Jaké trendy ve fotografii nás ještě čekají v roce 2013

8. července 2013
TWEET SDÍLET
Jaké trendy ve fotografii nás ještě čekají v roce 2013
Každý rok se objevují nové trendy, které posouvají svět fotografie o kus dál a snaží se diváka zaujmout vyšší měrou. Co nás ještě čeká v tomto roce? Budou to mrvítka fotografií nebo naopak návrat ke kořenům?

Sam Rohn je americký fotograf-samouk, který se specializuje na 360° panoramatické fotografie. V uplynulých 20 letech fotografoval pro společnosti Hugo Boss, Ikea a Ford.

Rohn se domnívá, že v příštím roce uvidíme ještě více panoramatických fotografií, až začnou fotografové experimentovat s různými efekty, zvlášť s nejnovějším fenoménem, kterému se říká panoramata typu „malá planeta“.

Klepněte pro větší obrázek 
Sam Rohn

O jaký trend se jedná?
Panoramata typu „malá planeta“ se záběrem 360° představují způsob zobrazení nové perspektivy světa kolem nás. Umožňují nám zobrazovat místa způsobem, který je pomocí tradičních fotografických technik a vybavení nemožný, a osvobozují fotografy od nutnosti dodržovat běžnou perspektivu. Zároveň otevírají nové tvořivé možnosti.

Tyto fotografie, které se oficiálně nazývají „stereografická panoramata“ a někdy také „malé planety“ nebo „kulová“ či „sférická“ panoramata, umožňují v rámci jednoho snímku zobrazit okolí v rozsahu 360°. Zdánlivě tvoří panoráma ve tvaru koule, čímž předkládají samostatný svět skládající se z pohledu na město nebo krajinu.

Klepněte pro větší obrázek 
foto: Sam Rohn

Proč budou tyto fotografie v roce 2013 častější?
Vytváření 360° panoramat typu „malá planeta“ je nyní jednodušší než kdy dříve. Díky pokrokům ve fotografické a počítačové technologii jsou nyní nástroje pro tvorbu těchto snímků k dispozici pro všechny. Tato panoramata již nevyžadují náročný software ani drahé profesionální vybavení jako v minulosti.

Díky pokroku technologie dojde v roce 2013 konečně k rozšíření panoramatických fotografií se záběrem 360°. Více fotografů se bude pokoušet posunout hranice své tvořivosti nad rámec tradičních technik a najít nové způsoby, jak se vyjádřit.

Klepněte pro větší obrázek 
foto: Sam Rohn

Tipy pro vytvoření panoramat typu „malá planeta“

 • Vyberte si správný objekt pro panoramata typu „malá planeta“ jsou nejlepší scény s výrazným ústředním objektem, který dosahuje méně než 90° nad horizont. Změnou vzdálenosti mezi objektem a fotoaparátem můžete dosáhnout jiné velikosti objektu na výsledné fotografii
   
 • Vždy používejte panoramatickou hlavu stativu s možností snímání v 360° – tak zajistíte, že na sebe budou jednotlivé dílčí snímky s maximální přesností navazovat.
   
 • Vyberte si správné nástroje – objektiv typu rybí oko vám pomůže zachytit celé panoráma typu „malá planeta“ pomocí menšího počtu snímků. Některé fotoaparáty, například Nikon D5200, umožňují použít bezdrátové dálkové ovládání, abyste se vyhnuli zachycení vašeho stínu na fotografii v průběhu snímání
   
 • Nikdy nepoužívejte automatické nastavení ručně nastavte expoziční čas, vyvážení bílé barvy a zaostření, abyste zajistili správné spojení snímků
   
 • V rámci postprodukce použijte správné aplikace – nejvhodnější jsou programy určené na spojování snímků do 360° panoramat, jako PTGui, KolorAutoPano nebo Hugin. Pomocí jiné aplikace, například programu Photoshop, můžete z finálního snímku odstranit stativ a jeho stín.
Klepněte pro větší obrázek 
foto: Sam Rohn

Témata článku: Kultura, Fotoškola, Fotografové, Reportáže

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

29 Petr Březina

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

27 Helena Vyplelová