Výběr stativu bývá zdlouhavou záležitostí, při koupi se většinou snažíme nesáhnout vedle a zvolit to nejlepší v konkrétní cenové hladině. U stativu toto pravidlo platí dvojnásob, neboť se jedná o kousek výbavy, který by měl sloužit pokud možno co nejdéle.
Do testu jsme zařadili dva stativy mírně odlišné konstrukce od nejznámnějších výrobců – Velbon a Manfrotto. Ačkoliv se na první pohled jedná o odlišné kousky, mají poměrně dost společných věcí. Vybrat v nabídce zmíněných výrobců přímé konkurenty je prakticky nemožné, neboť každý z nich má jinak nastavenou nabídku stativů.
Velbon je zastoupen modelem Sherpa 435, Manfrotto pak stativem 718B. Stativy mají velice podobné rozměry a také nosnost, což bylo hlavní kritérium při jejich výběru. V tabulce najdete základní technické parametry obou modelů.
| Manfrotto 718B | Velbon Sherpa 435 |
maximální výška | 166,3 cm | 161 cm |
minimální výška | 47,6 cm | 23,8 cm |
transportní délka | 49 cm | 53 cm |
hmotnost | 1,4 kg | 1,49 kg |
nosnost | 2,5 kg | 3 kg |
Na skok do Japonska
Japonský Velbon, nejvýznamnější specializovaný výrobce stativů, má ve své nabídce profesionální a velice drahé stativy řady Sherpa PRO, „obyčejným smrtelníkům“ však mohou stejně tak dobře posloužit modely ze série Sherpa.
Otestovali jsme pro vás ultralehký stativ Velbon Sherpa 435. Tento model loňské zimy byl navržen speciálně pro ultrazoomy a lehké digitální zrcadlovky, automaticky je tedy vhodný také pro majitele vyspělých kompaktů. Představa přívažku v podobě tripodu sice pro řadu amatérských uživatelů není lákavá, bez trojnožky se však jen stěží budete chlubit např. ostrými záběry nočního města se zachováním světelné atmosféry.

Ukázka tří úhlů rozevření noh
Velbon Sherpa 435 je ve složeném stavu velký 53 cm, proto se vám vejde do úhledného, standardně dodávaného pouzdra. Umí se však také vytáhnout, a to do maximální pracovní výšky – s plně vysunutýma nohama i středovou tyčí – 161 cm. Tato výška je vcelku optimální pro středně vysoké postavy.

Dělitelná středová tyč umožňuje velký rozvor noh a otočení hlavy o 180 stupňů
Pro svou váhu 1,49 kg vám bude model 435 velice dobrým společníkem. Tripod je vyroben z lehké slitiny hliníku a podotkněme, že uvedená hmotnost zahrnuje také kovovou hlavu se třemi vodováhami, která je součástí dodávky.

Třícestná hlava PHD-41Q je vybavena dvěma ovládacími pákami s pěnovými gripy: spodní zajišťuje „panorámování“ a vertikální pohyb, výše umístěná ovládá horizontální náklon až do úhlu 90 stupňů – s fotoaparátem tedy můžete pracovat nejen na šířku, ale i výšku. Právě na tomto místě stojí postesknutí za chybějící třetí páčkou – sdružené ovládání dvou poloh je sice rychlé, ale při potřebě přesného nastavení hlavy zjistíte, že dva samostatné ovládací prvky by byly lepší.

Společně s hlavou najdete v balení rychloupínací kostičku se čtvercovou základnou, kterou můžete díky jejím proporcím nasadit z libovolné strany. Aretace třícestné hlavy s excentricky umístěnou kostkou je provedena s potřebnou přesností, hlava po jemném dotažení pevně drží. Pro precizní zvládnutí například panoramat je netradičně osazena třemi libelami.
Stativ disponuje středovou dělenou tyčí – běžnou u „lepších“ modelů – kterou můžete rozdělit bez demontáže hlavy. Tento princip vám dovolí sestoupit až téměř k povrchu země: minimální pracovní výška je 23,8 cm, což oceníte při záběrech makrosnímků. S námi testovanou Sherpou si však klidně troufněte i na extrémnější terén – středový sloupek je totiž ve spodní části opatřen závitem k zavěšení (volitelného) háku, na který lze umístit zátěž pro zvýšení stability stativu.

