Následující text je určen především digitálním nováčkům a také těm, kteří si pořídili nebo dostali k vánocům nové vybavení a s největší pravděpodobností v současné chvíli uvažují o přikoupení dalšího příslušenství. Neznamená to však, že ostatní čtenáři by si z textu neodnesli žádnou informaci. upozornění zde píši pouze proto, abychom se vyhnuli negativním reakcím v diskuzi (ostatně, myslím, že se jim stejně nevyhneme).
Jelikož jsme se před Vánoci věnovali výběru nového digitálu, je nyní na řadě příslušenství, které vám umožní svobodnou a kreativní tvorbu. Pokud jste pod stromečkem nový digitál nenašli, pak nezoufejte. Stále ještě máte možnost si nějaký koupit, někde možná i levněji, neboť povánoční výprodeje jsou již v plném proudu.
Naše tipy na koupi digitálu stále platí, proto si nezapomeňte pročíst předchozí články, a to ať už koukáte po kompaktu, po ultrazoomu nebo po digitální zrcadlovce.
Prakticky všechny digitální fotoaparáty je nutné dovybavit paměťovou kartou, na kterou se ukládají vyfocené snímky. Některé modely disponují vestavěnou pamětí, její kapacita je však obvykle natolik malá, že do ní uložíte maximálně deset snímků (výjimkou je např. Sony Cyber-shot s 2GB pamětí). U ostatních fotoaparátů je v základním balení obvykle paměťová karta s velmi malou kapacitou – nejčastěji 16 či 32 MB, na kterou uložíte ještě menší počet snímků než do vestavěných pamětí.
Kapacita prodávaných karet je různorodá, ty tam jsou však doby, kdy karta s kapacitou 1 GB, byla nedosažitelnou metou pro běžného spotřebitele a nejčastěji používanou velikostí bylo 256 MB. V současné době již jsou ceny běžných paměťových karet tak nízko, že se pomalu dostávají do pozice spotřebního zboží, jako je tomu například u inkoustů do tiskáren.
Dobrou zprávou pro uživatele je také fakt, že výrobci většiny digitálů už se shodují v používaných paměťových kartách. Nejčastějším typem je karta Secure Digital (SD či SDHC), najdete ji ve většině digitálních fotoaparátů. SD karta převzala první místo po kartách CompactFlash (CF), ty se dnes používají již jen u digitálních zrcadlovek. Dalším rozšířeným typem karet je xD Picture Card, které najdete výhradně u fotoaparátů Olympus a Fujifilm (zde v kombinaci s SD kartou – duální slot). Posledním používaným typem je Memory Stick (MS), který je naopak doménou fotoaparátů značky Sony.
Máte-li tedy nový kompakt je pravděpodobné, že je úzpůsoben pro použití SD karet, v případě zrcadlovky to bude pravděpodobně CF karta.
Proč mi karta nefunguje?
Každý typ karty má své technologické maximum (nejčastěji kapacita), které není možné nijak obejít. S postupujícím vývojem se však u některých typů toto maximum posouvá, a proto se můžete setkat s jedním typem karet v několika generacích.
V příadě CompactFlash karet prakticky neexistují rozdíly vyjma rychlosti ukládání a kapcity. Velmi podobným médiem je MicroDrive, což je miniaturní pevný disk velikosti karty CF. Tento typ paměti již není tolik rozšířený, stále se však používá a ne všechny digitály si s ním rozumí.
Tip: Používáte-li CF karty a plánujete koupi nové karty s větší kapacitou, ověřte si, zda váš fotoaparát podporuje velkokapacitní karty (řádově nad 4 GB).
U SD karet je to již složitější, donedávna byl na trhu pouze jeden typ karet, a to SD karty s maximální kapacitou 4 GB. S narůstajícím rozlišením snímačů v digitálech rostla i poptávka po kartách s vyšší kapacitou. Z toho důvodu byl ustaven nový standard karet s názvem SDHC, jejichž teoretická maximální kapacita je 32 GB.
Sloty pro SDHC karty jsou zpětně kompatibilní se staršími SD kartami, naopak to bohužel neplatí. Pokud tedy váš digitál podporuje pouze SD karty, budete se muset smířit s omezenou maximální kapacitou nebo doufat, že výrobce vydá aktualizaci firmwaru, která zajistí i kompatibilitu s SDHC kartami.
Tip: Pokud jste si jistí, že jste koupili správnou paměťovou kartu a přesto na ni fotoaparát nezapisuje data, zkontrolujte źámek karty na jejim levé boku.
U xD Picture Card se můžete setkat s dvěma typy, které se liší pouze rychlostí ukládání. rychlejší typ karet nese písmenko H, pomalejší pak M. Při používání ve fotoaparátu mezi nimi není prakticky žádný rozdíl. Narazit byste však mohli při vložení karty do běžné čtečky. Vysokorychlostní karty s označením H potřebují speciální čtečky.
Jste-li vlastníkem fotoaparátu značky Sony, který není starší jak dva roky, s největší pravděpodobností v něm najdete slot na karty Memory Stick Duo, což je novější verze karet MS. Od starší verze s označením Memory Stick je poznáte podle velikosti. Karty typu Duo jsou kratší a tvarově připomínají SD karty. Naopak Starší Memory Sticky mají podlouhlý tvar, kvůli kterému získali slangové označení žvýkačka.
Potřebuji rychlou kartu?
Poměrně často diskutovaným tématem je rychlost karet. Na trhu jsou desítky karet s různým označením rychlosti, výjimečně se však setkáte s kartou u níž by výrobce garantoval konkrétní přenosovou rychlost. Obvykle se uvádí pouze teoreticky dosžitelná přenosová rychlost. Rozdíly v rychlosti přenosu samozřejmě jsou, v praxi je však nepoznáte.
Koupě vysokorychlostních karet má smysl především při používání v digitální zrcadlovce a při sériovém snímání. Žádný z kompaktů nedosahuje takové rychlosti sériového snímání aby ji nepokryla běžná paměťová karta.
Pokud vám tedy bude prodavač za pultem tvrdit, že nutně potřebujete ultrarychlou kartu, zachovejte klid a raději si za stejnou cenu kupte dvě obyčejné karty s vyšší kapacitou.
Druhým nejčastějším tématem diskuzí je doporučená velikost paměťových karet. V tomto směru neexistuje žádná univerzální rada. osobně však preferuji větší množství karet s nižší kapacitou, než jednu kartu s velkou kapacitou. Důvod je prostý, při poškození či ztrátě karty přijdu o část snímků a zbytek mi pravděpodobně zůstane, mám-li však jednu velkokapacitní kartu, pak přijdu o veškerá data.
A jaká je optimální kapacita? V tomto příapdě se opět řídím jednoduchými počty. V případě fotoaparátu, který ukládá data zároveň do JPEGu i do RAWu je minimální kapacita taková, která mi umožní uložit alespoň 50 snímků v plném rozlišení JPEG+RAW. U digitálních kompaktů, které většinou ukládají pouze JPEG beru jako standard kartu o velikosti 1 GB.
Jaké jsou vaše zkušenosti s kartami a jakou kapacitu preferujete a proč? Budeme rádi, pokud se s námi o své zkušenosti podělíte v následné diskuzi.