9
Fotogalerie

Jaký kompakt pod stromeček? [Vánoce 2012]

Digitálních komapktů je na trhu obrovské množství. Liší se nejen funkcemi, ale také kvalitou zpracování. Připravili jsme proto několik zaručených tipů.

Ještě před pár lety jsme rozdělovali kompakty do několika kategorií, vzniklých především na základě funkčnosti a také velikosti. V současné době je toto dělení prakticky nemožné, protože se nabídka natolik obměnila, že by pozbývalo smyslu.

Mezi námi vybranými kompakty by si měl svůj ideální digitál najít teoreticky každý. Na následujících řádcích tedy najdete fotoaparáty rozdělené celkem do tří skupin – levné fotoaparáty s výhodným poměrem výkon/cena, dále to budou zástupci z řad odolných digitálů, kteří splní požadavky na nerozbitnost. A poslední skupina budou kompakty pro fajnšmekry a pro ty, kdo chtějí z malého těla vymáčknout maximum.

Odkazy na produkty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu CZC.cz. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme přidali až dodatečně.


Nikon Coolpix P310

orientační cena: 6 490 Kč

Nikon_P310.jpg

Cenově Coolpix P310 mírně převyšuje nastavenou hladinu, nicméně je to v dané kategorii jediný zástupce, který nabídne velmi dobrou světelnost na nejširším ohnisku objektivu. Ten má univerzální rozsah 24–100 mm a světelnost je F1,8–4,9. Snímač uvnitř fotoaparátu má rozlišení 16,1 Mpx a je typu CMOS.

Ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o plně automatický digitál, není tomu tak. Na horní straně je tradiční kolečko s volbou expozičních režimů, na němž najdete všechny poloautomatické režimy P, A, S, M, které doplňuje automatika a záznam videa. Pro snadnější a rychlejší ovládání je vedle spouště druhé dialogové kolečko a na přední straně vedle objektivu potom jedno funkční tlačítko s možností přiřazení vybrané funkce.

Displej má velikost 3" a velmi jemné rozlišení 921 000 obrazových bodů, takže snadno zkontrolujete ostrost obrazu. U takto vybaveného modelu za příznivou cenu zamrzí snad jen absence snímání do RAWu. Podrobnou recenzi jsme zveřejnili před prázdninami.


Panasonic Lumix DMC-TZ25

orientační cena: 5 990 Kč

lumix_TZ25.jpg

Univerzální kapesní ultrazoom, takto je možné označit prakticky všechny zástupce řady TZ od Panasonicu. Model Lumix TZ25 nabídne v opravdu kapesních rozměrech objektiv s šestnáctinásobným optickým zoomem, který začíná na 24 mm a končí na 384 mm a má světelnost F3,3–5,9. Zajímavá je u fotoaparátu rychlost sériového snímání 10 sn./s a také možnost pořizovat 3D fotografie bez dodatečného příslušenství.

Rozlišení je umírněných 12 Mpx a krom fotografií o velikosti 4000×3000 bodů můžete natáčet také videosekvence ve full HD kvalitě (1920×1080) při 25 sn./s. Oželet budete muset hledáček, nicméně displej velikosti 3" s rozlišením 460 000 obrazových bodů nabídne dostatečnou náhradu. Pro kreativní fotografy je připravena plná nabídka expozičních režimů.


Canon Ixus 500 HS

orientační cena: 5 490 Kč

ixus_500.jpg

Toužíte-li po malém a skladném digitálu, mohl by bý Canon Ixus 500 HS tím pravým. Velmi malé kovové tělo je vyvedeno ve strohém a minimalistickém designu s hranatými tvary. Na těle najdete jen to nejnutnější, vše ostatní je ukryto v menu.

Jak si tušíte, jedná se o plně automatický kompakt, který sice hraje na strunu designu, avšak nenechá se zahanbit ani po stránce obrazové. Rozlišení snímače je 12 Mpx, objektiv pak nabídne dvanáctinásobný zoom (28–336 mm při F3,4–5,6) periskopové konstrukce, takže tloušťka digitálu je menší, jak dva centimetry. Zajímavostí je také to, že snímky se ukládají na microSD karty a fotoaparát má velmi zvláštní malou baterii (v balení jsou  navíc dvě).

Článek pokračuje v další kapitole

Pokračování 2 / 3

Odolné digitální kompakty

Ne vždy je s digitálním fotoaparátem zacházeno tak, jak by si zasloužil. Mnohdy je právě odolnost vůči vnějším vlivům tím hlavním faktorem pro výběr kompaktu. Voděodolné a nárazuvzdorné digitály jsou specifickou skupinou fotoaparátů.


Olympus TG-1

orientační cena: 8 990 Kč

TG-1.jpg 

Olympus je historicky prvním výrobcem, který přišel na trh s odolným kompaktem, aktuální nejvyšší model tohoto provedení – Olympus TG-1 – nabídne prakticky všechno, co byste mohli od odolného digitálu chtít. Vodotěsnost do 12 metrů, nárazuvzdornost do 2 metrů, odolá tlaku 100 kg a bez problémů bude fungovat i v -10°C.

