Jarní týden na DIGIareně – novinky od Canonu a Sony

21. ledna 2007
TWEET SDÍLET
Fotografie týdne * Leica nebo Panasonic? * Tajemství správné expozice * Ceník digitálů * Josef Sudek neznámý * Čtyři mušketýři od Sony
Cesty do teplých krajin s deseti nejlepšími

Tento týden jsme se za pomoci naší halerie vydali na cesty po dalekých krajích. Tentokráte jsme totiž deset nejlepších snímků vybírali z kategorie Cestování.

Klepněte pro větší obrázek
R. Ciprys – Siluety

Nevybíjecí baterie od Panasonicu
Panasonic představil novou řadu akumulátorů. Ta by se měla vyznačovat hlavně nízkým samovybíjením – po půl roce skladování by baterie měla stále ještě mít nejméně 80% své původní kapacity.

Kdo je lepší – Leica nebo Panasonic?
Do redakce se nám ve stejnou dobu dostaly dva fotoaparáty – Leica V-LUX 1 a Panasonic Lumix DMC-FZ250. Martina Čížková hledala, jaký je mezi nimi rozdíl a který z nich je lepší.

Záloha fotek podle Polaroidu
Začátkem jara by se na trhu mělo objevit nové zařízení z dílen společnosti Polaroid na zálohu fotografií. Veškerá nutná činnost by pak podle informací výrobce měla spočívat v připojení zařízení k počítači.

Bílá pohádka na fotografii týdne
Je zima. Když už ne za okny, kde by podle kalendáře měla být, tak alespoň na další fotografii týdne. Vavříny za snímek s názvem „zimní procházka“ tentokráte patří autoru, který se v galerii skrývá pod přezdívkou bamilan.

Klepněte pro větší obrázek
bamilan – zimní procházka

Tajemství správné expozice
Tomáš Slavíček se ve svém středečním článku zabývá tím, jak dosáhnout co nejlepší expozice. Prozradí vám takéo čem vlastně vypovídá histogram snímku.

Sony vstupuje na trh CF karet
Společnost Sony oznámila vstup na trh CompactFlash paměťových karet. Jedním z důvodů je snaha nabídnout vlastní médium uživatelům zrcadlovky Sony Alfa A100.

Aktualizace pro Nikon Capture NX
Nikon vydal aktualizaci beta verze SW určeného pro editaci fotografií. Kromě mnoha nových nástrojů tento upgrade obsahuje i podporu pro RAW snímky nové zrcadlovky Nikon D40.

Přehled cen digitálů – dva nové kompakty na trhu
Tento týden se v cenících sledovaných firem objevily dva nové digitály, Cybex slevnil téměř všechny nabízené modely kompaktů od Samsungu, TS Bohemia naopak zdražila fotoaparáty Sony.

Čtyři mušketýři od Sony vyrážejí do světa
Sony představila v tomto týdnu čtyři nové kompakty určené pro fotografy-začátečníky. Všechny čtyři modely disponují sedmi megapixely na čipu.

Jak fotit sport v hale
Diskuzi o tom, jaké vybavení si pořídit a jak správně fotit sport v uzavřené hale najdete v našem diskuzním fóru.

Aktualizujte si Bibbli
Společnost Bibble labs vydala aktualizaci svého programu pro konverzi a editaci RAW snímků Bibble RAW. Update přináší podporu konverze RAWů několika nových modelů fotoaparátů.

Stará dobrá klasika
Prokop Baron přinesl v další fotoškole návod, jak vytvářet ve vašem oblíbeném editoru působivé černobílé snímky.

Josef Sudek neznámý
V Moravské galerie v Brně v současné době hostuje výstava s názvem „Josef Sudek neznámý“. Na výstavě můžete nalézt čtyřiasedmdesát snímků Sudkovy rané tvorby. Výstavu můžete navštívit až do 25.března.

Třikrát „Áčko od Canonu“
Ačkoliv to málokdo očekával, představil Canon tento týden tři novinky, které rozšiřují modelovou řadu PowerShot. Pojďte se s námi podívat, jak tyto novinky vypadají a co s sebou přinášejí.

Novinky od Fujifilmu v katalogu digitálů
Na stránkách DIGIareny můžete kromě jiného najít i katalog digitálních fotoaparátů. V současné době do něj přibyly novinky z výrobních linek společnosti Fujifilm.

Fotografie s lehkostí: Olympus E-400 (test)
Přestože je nová digitální zrcadlovka Olympus E-400 nejmenší na světě, vůbec nepůsobí lacině. Na první dojem je konstrukce poměrně bytelná.


Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika