Jaký film do digitálu?

9. ledna 2008
TWEET SDÍLET
Paměťové karty jsou pravděpodobně nejrozšířenějším a nejčastěji kupovaným příslušenstvím k digitálním fotoaparátům. Jakou ale vybrat?

Následující text je určen především digitálním nováčkům a také těm, kteří si pořídili nebo dostali k vánocům nové vybavení a s největší pravděpodobností v současné chvíli uvažují o přikoupení dalšího příslušenství. Neznamená to však, že ostatní čtenáři by si z textu neodnesli žádnou informaci. upozornění zde píši pouze proto, abychom se vyhnuli negativním reakcím v diskuzi (ostatně, myslím, že se jim stejně nevyhneme).

Jelikož jsme se před Vánoci věnovali výběru nového digitálu, je nyní na řadě příslušenství, které vám umožní svobodnou a kreativní tvorbu. Pokud jste pod stromečkem nový digitál nenašli, pak nezoufejte. Stále ještě máte možnost si nějaký koupit, někde možná i levněji, neboť povánoční výprodeje jsou již v plném proudu.

Naše tipy na koupi digitálu stále platí, proto si nezapomeňte pročíst předchozí články, a to ať už koukáte po kompaktu, po ultrazoomu nebo po digitální zrcadlovce.

Prakticky všechny digitální fotoaparáty je nutné dovybavit paměťovou kartou, na kterou se ukládají vyfocené snímky. Některé modely disponují vestavěnou pamětí, její kapacita je však obvykle natolik malá, že do ní uložíte maximálně deset snímků (výjimkou je např. Sony Cyber-shot s 2GB pamětí). U ostatních fotoaparátů je v základním balení obvykle paměťová karta s velmi malou kapacitou – nejčastěji 16 či 32 MB, na kterou uložíte ještě menší počet snímků než do vestavěných pamětí.

Kapacita prodávaných karet je různorodá, ty tam jsou však doby, kdy karta s kapacitou 1 GB, byla nedosažitelnou metou pro běžného spotřebitele a nejčastěji používanou velikostí bylo 256 MB. V současné době již jsou ceny běžných paměťových karet tak nízko, že se pomalu dostávají do pozice spotřebního zboží, jako je tomu například u inkoustů do tiskáren.

Dobrou zprávou pro uživatele je také fakt, že výrobci většiny digitálů už se shodují v používaných paměťových kartách. Nejčastějším typem je karta Secure Digital (SD či SDHC), najdete ji ve většině digitálních fotoaparátů. SD karta převzala první místo po kartách CompactFlash (CF), ty se dnes používají již jen u digitálních zrcadlovek. Dalším rozšířeným typem karet je xD Picture Card, které najdete výhradně u fotoaparátů Olympus a Fujifilm (zde v kombinaci s SD kartou – duální slot). Posledním používaným typem je Memory Stick (MS), který je naopak doménou fotoaparátů značky Sony.

Máte-li tedy nový kompakt je pravděpodobné, že je úzpůsoben pro použití SD karet, v případě zrcadlovky to bude pravděpodobně CF karta.

Proč mi karta nefunguje?

Každý typ karty má své technologické maximum (nejčastěji kapacita), které není možné nijak obejít. S postupujícím vývojem se však u některých typů toto maximum posouvá, a proto se můžete setkat s jedním typem karet v několika generacích.

V příadě CompactFlash karet prakticky neexistují rozdíly vyjma rychlosti ukládání a kapcity. Velmi podobným médiem je MicroDrive, což je miniaturní pevný disk velikosti karty CF. Tento typ paměti již není tolik rozšířený, stále se však používá a ne všechny digitály si s ním rozumí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tip: Používáte-li CF karty a plánujete koupi nové karty s větší kapacitou, ověřte si, zda váš fotoaparát podporuje velkokapacitní karty (řádově nad 4 GB).

U SD karet je to již složitější, donedávna byl na trhu pouze jeden typ karet, a to SD karty s maximální kapacitou 4 GB. S narůstajícím rozlišením snímačů v digitálech rostla i poptávka po kartách s vyšší kapacitou. Z toho důvodu byl ustaven nový standard karet s názvem SDHC, jejichž teoretická maximální kapacita je 32 GB.

Sloty pro SDHC karty jsou zpětně kompatibilní se staršími SD kartami, naopak to bohužel neplatí. Pokud tedy váš digitál podporuje pouze SD karty, budete se muset smířit s omezenou maximální kapacitou nebo doufat, že výrobce vydá aktualizaci firmwaru, která zajistí i kompatibilitu s SDHC kartami.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tip: Pokud jste si jistí, že jste koupili správnou paměťovou kartu a přesto na ni fotoaparát nezapisuje data, zkontrolujte źámek karty na jejim levé boku.

U xD Picture Card se můžete setkat s dvěma typy, které se liší pouze rychlostí ukládání. rychlejší typ karet nese písmenko H, pomalejší pak M. Při používání ve fotoaparátu mezi nimi není prakticky žádný rozdíl. Narazit byste však mohli při vložení karty do běžné čtečky. Vysokorychlostní karty s označením H potřebují speciální čtečky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jste-li vlastníkem fotoaparátu značky Sony, který není starší jak dva roky, s největší pravděpodobností v něm najdete slot na karty Memory Stick Duo, což je novější verze karet MS. Od starší verze s označením Memory Stick je poznáte podle velikosti. Karty typu Duo jsou kratší a tvarově připomínají SD karty. Naopak Starší Memory Sticky mají podlouhlý tvar, kvůli kterému získali slangové označení žvýkačka.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Potřebuji rychlou kartu?

Poměrně často diskutovaným tématem je rychlost karet. Na trhu jsou desítky karet s různým označením rychlosti, výjimečně se však setkáte s kartou u níž by výrobce garantoval konkrétní přenosovou rychlost. Obvykle se uvádí pouze teoreticky dosžitelná přenosová rychlost. Rozdíly v rychlosti přenosu samozřejmě jsou, v praxi je však nepoznáte.

Koupě vysokorychlostních karet má smysl především při používání v digitální zrcadlovce a při sériovém snímání. Žádný z kompaktů nedosahuje takové rychlosti sériového snímání aby ji nepokryla běžná paměťová karta.

Pokud vám tedy bude prodavač za pultem tvrdit, že nutně potřebujete ultrarychlou kartu, zachovejte klid a raději si za stejnou cenu kupte dvě obyčejné karty s vyšší kapacitou.

Druhým nejčastějším tématem diskuzí je doporučená velikost paměťových karet. V tomto směru neexistuje žádná univerzální rada. osobně však preferuji větší množství karet s nižší kapacitou, než jednu kartu s velkou kapacitou. Důvod je prostý, při poškození či ztrátě karty přijdu o část snímků a zbytek mi pravděpodobně zůstane, mám-li však jednu velkokapacitní kartu, pak přijdu o veškerá data.

A jaká je optimální kapacita? V tomto příapdě se opět řídím jednoduchými počty. V případě fotoaparátu, který ukládá data zároveň do JPEGu i do RAWu je minimální kapacita taková, která mi umožní uložit alespoň 50 snímků v plném rozlišení JPEG+RAW. U digitálních kompaktů, které většinou ukládají pouze JPEG beru jako standard kartu o velikosti 1 GB.

Jaké jsou vaše zkušenosti s kartami a jakou kapacitu preferujete a proč? Budeme rádi, pokud se s námi o své zkušenosti podělíte v následné diskuzi.

Témata článku: Fotoškola, Film


Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

** Amazonu a Facebooku vývoj vlastních telefonů nic nepřinesl ** Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu ** Pokud zmizí Twitter z mobilních obchodů, nebude mít jinou možnost

Martin Chroust
Elon MuskTwitterSmartphony
Jak vypadá zeď na Facebooku? Většina zobrazených příspěvků je od přátel a bez odkazů

Jak vypadá zeď na Facebooku? Většina zobrazených příspěvků je od přátel a bez odkazů

**Na běžné facebookové zdi výrazně převažují příspěvky od přátel a ze skupin. **Většina zobrazených příspěvků na zdech nemá odkazy vedoucí mimo platformu. **Nejčastěji se zobrazují odkazy vedoucí na YouTube.

Petr Urban
FacebookSociální sítě
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vystřízlivění z předplatného. Mimo her s reklamami je to největší zlo, které mohlo mobily potkat

Vystřízlivění z předplatného. Mimo her s reklamami je to největší zlo, které mohlo mobily potkat

** Předplatné bylo před lety doménou streamovacích služeb ** Dnes na něj najíždí i vývojáři her a aplikací ** Peníze z vás dostávají po troškách, ale mnohem častěji

Martin Chroust
předplatnéMobilní aplikaceSmartphony
Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

** Sony opět zvládlo dát maximum funkcí do kompaktního těla ** Povedly se foťáky s přirozeným zobrazením scény ** Cena může být až příliš sebevědomá

Jan Pánek
Vlajková loďRecenze
Microsoft 365 pro rodiny nikdy nebyl levnější než teď. A máme trik, jak ušetřit ještě víc

Microsoft 365 pro rodiny nikdy nebyl levnější než teď. A máme trik, jak ušetřit ještě víc

**Microsoft 365 si můžete dopředu aktivovat až na 5 let. **Pokud předplatné prodloužíte o rodinnou variantu, počítá se celé období jako rodinná verze. **Můžete tedy kombinovat levnější předplatné pro jednotlivce s předplatným pro rodiny.

Petr Urban
SlevyMicrosoft 365Předplatné
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Tecno Eagle Eye Lens. Nový typ teleobjektivu lépe zachytí objekty v pohybu, do mobilů se dostane příští rok

Tecno Eagle Eye Lens. Nový typ teleobjektivu lépe zachytí objekty v pohybu, do mobilů se dostane příští rok

** Značka Tecno je v Česku jen krátce ** Na globální úrovni však má značka i vlastní vývojová centra ** Jedním z jejich výstupů je i teleobjektiv Eagle Eye Lens

Martin Chroust
Výzkum a vývojOptický zoomFotoaparát
Mobilní grafiky mají bezpečnostní díru. ARM vydalo opravu, výrobci ji však do telefonů zatím neposlali

Mobilní grafiky mají bezpečnostní díru. ARM vydalo opravu, výrobci ji však do telefonů zatím neposlali

** ARM mělo chybu v mobilních grafikách Mali ** Byla rychle záplatována, do mobilů se však oprava nedostala! ** Ohroženy jsou telefony s čipsety Exynos, Tensor, Mediatek a Unisoc

Martin Chroust
ZranitelnostARM
Recenze hry Goat Simulator 3. Nezbedné kozy se vracejí

Recenze hry Goat Simulator 3. Nezbedné kozy se vracejí

Kozy opět útočí a terorizují tentokráte celý ostrov jménem San Angora. Zaslouží si vaši pozornost i podruhé, nebo jde o zbytečné pokračování již tak dost pochybné původní hry?

Jindřich Landa
Goat Simulator 3Recenze
Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

**Pro Mastodon existuje řada klientů třetích stran. **Část z nich napodobuje TweetDeck, jeden zase Slack. **Mastodon 3.11 For Workgroups míří na uživatele Windows 95.

Petr Urban
MastodonSociální sítěSoftware