10
Fotogalerie

Je lepší bezzrcadlovka nebo zrcadlovka

V posledních letech se začíná fotografická komunita dělit na dva tábory – jeden nedá dopustit na zrcadlovky a druhý zase na bezzrcadlovky. Možná udělá pohled z praxe trochu jasno.

Obrací se na mě poměrně dost lidí s žádostí o radu, jaký foťák si pořídit, když chtějí začít fotit. Nepřišel jsem prozatím na to, jak jednoduše vysvětlit, že pořídit zrcadlovku, nemusí být zcela výhra.

Proto jsem se pustil do sepsání porovnání dvou dostupných fotoaparátů. Třeba to někomu pomůže při rozhodování, do čeho investovat své peníze. Jako příklad si tedy vezměme nejlevnější digitální zrcadlovku na trhu, Nikon D3100. Stejně tak, jako všichni znalí ví, že tento „plasťák“ lidé kupují jen proto, že se honosí zkratkou DSLR, neboli digitální zrcadlovka, tak všichni neznalí se domnívají, že její koupí si pořizují prvotřídní nástroj, který bude fotit naprosto „špicově, vždyť je to přece zrcadlo a ne ňákej PEN, či co“.

vs1-590x375.jpg 
Nikon D3100 vs Olympus PEN E-PM1

Zklamání přijde záhy, kdy se s tímto ne příliš malým a ne extra lehkým „zrcadlem“ budeme celé dny vláčet na túře v Tatrách, nemluvě o pár dalších objektivech, které jsme „přece tak výhodně“ koupili ve slevě. Sice už se nám do báglu nevejde svačina, o pití a pláštěnce nemluvě, ale hlavně, že máme své zrcadlo.

71-590x442.jpg 
Nikon je klasickou digitální zrcadlovkou, klasičtější už snad ani nenajdete

Druhé zklamání přijde v okamžiku, kdy si večer znaveni prohlížíme fotky, chlubíme se těmi svými, a pak závistivě pokukujeme do počítače kamaráda, který si celý den poletoval kolem nás jako kamzík jen s malým PENem na krku a dvěma miniaturními objektivy po kapsách. „Má fakt suprový fotky, hmmm…“ Je potřeba zcela objektivně uznat, že levné digitální zrcadlovky, mohou být 100% nahrazeny fotoaparáty typu PEN.

epm1-590x416.jpg 
Olympus PEN – kompakt, u kterého vyměníte objektiv

Ty jsou nejen mnohem menší, lehčí, včetně jejich skutečně kapesních výměnných objektivů, ale díky rozměrnému senzoru, stabilizaci obrazu, rychlému procesoru a mnoha dalším vyspělým funkcím dokáží vše, co dnešní zrcadlovky střední třídy. Levné zrcadlovky pak hravě strčí do kapsy.

Technická kvalita

Pojďme se společně podívat na malé srovnání důležitých parametrů mezi levnou zrcadlovkou a levným fotoaparátem PEN. Co by nás mělo zajímat nejvíc, pokud nám jde skutečně o focení a ne o vytahování se „hele, já mám zrcadlovku“, je kvalita fotek:

V tomto okamžiku se stačí podívat na fotografie, kde je přímé srovnání fotoaparátu Nikon D3100 a Olympus PEN E-PM1. Jelikož fotoaparáty PEN používají objektivy konstruované od počátku pro digitální fotoaparáty a světelný paprsek procházející objektivy je tedy směřován kolmo po celé ploše obrazového snímače, jsou fotografie z PENu dokonale ostré po celé ploše záběru.

45-590x353.jpg 
Vlevo Nikon D3200, vpravo pak Olympus PEN E-PM1, zdroj: dpreview.com

Opačně je tomu např. u Nikonu D3100, kde zejména v okrajových oblastech snímku je záběr velice rozostřený – viz černobílá šachovnice, která byla na záběru zcela v rohu. Chcete-li mít takto neostré snímky, pak si neváhejte koupit levnou zrcadlovku. Srovnání je převzato z renomovaného světového serveru www.dpreview.com.

