Jarní aktualizace Zoner Photo Studia X přináší nové rozhraní i funkce

28. března 2018
TWEET SDÍLET
Zoner Photo Studio X se dočkalo další čtvrtletní aktualizace, tak jak nám ji vývojáři programu slibovali před rokem a půl a zatím se daří intervaly dodržovat. Aktuální verze přináší několik změn, které by měly usnadnit práci všem uživatelům.

Od září roku 2016 je na trhu Zoner Photo Studio s přídomkem X, brněnská společnost Zoner Software přestala v tomto roce s pokračujícím číslováním jednotlivých verzí ZPS a přeorientovala se na model předplatného, tak jak je to v posledních letech běžné u všech velkých softwarových firem.

Hlavní změnou oproti předchozím verzím byla změna licencování, kdy se v Zoneru rozhodli pro opakovanou roční platbu za používání programu, na rozdíl od dřívějšího jednorázového nákupu licence programu. Toto „zdražení“ programu mělo být vykompenzováno častějšími aktualizacemi a také novými funkcemi, které se v programu budou objevovat.

Nutno dodat, že toto předsevzetí se daří firmě plnit, a co čtvrt roku přichází s větším aktualizačním balíkem, který přináší nové funkcionality a obvykle zlepšuje i stabilitu programu. Současná verze byla uvolněna 27.3. ve 13. hod a je distribuována prostřednictvím aktualizačního kanálu samotného programu – po spuštění programu vám tento nabídne stažení sestavení č. 60.

Rychlejší a přehlednější

První změnou, které by si měla všimnout většina uživatelů, je zrychlení načítání RAW souborů, zatímco v dřívějších verzích programu se snažili vývojáři optimalizovat práci s operační pamětí, tentokrát se zaměřili na optimalizaci využívání výkonu pevného disku (či SSD). Podle zástupců společnosti je načítání souborů cca 4× rychlejší a pokud bude uživatel procházet vícekrát shodnou sadu obrázků, bude jejich načtení ještě o něco rychlejší.

Klepněte pro větší obrázek

Vizuálně největší změna se odehrála v modulu Vyvolat, kde jsou k dispozici nově čtyři skupiny přednastavených filtrů, které mohou uživatelé velmi snadno aplikovat na upravovanou fotografii – po aplikaci filtru se navíc zobrazí jeho nastavení, takže je možné si jej dodatečně upravit, případně z přednastaveného filtru vycházet při další úpravě.

Klepněte pro větší obrázek

Filtry, respektive jejich nabídka, se nově zobrazují v samostatném panelu, který může mít tři podoby – jako jedna z části sloupce s nástroji, jako samostatný sloupec, který je součástí hlavního okna anebo jako vyskakovací okno, kdy jsou nástroje okamžitě po ruce a zároveň neubírají místo zobrazené fotografii.

Klepněte pro větší obrázek

Samotné presety by mělo být možné v budoucnu uživatelsky exportovat a importovat, takže bude možné je vzájemně sdílet mezi fotografy. Novinkou v modulu Vyvolat je také panel Fotoaparát a Objektiv, v němž je možné pracovat s DCP a LCP profily fotoaparátů a objektivů.

Vrstvy a umělá inteligence

Obdobně je řešen panel s nástroji v modulu editor, takže uživatelské rozhraní je sjednoceno. V rámci změn v Editoru je asi největší novinkou větší důraz na práci s vrstvami. Zcela nová je možnost tvořit skupiny vrstev, kdy se jedny vrstvy sloučí do složky pro úsporu místa v panelu vrstev.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Následně je možné pracovat s režimem prolnutí buď jednotlivých vrstev anebo celé skupiny vrstev. Program v tomto případě dodržuje logiku postupné aplikace úprav podle toho, jak jsou vrstvy, případně skupiny vrstev řazeny.

Zoner Software začal na vývoji programu, respektive některých jeho součástí spolupracovat s Fakultou Informačních technologií VUT, výsledkem je integrace neuronové sítě do samotného programu, kde pomáhá s detekcí obličejů a při automatických úpravách pak těmto oblastem věnuje větší pozornost.

Do budoucna se počítá s větším zapojením umělé inteligence, přičemž se v Zoneru chtějí soustředit nejprve na práci s portréty – aktuálně je ve fázi testování práce s obličejovými body – a posléze pak na další funkce. Je tedy velmi pravděpodobné, že se v budoucnu dočkáme například automatického tagování nebo přiřazování klíčových slov na základě obsahu fotografie přímo v programu.

Platba po měsících

Změny se dočkal také platební systém, respektive frekvence plateb, od poloviny dubna bude možné platit roční licenci (aktuálně 1188 Kč) nikoli jednorázově, ale také pravidelnou měsíční platbou ve výši 119 Kč/měsíc, což však znamená v součtu vyšší cenu (1428 Kč).

Nejedná se bohužel o přístup, kdy by bylo možné si program i měsíčně pronajímat, takže pokud plánujete například delší cestu do zahraničí a nebudete program tři měsíce používat, nic neušetříte – nadále je k dispozici pouze roční licence, avšak s měsíční platbou. Naopak výhodnější cenu budou mít uživatelé starších verzí ZPS, kde bude měsíční platba za roční licenci ve výši 69 Kč (tedy 828 Kč), a to po dobu prvních dvou let.

Zoner Software také zveřejnil informace o uživatelích – po prvním roce používání prodloužilo předplatné 80 % uživatelů, což je o něco méně než před půl rokem. Celkové množství aktivních licencí se pohybuje kolem 22 000, což je o něco málo méně, než byl roční objem prodaných licencí dřívějších verzí programu.

Témata článku: Fotografický software, Zoner Photo Studio


Mohli Inuité vyrobit nůž z vlastních zmrzlých exkrementů? Antropologové při experimentu jen „kreslili hnědou pastelkou“

Mohli Inuité vyrobit nůž z vlastních zmrzlých exkrementů? Antropologové při experimentu jen „kreslili hnědou pastelkou“

** Deníky polárníků jsou plné neuvěřitelných příběhů ze života Inuitů ** Některé tvrdí, že dokážou vyrobit ostrý nůž ze zmrzlých exkrementů ** Američtí antropologové to ověřili experimentem

Jaroslav Petr
Archeologie
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Update na Android 13 očekávají majitelé mnoha zařízení ** V tomto přehledu se dozvíte, kdy dorazí i do vašeho telefonu ** Článek průběžně aktualizujeme, výrobce řadíme podle abecedy

Martin Chroust
Android 13Aktualizace softwaru
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

** Čekání na archivaci Android aplikací trvalo 9 měsíců ** Až v těchto dnech se tato funkce pomalu dostává do smartphonů ** Archivací ušetříte až 60 % paměti, kterou zabírala hra či aplikace

Martin Chroust
ArchivaceAndroid
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět