Japonský fotograf přišel o pas, aby nepřišel o život

Japonský fotograf přišel o pas, aby nepřišel o život

Japonské ministerstvo zahraničí zabavilo cestovní pas japonskému fotografovi mířícímu do Sýrie. Důvodem má být ochrana jeho života. 58letý fotograf na volné noze Yuichi Sugimoto se však proti postupu vlády bouří a stěžuje si na ztrátu základních lidských práv.

K takto razantnímu zásahu do svobody cestovat sáhlo ministerstvo vůbec poprvé, a to především v souvislosti s nedávným zabitím dvou japonských rukojmích. Podle zdroje z ministerstva zahraničí byl fotograf prý nejprve vyzván ke zrušení cesty, když toto odmítl, byl mu odebrán cestovní doklad. Možnost zabavit pas v zájmu ochrany života svého státního příslušníka je v Japonsku dána zákonem.

Podle Sugimota však stát zvolil poněkud zvláštní způsob. Od ministerských úředníků a policie byl informován, že v případě neodevzdání pasu bude zatčen. Po tomto nátlaku tedy fotograf na svou snahu rezignoval a pas odevzdal.

K takovému kroku ale podle něj nebyl žádný důvod. Cílem jeho cesty byla totiž návštěva uprchlických táborů v Sýrii. Pobyt na území ovládaném teroristickou organizací Islámský stát vůbec neplánoval. Jde navíc o zkušeného fotografa, který se v konfliktních zónách Iráku a Sýrie již v minulých letech pracovně pohyboval.

Přesto je třeba vzít v úvahu, že teroristická organizace Islámský stát, mj. dříve napojená na Al-Káidu, vyjádřila svůj úmysl zadržet další japonské občany. Právě tato hrozba byla nejspíš pro rozhodnutí vlády klíčová.

A ačkoli jde patrně o první mediálně známý případ, kdy země znemožnila svému fotografovi odcestovat do válečné zóny, syrská občanská válka svým vývojem vyvolala regulaci již na úrovni médií samotných. Za příliš rizikové považují fotodokumentaci syrského konfliktu například v British Sunday Times nebo v Press Gazette.

Vyhodnotit správnost zásahu japonské vlády je tedy velmi obtížné. Ačkoli může Sugimoto právem pociťovat potlačení osobní svobody, pohled státního aparátu, který si nepřeje dalšího vězněného občana a následné vyjednávání s teroristy, je rovněž pochopitelný.

Jaký máte názor na situaci vy? Podělte se v komentáři.

Určitě si přečtěte

Články odjinud