Jan Durina: Nechávám se unést vnitřním světem

Připravili jsme pro vás rozhovor s mladým slovenským fotografem Janem Durinou. Co nám o sobě prozradil? A co jej inspiruje?

Tvorba čtyřiadvacetiletého Jana Duriny je charakteristická silnou intenzitou stejně jako smyslností – možná vědomou, možná nevědomou. Prvoplánovou krásu ve fotografiích však nenacházíme.

Je na divákovi, zda odvrátí raději zrak anebo se nechá unést příběhem, za nímž se skrývá křehkost, něžnost, ale i bolest a prázdnota. Jan Durina zpovídá svou duši, ale přesto jeho zpovědi rozumíme, nacházíme v ní i tu svou.

Jane, jak dlouho fotografujete? Všímáte si u sebe posunů, co se týče témat, v odvaze překročit tabu?
S fotografiou som začal pracovať pred siedmimi rokmi. Chcel som maľovať, ale nedokázal som nájsť spôsob, ako sa v danom médiu vyjadriť podľa svojich predstáv. Vo fotografii sa mi to podarilo.

Každým novým dňom som o niečo iným ako včera. Keď vidím svoje staršie práce, niekedy mám pocit, že im už nie celkom rozumiem. Viem, že vznikali prirodzene a úprimne, ale je to pre mňa pohľad dozadu. Radšej sa dívam dopredu.

Klepněte pro větší obrázek
 Selfportrait with Martu

Tvoříte spontánně nebo si dáváte cíle, čeho chcete dosáhnout?
To záleží od projektu, na ktorom pracujem. Kedysi som si zvykol obrazy skicovať a týchto „plánov“ sa držať. Nemalo to pre mňa veľký zmysel, keďže za najlepšie som vždy považoval náhodné, neplánované fragmenty, ktoré sa do nich dostali.

Studoval jste uměleckou školu na Slovensku i v Polsku. O Polácích je všeobecně známo, že mají velmi dobrý cit pro fotografii. Jste stejného názoru? Dokázal byste porovnat úroveň v Polsku a na Slovensku?
V Polsku som sa cítil veľmi dobre. Myslím, že ľudia tam majú cit nielen pre fotografiu, ale pre umenie akéhokoľvek druhu – módu, hudbu, dizajn …

Cítil som, že v porovnanie so Slovenskom sa poľská verejnosť omnoho viac zaujíma o umenie a mladí umelci majú to šťastie, že sa im dostáva väčšej podpory a pozornosti.

Klepněte pro větší obrázek 
KatieJane & Three Curly Nymphs

Jan Durina

Jan Durina (narozený 1988, Žilina) – je vizuální umělec pracující především s fotografií. V roce 2011 absolvoval Fakultu umění TU v Košicích, ateliér Nových médií. Mezi lety 2009 a 2010 působil také na Academy of Fine Arts in Krakově.
Tvorba Jana Duriny vzbudila pozornost, kromě domácího publika, také v zahraničí.

Klepněte pro větší obrázek
Jan Durina - autoportrét

Jan vystavoval samostatně například v Sourmilk Art Gallery v Miláně nebo na Měsíci fotografie v Krakově. Naposled se Jan představil v brněnské galerii ART v rámci festivalu Mezipatra. Jeho práce se také objevily v mnoha zahraničních periodikách např. Playground Magazine, If You Leave (Velká Británie), ART- Magazin (Německo), GLAMCULT (Holansko), Fakehead, Nerve.com (USA), BLINK (Korea).

Více ukázek najdete na webu fotografa.

 

Jak byste charakterizoval styl polských umělců? Dá se to vůbec takto zevšeobecnit
Netrúfam si charakterizovať štýl poľských umelcov. Každý je jedinečný a svojský.

Klepněte pro větší obrázek 
Untitled (Agony)

Cítíte se být Polskem ovlivněn?
To určite áno. Žil som v Krakowe jeden rok a to mesto mi učarovalo. Často sa tam vraciam – cítim, že tam ostal kus mňa, ktorý sa na Slovensko vrátiť nechcel. Chodím sa tam teda „skompletizovať“.

V čom ma Poľsko ovplyvnilo najviac, sú ľudia. Stretol som tu mnoho inšpiratívnych, láskavých a krásnych ľudí a talentovaných umelcov, s ktorými by som v budúcnosti rád spolupracoval.

Klepněte pro větší obrázek 
Harry

Syrovost a naturálnost je ve vašich fotkách zřejmá na první pohled. Dokonce jsem se setkala s názorem, že už je to moc, že jste překročil hranici. S jakými reakcemi na vaši tvorbu máte zkušenost vy?
Nie je mi celkom jasné, o akej hranici sa bavíme. Hranice v umení, či v živote celkovo, považujem za záležitosť silne subjektívnu.

Je pre mňa dôležité, aby moje práce komunikovali. Za najhoršie považujem, ak dielo umelca nevyvoláva žiadnu emóciu a reakciu. Na druhej strane je pre mňa ako človeka i výtvarníka samozrejmé zohľadňovať základné etické normy.

Klepněte pro větší obrázek
Dnes nie 

Měla jsem na mysli právě hranice etické. Na vašich fotografiích je docela naturalisticky zobrazeno násilí a erotika, což už samo o sobě vyvolává silné emoce.
Máte pravdu. Mám zámer vyvolávať emócie, no nie prvoplánovo. Sám som veľmi emotívnym človekom a obrazy, ktoré vytváram prirodzene nesú známky mojej osobnosti, názorov a prežívania.