Druhým bodem, který začínající fotografy jistě zajímá, „Jak rychle to bude ostřit? A bude to stíhat i mé děti?“. Ale ano, bude, ale je nutné si pořídit PEN, nikoli D3100. Rychlost ostření dnešních PENů je jednou z nejrychlejších na trhu fotoaparátů vůbec. Letmé stisknutí spouště rovná se hotová a zaostřená fotografie.

52-590x270.jpg 

Navíc výběr z 35 zaostřovacích bodů pokrývá prakticky celou plochu záběru. Budete-li chtít vyfotit někoho v horním levém rohu snímku, stačí zvolit zaostřovací bod v této části. Nikon D3100 nic takového nenabízí, jelikož zaostřovací body jsou soustředěny pouze ve středové oblasti záběru.

Funkce a expoziční režimy

Tak by se mohl nazývat další bod našeho porovnávání. V tomto ohledu jsou si dnešní zrcadlovky a PEN foťáky velmi podobné. Miniaturní PENy totiž nabízí zcela stejné funkce, jako vyspělé poloprofesionální zrcadlovky, tudíž často jsou funkce PENů mnohem vyspělejší, než je tomu u levných zrcadlovek. To se týká jak automatických, tak i manuálních režimů. Ve prospěch PENů mohou mluvit např. tzv. umělecké filtry, které fotografii převedou do vybraného uměleckého ztvárnění – vše přímo ve fotoaparátu, bez potřeby počítače.

34-590x353.jpg 
Vlevo Nikon D3200, vpravo pak Olympus PEN E-PM1, zdroj: dpreview.com

A co objektivy? Doposud panuje zcela mylný názor, že pro PENy je jen několik objektivů. Je to právě naopak. PEN systém nabízí největší škálu objektivů v celém CSC (kompaktní systémové fotoaparáty) na světě. Pro PENy lze dnes pořídit více, než 30 různých objektivů. Od standardních zoomových, přes pevné s vysokou světelností, až po specializované makro, 3D či video objektivy, nebo zoomové se stálou světelností.

A přes co se fotí?

V pořadí pátým bodem zájmu může být hledáček. „Potřebuji hledáček, či nepotřebuji hledáček?“ Většina zákazníků, která si kupuje levné digitální zrcadlovky, doposud žádný fotoaparát s hledáčkem neměla. Tudíž doposud tito lidé fotili přes displej svého kompaktního fotoaparátu, případně svého mobilu. Přítomnost, či nepřítomnost hledáčku, ať už jakéhokoli typu, je tedy zcela irelevantní.

Naopak zvyk je železná košile, proto noví majitelé levné zrcadlovky budou nemile překvapeni, když budou chtít na své D3100 fotit přes displej. Nic pomalejšího si snad ani nelze představit. Zrcadlovky totiž nejsou svým systémem zaostřování přizpůsobeny k tomu, aby se fotilo přes displej, proto, pokud tuto variantu náhodou zvolíme, budeme čekat a čekat a čekat, než automatický zaostřovací systém skutečně zaostří a následně vyfotí.

epm12-590x355.jpg nikon_d3100_03-590x442.jpg
Displej – na první pohled stejný, u každého však jiný

Skutečnost, že scéna, kterou jsme chtěli při stisknutí spouště vyfotit už je dávno pryč je na jinou, velmi dlouhou debatu. V případě PENu stačí na displeji sledovat záběr, v tom správném okamžiku stisknout spoušť a přesně v ten samý moment máte zaostřenou a na kartě uloženou fotku.

„Fičury“

Předposledním bodem zahrneme hned dvě vlastnosti, které na jednom z přístrojů zcela chybí, zatímco druhý je hrdě nabízí. Stabilizace obrazu a antiprachový filtr. Fotoaparáty PEN se vyznačují vysoce efektivním stabilizátorem obrazu, který je vestavěný do těla fotoaparátu. V praxi to znamená, že absolutně všechny objektivy, které na něj kdy nasadíte, budou stabilizované.

