Jako Alenka v říši divů – MFT Alice je kamera příštího desetiletí. A je určená pro mobily

25. září 2020
TWEET SDÍLET

Tým inženýrů, vědců a influencerů vytvořil kameru, která spojuje standard micro 4/3 s umělou inteligencí smartphonu. Chce tím totiž nastolit trend ve fotografování pro nové desetiletí. Alice je malá kamera, která používá snímač a bajonet micro 4/3 a ovládá se pomocí aplikace pro smartphone. 

Systém micro 4/3 je standard pro konstrukci bezzrcadlovek a videokamer vyvinutý firmami Olympus a Panasonic. Označení je odvozeno z poměru stran 4:3, který je běžný u kompaktních fotoaparátů, nikoli však u digitálních zrcadlovek. Ty mají nejobvyklejší poměr 3:2, který je převzatý z kinofilmu. Zdroj: Wikipedie

Nově představená „Alenka“ nemá žádný displej. Místo toho používá čelisti na  zadní straně, do kterých upnete mobilní telefon. Díky jejich univerzálnosti tak může být mobil libovolné značky a velikosti úhlopříčky displeje. Aplikace vám pak poslouží jako náhled scény, umožní nastavení kamery, ale i prohlížení pořízených snímků. Ty přitom nefotíte skrze integrované fotoaparáty. 

Fotoaparát s telefonem komunikuje pomocí bezdrátového připojení 5 GHz. Jeho tvůrci tvrdí, že umělá inteligence telefonu spolu s výpočetním výkonem přinesou zařízení nejen nové funkce, ale i lepší techniky pro automatické zaostřování, automatickou expozici, nastavení barev atd. Záměrem projektu je spojit zpracování obrazu, které vidíme v chytrých telefonech, s technickou kvalitou dosažitelnou systémem Micro 4/3.

Tým stojící za produktem Alice Camera říká, že velcí výrobci fotoaparátů ztrácejí v porovnání s chytrými telefony, protože za posledních deset let nepřišli s razantními inovacemi a významnými změnami. Nejen fotografové ale i tvůrci obsahu tak zůstali lapeni v nekonečném hledání dokonalého fotoaparátu, který jednoduše nenacházeli. To alespoň vyšlo z průzkumu, který byl proveden s tisícovkou fotografů.

Alice umožní upevnit telefon z obou stran. Aplikace vám tak ukáže náhled z čelní kamery, nejen pro selfie ale i vlogy. Veškeré záznamy se ukládají na microSD kartu, ale díky propojení zařízení k nim máte přístup i na telefonu, kde je můžete hned editovat a sdílet. Zařízení je schopno nahrávat 4K video při 30 fps nebo Full HD video při 60 fps, nechybí ani podpora přímého streamování. Snímač je sice jen 11MPx Quad Bayer s velikostí pixelu 4,63µm, zato ale nabídne lepší výsledky při slabém osvětlení a poskytuje širší dynamický rozsah.

Zařízení Alice Camera je zatím ve fázi prototypu, i když výrobce už přijímá předobjednávky a během října chce rozjet Indiegogo kampaň na financování výroby. Plná cena zařízení bude 750 liber (cca 22 tisíc Kč), v rámci kampaně ale bude k dostání už za 450 liber (cca 13 500 Kč). Pokud se projekt zafinancuje, kamera by měla prvním zájemcům putovat během března 2021. Více informací najdete na webu Alice Camera. Jak na tom ale bude zařízení s baterií, zatím nevíme.

Témata článku: Příslušenství, Bezzrcadlovky, Fotomobily, Technologie

Určitě si přečtěte

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s vyměnitelným objektivem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

92 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Zrcadlovky
Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

4 Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

33 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Software
Podzimní Zoner Photo Studio X: vyzkoušeli jsme nové funkce

Podzimní Zoner Photo Studio X: vyzkoušeli jsme nové funkce

15 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Zoner Photo StudioSoftware