Klepněte pro větší obrázek 
DayNight

Jak vlastně na vaše fotky reagují konkrétně Poláci? Vzhledem k jejich silné víře jsou, předpokládám, konzervativnější…
Tento zovšeobecňujúci pohľad považujem za predsudok voči Poliakom. Už len súčasné poľské umenie je toho dôkazom.

Některé scény ve fotografiích na mě působí až rituálně. Vznikají spontánně ve vaší hlavě nebo se někde inspirujete?

Inšpiráciu vnímam ako základ akejkoľvek kreativity (nielen umeleckej, ale i životnej). Je mi najbližšie nechať sa viesť mojím vnútorným svetom, prirodzene však čerpám i z toho vonkajšieho.

Klepněte pro větší obrázek 
SY's Crows

Díváte se i na práce zahraničních fotografů, hledáte u nich inspiraci?
To určite. Priznám sa, že viac ako vo fotografickej tvorbe iných autorov nachádzam inšpiráciu v hudbe, poézii či maľbe.

Ak by som mal menovať fotografov, ktorých prácu si vážim a rád sa k nej vraciam, spomenul by som napríklad Nan Goldin, Martinu Hoogland Ivanow či Fergusa Padela.

Klepněte pro větší obrázek 
Untitled (Insomnia)

Když vaše fotografie pozoruji, zároveň přemýšlím, jak ty scény asi vznikaly. U některých snímků mě napadá, že to muselo být docela intenzivní focení, jak pro vás, tak pro modela…
Intenzívny je pre mňa každý moment. Vytvorenie fotografie je proces, ktorý v sebe zahŕňa veľa rôznych aktivít, osobného prežívania. Pracujem s ľuďmi, ktorí rozumejú môjmu svetu a chcú a vedia doňho vstúpiť.

Klepněte pro větší obrázek 
Selfportrait with Jana

Komunikace mezi modelem a fotografem pro mě musí být podle mého z obou stran, model musel chtít pochopit příběh fotografa, stejně jako fotograf musel umět vstoupit do příběhu modela. Jakým způsobem to probíhá u vás?
Presne tak – ako som povedal v predošlej otázke, ľudia, s ktorými pracujem sú mi blízki a ja som blízky im.

Spontánně na mě působí vaše tvorba, texty, stejně jako rozmístění snímků na výstavě. Jak moc důležitá je pro vás intuice?
Intuícia je základom mojej tvorby. To, že niečo pôsobí spontánne a jednoducho, je ale často výsledkom dlhej prípravy a tvrdej práce. Neraz som pri inštalácii jednej steny strávil desiatky hodín.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Untitled (Insomnia) | Untitled (Insomnia)

V jednom rozhovoru jste prohlásil, že se necítíte být fotografem. Můžete to nějak objasnit? Pracujete ještě s jiným médiem než fotografií?
Fotografia je pre mňa len jedným z mnohých médií, ktorými sa vyjadrujem. V blízkej budúcnosti by som chcel viac pracovať s videom, rovnako je mi blízka práca so zvukom, hudbou či slovom.
 

 

 

Témata článku: Kultura, Fotografové


One UI si už zobrazíte i na iPhonu. Samsung dává Applistům ochutnat, jak funguje jeho vlastní nadstavba

One UI si už zobrazíte i na iPhonu. Samsung dává Applistům ochutnat, jak funguje jeho vlastní nadstavba

** Samsung si pro uživatele iPhonů připravil samostatné webovky ** Můžete si z nich na plochu uložit miniaplikaci ** Po spuštění vám Samsung ukáže možnosti nadstavby One UI

Martin Chroust
One UIiPhone
Novinky v Datových schránkách od ledna 2023. Odpovědi na nejčastější otázky

Novinky v Datových schránkách od ledna 2023. Odpovědi na nejčastější otázky

Datová schránka pro komunikaci s úřady byla doposud povinná hlavně pro právnické osoby. To se od příštího roku změní. Používat ji budou muset i zhruba dva miliony živnostníků, kterým ji stát začne zřizovat.

Jan Spěšný
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

** Obludky, příšerky, monstra a paskvily mobilního světa ** Když dáte designérům volnou ruku, vrátí se to jako bumerang ** Zavzpomínejte s námi na nejošklivější telefony všech dob

Martin ChroustFilip Kůžel
TelefonyHistorieKuriozita
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

** Odolný telefon dnes nemusí stát mnoho ** Robustní novinka od BlackView nestojí ani tři tisíce **Nenáročným uživatelům zřejmě nic podstatného chybět nebude

Martin Chroust
BlackViewZvýšená odolnostSmartphony
Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

S novou generací GeForce představila Nvidia další evoluci DLSS pro zvyšování výkonu. Umělá inteligence se naučila generovat rovnou celé snímky.

Adam Vágner
Nvidia
Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Update na Android 13 očekávají majitelé mnoha zařízení ** V tomto přehledu se dozvíte, kdy dorazí i do vašeho telefonu ** Článek průběžně aktualizujeme, výrobce řadíme podle abecedy

Martin Chroust
Android 13Aktualizace softwaru