113-590x343.jpg 
Vlevo Nikon D3200, vpravo pak Olympus PEN E-PM1, zdroj: dpreview.com

Opačně je tomu u Nikonu D3100. Zde je nutné mít objektiv se stabilizací, jinak si o ostrých snímcích při delších expozičních časech můžete nechat jen zdát. Stabilizovaný objektiv je pochopitelně dražší, než nestabilizovaný. Model D3100 v kitu s nestabilizovaným záklaďákem tak přijde na cca 9.990, zatímco verze se stabilizátorem stojí cca 11.490. Přitom stabilizovaný PEN mini E-PM1 lze koupit za pouhých 7.990,- a PEN Lite E-PL3, který má navíc mechanický přepínač režimů a výklopný displej za 9.990,- Kč. Nemluvě o nových modelech E-PM2 a E-PL5.

Výše zmíněný antiprachový filtr je především pro začínající fotografy, kteří buď neumí retušovat fotky na počítači, nebo z časových důvodů nechtějí odstraňovat prachové artefakty na snímcích, zcela nepostradatelnou výbavou. Ta je však přítomna v PENu, nikoli v D3100. Zatímco ve světě nejefektivnější antiprachový filtr, patentovaný Olympusem již v době první digitální zrcadlovky Olympus E-1, odstraní z povrchu snímače veškeré prachové nečistoty při každém zapnutí fotoaparátu.

213-590x347.jpg 
Vlevo Nikon D3200, vpravo pak Olympus PEN E-PM1, zdroj: dpreview.com

Nikon nabízí čtyři čištění snímače při koupi fotoaparátu zdarma. „No jo, ale co až se mi zapráší snímač i po čtvrtém čištění?“ „Zaplatíte si!“ I kdyby zákazníkům o peníze nešlo, o čemž si v případě koupě nejlevnější zrcadlovky dovolím pochybovat, strávíte pěkný čas chozením do obchodu, nebo servisu, kde vám fotoaparát budou čistit, nemluvě o tom, že po dobu čištění nebudete mít čím fotit.

A co cena?

Posledním bodem měla být cena a její srovnání, ale jelikož jsme zmínili ceny už v předchozím odstavci, udělá si obrázek každý sám. Levné zrcadlovky nejsou rozhodně levnější, než levné PENy. Přitom obrazově, technicky, rychlostí ostření, jsou PENy určitě vyspělejší.

Závěrem si zopakujme dotaz z úvodu tohoto článku: „Dokáže někdo smysluplně vysvětlit, proč si někdo, kdo doposud neměl žádnou zrcadlovku, a nemá doma žádné objektivy, koupí v dnešní době, ve 21. století, kdy je na trhu obrovská spousta vyspělých CSC fotoaparátů, levnou digitální zrcadlovku?

Kdo je Jakub Fišer aka Kubajsz?

Jakub Fišer (1988) je závodní biker a fotograf v jedné osobě. Na jeho webových stránkách najdete řadu velmi povedených fotografií se sportovní tematikou především z oblasti ježdění na horských kolech.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že celý článek je pouze výplodem nějakého nezkušeného digitálního zapálence, nenchte se mýlit. Jakubovi totiž prošla rukama celá řada fotoaparátů, a tak má právo vynést soud, který vynesl. Nezapomíneme však, že fotografuje ve velmi specifických podmínkách a jak sám říká, nikdy nedržel v ruce full frame a je za to rád.


Snad je to jistá verze masochismu, kdy se raději vláčíme s těžším vybavením, na úkor jiných, na cestách potřebnějších doplňků, s vědomím, že ostatní v partě budou mít stejně lepší fotky, byť pořízené na mnohem menší a lehčí fotoaparáty. Snad je to neznalost. Ale nejspíš je to tím, že nejsme dostatečně dobře informováni o všech výhodách moderní fotografické techniky, která se zrodila teprve nedávno a přitom už ve světě sklízí takové úspěchy.

Původní článek, který jsme se svolením Jakuba Fišera převzali, najdete na jeho blogu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud