMA, druhá pak na přelomu léta a podzimu, kdy se jednou za dva roky všichni setkají na veletrhu Photokina. Poslední rok je ale všechno jinak a nové aparáty se na trhu objevují v rozmezí pár měsíců a ne vždy se jedná pouze o „obyčejné“ kompakty.

Olympus Tough TG-3

Odolné kompaktní fotoaparáty jsou jednou z kategorií, které většina (včetně nás) prorokuje dlouhý život ve srovnání s běžnými kompakty. Tyto předpoklady nám potvrzují sami výrobci, kteří se snaží odolné fotoaparáty neustále vylepšovat a do svého portfolia je zařazují i ti, kteří dosud žádný obdobný model neměli.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Novinka z dílny Olympusu je již třetí generací odolného kompaktu, ostatně proto také označení TG-3. Specifikem, které zůstává v této modelové řadě zachováno, je velice dobrá světelnost použitého objektivu. Ten má periskopovou konstrukci a při rozsahu ohnisek 25–100 mm je jeho světelnost F2,0–4,9.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Obdobné hodnoty u žádného jiného odolného kompaktu nenajdete, díky tomu má TG-3 zcela zásadní konkurenční výhodu a můžeme jej pasovat do role univerzálního fotoaparátu. Tomu ostatně odpovídá i použití velkého snímače 1/2,3" s rozlišením 16 Mpx a poměrem stran 3:2. Citlivost variuje v rozmezí ISO 100 až 6400, snímač má navíc plovoucí uložení, které zajišťuje stabilizaci obrazu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ačkoliv aspiruje model TG-3 na post univerzálního kompaktu, stále se jedná o plný automat, takže byste u něj marně hledali více expozičních režimů než plnou a programovou automatiku. Nicméně jako jeden z mála odolných kompaktů má na zadní straně otočný volič expozičních režimů.

Hlavní výhodou odolného kompaktu je samozřejmě fakt, že se o něj nemusíte bát a něco vydrží – v případě TG-3 je to voděodolnost do hloubky 15 m, nárazuvzdornost při pádu z výšky 2,1 m, tlakuodolnost do 100kg a samozřejmě schopnost práce i v mrazech do -10°C.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Novinkou oproti předchozímu modelu je vestavěná GPS jednotka a Wi-Fi modul pro vzdálené ovládání. Zachována zůstala možnost zaostřit v makrorežimu na vzdálenost jednoho centimetru a přitom ještě zoomovat v plném rozsahu ohnisek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Makrofotografie bude zřejmě velkým tahákem tohoto kompaktu, neboť krom zmíněné možnosti zoomování v makrorežimu má digitál ještě speciální režimy, které umožňují posouvat rozmezí hloubky ostrosti na jednotlivých snímcích – focus stacking a focus bracketing, které následně složí do jedné fotografie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jako volitelné příslušenství nabízí výrobce také speciální makrorozptylku pro vestavěný blesk – díky ní dosáhne uživatel u makrosnímků ideálního osvětlení, podobně jako při použití kruhového makroblesku. Kompletní technické specifikace najdete na webu Olympusu.

Fotoaparát by se měl objevit na trhu v červnu letošního roku v červeném a černém provedení za cenu 10 990 Kč.

Olympus SH-1

Zcela novým fotoaparátem je cestovatelský zoom s označením SH-1. Tento model sází na retrovlnu fotoaparátů a inspirací pro jeho design byl z velké části historický analogový model Olympus PEN a samozřejmě také poslední z nových digitálních Penů, model E-P5.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Design je to, co u tohoto modelu hraje prim – kovové tělo z hliníkové slitiny je doplněno tvrzeným plastem s kovovou povrchovou úpravu. Ostatní plochy jsou potaženy syntetickou kůží.

Kompakt SH-1 je osazen stejným snímačem, jako model TG-3, tedy 16Mpx BSI-CMOS čipem s maximálním rozlišením 4608×3456 obrazových bodů. Stejné je také vybavení v podobě Wi-Fi modulu pro vzdálené ovládání pomocí telefonu či tabletu. Ačkoliv je digitál profilován jako cestovatelský, chybí mu GPS lokátor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Asi nejzajímavější a v dané kategorii ojedinělou funkcí je pětiosá mechanická stabilizace snímače, která byla dosud výsadou nejvyššího modelu bezzrcadlovky PEN E-P5 a také dvojice digitálů řady OM-D. Ačkoliv se v propagačních materiálech objevuje formulka „optical image stabilization“, jedná se opravdu o stabilizaci na snímači, která taktéž spadá pod kolonku optical image stabilization, a to dle mezinárodních standardů CIPA.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Když už jsme u objektivu, tak ten nabídne 24 násobný zoom s rozsahem efektivních ohnisek 25–600 mm, bohužel jeho světelnost je horší F3–6,9, což je u takto zaměřeného kompaktu na jednu stranu velká škoda, na druhou stranu je to pochopitelné, jelikož při takto velkém rozsahu ohnisek, už se laboruje nejen se světelností ale pochopitelně, také s celou stavbou objektivu, aby nebyl příliš těžký a velký. Další z vychytávek modelu SH-1 je vysokorychlostní snímání rychlostí až 240 sn./s.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kompletní specifikace najdete na webu Olympusu, fotoaparát se dostane na trh počátkem června v barvě bílé, stříbrné a černé. Doporučená prodejní cena je u modelu SH-1 stejná, jako u druhé novinky, a to 10 990 Kč.

 

Témata článku: Fotoaparáty, Technika, Kompaktní fotoaparáty, Olympus


Recenze hry Metroid Dread. Návrat legendy, která se drží svojí tradice

Recenze hry Metroid Dread. Návrat legendy, která se drží svojí tradice

Téměř dvě dekády jsme čekali na to, než se Nintendo vrátí k původnímu plošinovkovému pojetí Metroidu. Dread navazuje tam, kde Fusion skončil a pro fanoušky žánru je bezesporu povinností.

Martin Nahodil
Metroid DreadNintendo SwitchRecenze
Activision představilo nový systém ochrany proti cheaterům v Call of Duty

Activision představilo nový systém ochrany proti cheaterům v Call of Duty

Systém nese název Ricochet a funguje už na bázi kernelu.

Michal Maliarov
ActivisionBezpečnost