To vše je doplněno objektivem s čtyřnásobným zoomem (25–100 mm) s velmi dobrou světelností F2,0–4,9. Rozlišení je 12 Mpx a videosekvence můžete natáčet ve full HD rozlišení. Praktickýým doplňkem pro cestovatele je zabudovaný GPS modul, pro určení polohy pořízené fotografie.


Canon PowerShot D20

orientační cena: 8 190 Kč

canon_D20.jpg

Již druhá generace odolného kompaktu značky Canon. PowerShot D20 zvládne potopení do hloubky 10 metrů, na zem ho můžete hodit z výšky 1,5 metru a k tomu je odolný vůči teplotám do -10°C. CMOS snímač má rozlišení 12 Mpx, objektiv pak pětinásobný zoom s běžným rozsahem 28–140 mm a lehce podprůměrnou světelností F3,9–4,8.

Relativně zajímavý je tvar těla fotoaparátu, který rozhodně není pravoúhlý a zaujme na první pohled. K dispozici je digitál v několika barevných provedeních, a to nejen z přední strany, ale také ze zadní strany, kde je barva gumových ovládacích prvků sladěna s hlavní barvou těla.


Nikon Coolpix AW100

orientační cena: 6 490 Kč

nikon-AW100.jpg

První odolný kompakt od Nikonu má velmi podobné vlastnosti, jako výše uvedené fotoaparáty. Coolpix AW100 je vodotěsný do 10 metrů, nárazuvzdorný do 1,5 metru a odolá teplotě do -10°C.

Digitál má vestavěný GPS přijímač, díky kterému mají snímky přiřazenou přesnou polohu. Navíc však nabídne vcelku ojedinělou funkci v podobě elektronického kompasu a mapy světa, kde najdete i podrobnou mapu České republiky. Snímač má rozlišení 16 Mpx a zvládá i video ve full HD kvalitě, periskopový objektiv s pětinásobným zoomem má rozsah 28–140 mm a světelnost F3,9–4,8 s optickou stabilizací.

Článek pokračuje v další kapitole.

Pokračování 3 / 3

Pokročilé kompakty

Poslední skupinou, které se budem věnovat, jsou pokročilé kompakty. V tomto výběru najdete digitály s maximální výbavou, kvalitním objektivem a tělem obvykle vyrobeným z hořčíkové slitiny.


Sony CyberShot DSC-RX100

orientační cena: 17 990 Kč

RX100.jpg 

Vlajková loď mezi kompakty Sony nabídne 20 Mpx snímač typu CMOS, kterému skvěle sekunduje objektiv s rozsahem 28–100 mm s dobrou světelností F1,8–4,9. Sony RX100 je připraven pro rychlé momentky především jednoduchým ovládáním, kdy je na horní straně volič expozičních režimů a na zadní straně pak několik tlačítek přímého přístupu.

Velký třípalcový displej má jemné rozlišení 1 228 000 obrazových bodů, takže se můžete těšit na velmi ostrý obraz. Ostatně pro kompozici je displej tím jediným co budete moci využít, protože hledáček digitál nemá. Podrobnější informace včetně fotografií najdete v našem testu.


Panasonic Lumix DMC-LX7

orientační cena: 13 490 Kč

LX7.jpg 

Pátá generace vlajkové lodi mezi kompakty Panasonic Lumix LX-7 nabídne rozlišení 10 Mpx a objektiv s malým, avšak velmi praktickým rozsahem 24–90 mm a vynikající světelností F1,4–2,3. Klasikou je přímá volba poměru stran přímo na objektivu a nově také otočný prstenec na, s jehož pomocí můžete nastavovat clonu či čas v poloautomatických režimech.

Ačkoliv chybí vestavěný hledáček, je k dispozici 3" displej s vysokým rozlišením 920 000 obrazových bodů a multifunkční konektor pro připojení externího hledáčku. Fotoaparát zaujme také vestavěným ND filtrem pro redukci světla. Podrobnou recenzi najdete na našem webu.


Olympus XZ-2

orientační cena: 12 990 Kč

Olympus_XZ-2.jpg 

Druhá generace kompaktu se světelným objektivem přináší několik zásadních vylepšení – snímač typu CMOS s 12Mpx rozlišením, výklopný a dotykový displej a samozřejmě objektiv 28–112 mm se světelností F1,8–2,5. Bohužel ani zde není vestavěný hledáček, třípalcový displej s rozlišením 920 000 bodů jej však bez problémů nahradí.

Kompletní škála expozičních režimů a široká nabídka uměleckých filtrů dává prostor pro kreativitu prakticky ve všech situacích. Společně s možností fotit do RAWu a rychlým ostřením je tak Olympus XZ-2 ideální volbou pro každého, komu záleží na kvalitě snímků při zachování kapesních rozměrů aparátu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud