Jako Alenka v říši divů – MFT Alice je kamera příštího desetiletí. A je určená pro mobily

25. září 2020
TWEET SDÍLET

Tým inženýrů, vědců a influencerů vytvořil kameru, která spojuje standard micro 4/3 s umělou inteligencí smartphonu. Chce tím totiž nastolit trend ve fotografování pro nové desetiletí. Alice je malá kamera, která používá snímač a bajonet micro 4/3 a ovládá se pomocí aplikace pro smartphone. 

Systém micro 4/3 je standard pro konstrukci bezzrcadlovek a videokamer vyvinutý firmami Olympus a Panasonic. Označení je odvozeno z poměru stran 4:3, který je běžný u kompaktních fotoaparátů, nikoli však u digitálních zrcadlovek. Ty mají nejobvyklejší poměr 3:2, který je převzatý z kinofilmu. Zdroj: Wikipedie

Nově představená „Alenka“ nemá žádný displej. Místo toho používá čelisti na  zadní straně, do kterých upnete mobilní telefon. Díky jejich univerzálnosti tak může být mobil libovolné značky a velikosti úhlopříčky displeje. Aplikace vám pak poslouží jako náhled scény, umožní nastavení kamery, ale i prohlížení pořízených snímků. Ty přitom nefotíte skrze integrované fotoaparáty. 

Fotoaparát s telefonem komunikuje pomocí bezdrátového připojení 5 GHz. Jeho tvůrci tvrdí, že umělá inteligence telefonu spolu s výpočetním výkonem přinesou zařízení nejen nové funkce, ale i lepší techniky pro automatické zaostřování, automatickou expozici, nastavení barev atd. Záměrem projektu je spojit zpracování obrazu, které vidíme v chytrých telefonech, s technickou kvalitou dosažitelnou systémem Micro 4/3.

Tým stojící za produktem Alice Camera říká, že velcí výrobci fotoaparátů ztrácejí v porovnání s chytrými telefony, protože za posledních deset let nepřišli s razantními inovacemi a významnými změnami. Nejen fotografové ale i tvůrci obsahu tak zůstali lapeni v nekonečném hledání dokonalého fotoaparátu, který jednoduše nenacházeli. To alespoň vyšlo z průzkumu, který byl proveden s tisícovkou fotografů.

Alice umožní upevnit telefon z obou stran. Aplikace vám tak ukáže náhled z čelní kamery, nejen pro selfie ale i vlogy. Veškeré záznamy se ukládají na microSD kartu, ale díky propojení zařízení k nim máte přístup i na telefonu, kde je můžete hned editovat a sdílet. Zařízení je schopno nahrávat 4K video při 30 fps nebo Full HD video při 60 fps, nechybí ani podpora přímého streamování. Snímač je sice jen 11MPx Quad Bayer s velikostí pixelu 4,63µm, zato ale nabídne lepší výsledky při slabém osvětlení a poskytuje širší dynamický rozsah.

Zařízení Alice Camera je zatím ve fázi prototypu, i když výrobce už přijímá předobjednávky a během října chce rozjet Indiegogo kampaň na financování výroby. Plná cena zařízení bude 750 liber (cca 22 tisíc Kč), v rámci kampaně ale bude k dostání už za 450 liber (cca 13 500 Kč). Pokud se projekt zafinancuje, kamera by měla prvním zájemcům putovat během března 2021. Více informací najdete na webu Alice Camera. Jak na tom ale bude zařízení s baterií, zatím nevíme.

Témata článku: Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Příslušenství, Fotomobily, Technologie, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software