Malé čtverečky u kloubu nohy slouží k volbě úhlu rozevření, středová tyč je aretována přítlačným šroubem
Nohy tripodu jsou aretovány samostatně ve třech polohách pomocí jednouchého mechanismu. K jejich uzamčení slouží praktické rychloupínací páčky. V některých situacích jsou ale nevyhovující gumové koncovky, které bohužel nelze zaměnit za hroty.

Abychom se přesvědčili o pravdivosti slov výrobce o maximálním doporučeném zatížení stativu do tří kilogramů, neváhali jsme na něj připnout digitální zrcadlovku Nikon D70 s objektivem Nikkor 18–70 mm F3,5–4,5 ED-IF AF-S DX Zoom. Celková váha této sady je o něco více než 1 kilogram a Velbon si s tímto nákladem hravě poradil. Série snímků s časy od 1/100 s do 1 vteřiny, pořízená ze stativu s plně „vyzoomovanými“ nohami a také maximálně vysunutou středovou tyčí, je celá ostrá. Nemusíte se tedy opravdu obávat zakoupení „čtyřistatřicetpětky“ jako opory k lehčí zrcadlovce, kterých je teď na trhu poměrně velké množství. V kombinaci s delším sklem by také neměl být problém.

Sherpa 435 v transportním stavu samostatně a s dodávaným obalem
Cenu stativu sice výrobce nastavil na téměř čtyři tisíce korun (od listopadu, kdy byl produkt uveden, ještě oficiálně neklesla), berme však v úvahu, že do hodnoty je započítána také hlava PHD-41Q a transportní brašna. Při těchto podmínkách hodnotíme cenu jako odpovídající výrobku.
Parametry:
- maximální výška: 161 cm
- minimální výška: 23,8 cm
- transportní délka: 53 cm
- hmotnost: 1,49 kg
- nosnost: 3 kg
Plusy:
- dobré dílenské zpracování
- tři vodováhy
- symetrická upínací destička
- cena
Mínusy:
- třícestná hlava s pouze dvěma ovládacími pákami
- nutnost vyšroubovat jednu páku při transportu v obalu
- pouze gumové zakončení noh stativu
Zdroj:
Cena:
- 3 990 Kč vč. DPH (doporučená cena výrobce)
Pokračování 2 / 2
Jižní střízlík
Manfrotto 718B patří do série stativů konstruovaných pro digitální kompakty a ultrazoomy. Technickými parametry se velice blíží modelu Modo 785B, oproti němu však má větší nosnost, jinou hlavu a ve složeném stavu je o něco delší. Podle českého zastoupení Manfrotta je právě model 718B nejčastěji kupovaným stativem mezi uživateli, kteří chtějí lehký a skladný stativ na cesty.
Pravdou je, že podobně jako Modo, tak i model 718B je ve složeném stavu kratší jak půl metru, a tak ho můžete směle přenášet v batohu, kde nezabere příliš mnoho místa.

Konstrukčně patří stativ mezi jednoduché modely, hlava je pevně přichycena ke středové tyči a není ji možné vyměnit. Nohy stativu jsou složeny ze čtyř do sebe se zasouvajících segmentů. Délku je možné libovolně upravovat, k aretaci jsou tradičně použity jednoduché svorky. Manipulace s nimi je snadná. Každá noha je zakončena gumovou koncovkou pro lepší stabilitu na kluzkém povrchu. Pokud byste zatoužili po hrotech, je možné gumové koncovky nahradit.

Oproti menšímu Modu 785B či Velbonu Sherpova 435 není možné volit z více úhlů rozevření noh. K dispozici je pouze jeden rozvor, který také předurčuje minimální výšku stativu, ta je se zasunutou středovou tyčí 47,6 cm, tedy o necelé dva centimetry méně než ve složeném stavu.

Maximální výška stativu se zasunutou středovou tyčí je 139,5 cm, pokud chcete dosáhnout ještě větší výšky a vysunete středovou tyč na maximum, dostanete se na 166,3 cm. Pozice středové tyče je zajištěna jednoduchým zámkem podobný jako zámky na nohách), který je pro lepší orientaci vyveden v červené barvě. Jeho umístění a tvar však nejsou zcela praktické, několikrát jsem si při manipulaci skřípnul prst mezi stativ a červený segment zámku. Po několikadenním používání je však manipulace bezproblémová.

Středová tyč nemá kulatý průřez, její tvar připomíná trojůhelník. Ačkoliv není dělitelná, nepovažuji to za negativum, vzhledem k absenci více úhlů rozevření noh ani není dělitelná tyč nutností. Naopak pozitivním zjištěním je možnost otočit středovou tyč o 180° a bez problémů tak snímat makro těsně nad zemí.

Stativová hlave je ke středové tyči přidělaná napevno. Její tvar i konstrukce je velmi podobná hlavě použité u stativu Modo 785B, stejně tak i použitý materiál – tvrzený plast. Má však jiný způsob aretrace zvolené polohy a také odlišnou konstrukci. Po uvolnění páky je možné otáčet hlavou v horizontální rovině a také ji naklánět v předozadním směru. Náklon je možný ještě vlevo (při pohledu na zadní stranu fotoaparátu), a to v úhlu maximálně 90°. Pro náklon v tomto směru ej nutné uvolnit druhý šroub ve tvaru křídlové matky.

Pro přesné uzamčení zvolené polohy je nutné dotáhnout páku na hlavě velkou silou, i přesto se však může stát, že jí nechtěně otočíte. Upínací destička je shodná jako u stativu Modo 785B – výlisek z tvrzeného plastu. Základna destičky je asymetrická, takže je možné upevnit ji pouze v jedné poloze. Šroub nemá žádný mechanismus pro lepší manipulaci, pokud tedy předpokládáte častější manipulaci s destičkou, mějte nachystanou minci či šroubovák.

Mechanismus upnutí destičky je poměrně jednoduchý a efektivní, vespod hlavy je páčka s pružinou, po jejím zatažení směrem dolů se nasadí destička do hlavy, pot páčku pustíte a destička je zajištěna proti posunutí. K mému překvapení zde nedochází k nežádoucímu posunu fotoaparátu v žádném směru.

Ačkoliv je stativ určen pro menší kompakty či ultrazoomy s hmotností do 2,5 kilogramu, rozhodli jsme se stabilitu prověřit v kombinaci se zrcadlovkou Nikon D70 s nasazeným objektivem Nikkor 18–70 mm F3,5–4,5 ED-IF AF-S DX Zoom. Při maximální výšce s vysunutou středovou tyčí a vyzoomovaným objektivem na ohnisko 70 mm, jsme nasnímali sérii fotografií v rozmezí časů 1/100 s až 1 s bez předsklopení zrcátka.

Kompletní sada fotografií je ostrá v celém rozsahu časů, závěr je tedy shodný jako u Velbnu Sherpa 435, stativ je možné bez problémů použít i v kombinaci s amatérskou zrcadlovkou a delším objketivem, do celkové hmotnosti 2,5 kilogramu.
Velice dobrou zprávou na závěr je cena stativu, která se pohybuje lehce nad dva tisíce korun. To je přiblině o pět set korun více než v případě stativu Modo 785B, použitá stativová hlava však oproti Modu podává lepší výsledek. Součástí balení je navíc i jednoduchý transportní obal.
Parametry:
Plusy:
- poměr hmotnost/nosnost
- velikost
- cena
- účelný design
Mínusy:
- pouze jeden úhel rozevření noh
- nutnos silného dotažení při aretaci hlavy
- asymetrická základna upínací destičky
- absence libely
Cena:
- 2 250 Kč vč. DPH (doporučená cena výrobce)
Zdroj: