Jaké příslušenství koupit k digitálu?

15. února 2013
TWEET SDÍLET
Koupí digitálního fotoaparátu obvykle všechno teprve začíná. Postupem času k fotoaparátu přibývá další a další příslušenství. Po čem se ale poohlédnout ze začátku? Zkusíme poradit.

Počáteční investice je obvykle vyšší a nejčastěji s sebou nese krom digitálu také pořízení nějaké brašny. Další investice na sebe však nenechají dlouho čekat, ať už to bude něco, co opravdu „nutně potřebujete“ anebo si chcete jen udělat radost.

Než se rozhodnete, co svému digitálnímu parťákovi pořídit, zamyslete se však, jestli je to opravdu užitečná věc, kterou budete používat často anebo ji oprášíte jednou za rok.

Paměťová karta

Už je tomu pár let, co přestali výrobci balit k digitálním fotoaparátům paměťové karty a po pravdě řečeno to asi nikomu nechybí. Obvyklá kapacita paměťových karet v základním balení se totiž pohybovala kolem 32 až 64 MB, což jak uznáte sami je méně než málo a spíše bylo smyslem této startovací karty ukázat uživateli, jaký typ si má koupit. Poměrně krátce trvalo období, kdy výrobci digitálů do některých modelů dávali paměť vestavěnou.

Nadále je tedy koupě vlastní paměťové karty nezbytným krokem k fotografování a ačkoliv si kartu koupíte pravděpodobně spolu s fotoaparátem, nikdy jich nebudete mít dost. Vždycky se totiiž nějaká ztratí, přestane fungovat anebo vám ji někdo nevrátí.

V současné době se setkáte prakticky se dvěma typy karet – Compact Flash (dnes jen v profi zrcadlovkách), SD/SDHC/SDXC (nejrozšířenější karty napříč všemi značkami). Dříve používané xD (miniaturní karty u Olympusu a Fujifilmu) a Memory Stick (u digitálů Sony) už byly také narazeny SD kartami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo CompactFlash karta, vpravo SD karta

Při výběru karty dejte pozor na kompatibilitu. V případě Compact Flash karet nesáhnete vedle, u SD karet je tomu ale trošku jinak. Starší digitály podporující SD karty neumí číst novější SDHC/SDXC karty - naopak to naštěstí funguje. Karty od sebe rozeznáte jednoduše SD mají maximální kapacitu 2 GB, od 4 GB výš se jedná o SDHC karty, SDXC karty přinášejí výhodu maximální kapacity (zatím jen teoretické) až 2 TB.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo SDHC, vpravo SDXC karta – na první pohled žádný rozdíl

A když už jsme u kapacity, kupujte raději více karet s menší kapacitou než jednu velkou, na které budete mít všechno. V případě fyzického poškození karty nepřijdete o všechny snímky.

Ochrana displeje

Displej je v současné době u většiny kompaktů jedinou možností, jak komponovat snímek. V případě zrcadlovek na něm volíte detailní nastavení chování fotoaparátu. V obou případech je pak displej místem, kde kontrolujete kompozici a především ostrost fotografií v terénu při prohlížení. Proto je velmi důležité, aby zůstal displej nejen čistý ale především nepoškozený.

Klepněte pro větší obrázek 
Krytka displeje

V případě zrcadlovek je možné využít krycího plastového sklíčka na displej (standardně jej dodává např. Nikon), u kompaktů pak nezbývá než použít ochrannou folii, která zamezí nejen poškrábání, ale v některých případech zvýší kontrast displeje a zlepší tak jeho čitelnost na slunci.

Klepněte pro větší obrázek 
Ochranná folie na displej

Zaostřovací lupa

Hledáček pro displej, zvětšovací lupa anebo zaostřovací lupa – pod takovými názvy najdete jednoduchý kus plastu s věstavenou zvětšovací čočkou, který uchytíte k displeji a velmi snadno si tak zkontrolujete, zda máte správně zaostřeno.

Klepněte pro větší obrázek 
Zaostřovací lupa

Pomůcku oceníte především při fotografování ze stativu a při natáčení videa. Krátce jsme ji recenzovali i na našem webu.

Podvodní pouzdro

Pro fotografování v dešti či přímo pod hladinou moře je možné využít buďto odolných vodotěsných kompaktů anebo doplnit stávající digitál ochranným pouzdrem. Výhodou pouzdra je větší výdrž – výjimkou není možnost ponořit se do 20-40 metrů a také přidaná ochranná funkce nejen proti vodě, ale prakticky proti všem přírodním (pro fotoaparát destrukčním) vlivům, jako je sůl, písek, náraz na skálu.

Klepněte pro větší obrázek 
Podvodní pouzdro pro bezzrcadlovku Olympus PEN

Nejlepším řešením je obvykle koupě originálního pouzdra přímo od výrobce. Než se však do takové koupě pustíte, zvažte zda pouzdro opravdu využijete. Odolné kompakty dnes zvládají fotit cca do 10 metrů pod vodou a ve větších hloubkách se málokdy vyskytnete. Vzhledem k ceně pouzdra, která je mnohdy srovnatelná s cenou odolného kompaktu je koupě fotoaparátu možná efektivnějším řešením.

Externí blesk

Pokud fotografujete častěji v interiéru nebo ve zhoršených světelných podmínkách, jistě byste ocenili větší výkon blesku. Vestavěné blesky mají velmi nízký výkon a jejich umístění vzhledem k objektivu také není ideální. nejlepší je v takových případech blesk samostatný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo základní amatérský blesk, vpravo profesionální externí blesk 

S možností využít standardní externí blesk se však setkáte pouze u pokročilých kompaktů a zrcadlovek, které mají zvláštní sáňky pro připojení. Blesk se do sáněk zasune a poté jej můžete ovládat kombinovaně v menu fotoaparátu anebo v menu blesku. U pokročilých kompaktů s výměnnými objektivy bývá blesk přímo v balení – neoplývá sice výkonem, ale obvykle je kvalitnější než ty malé vestavěné.

Předsádky

Fotografujete-li kompaktem, jste obvykle limitováni osazeným objektivem, oproti tomu uživatelé zrcadlovek mohou objektivy vyměňovat. Výrobci kompaktů však myslí na vše, a tak připravili rozšiřující předsádkové čočky, které prodlouží ohnisko objektivu (telepředsádka) anebo jej naopak udělají širším (širokoúhlá předsádka). Před pořízením předsádky je dobré zjistit si její parametry – kolikrát prodlouží či zkrátí ohnisko objektivu a zda je vůbec možné ji na váš typ digitálu použít.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telepředsádka a širokoúhlá předsádka

Předsádka se připevňuje našroubováním na závit či speciální bajonet objektivu. Při jejím použití obvykle není možné zoomovat. Vzhledem k vyšší ceně čoček si nákup dobře promyslete. Vždy sáhněte raději po originální předsádce od výrobce digitálu, výrobky třetích stran nezaručují bezvadnou funkčnost.

Co byste poradili začínajícím fotografům vy – ostřílení fotografičtí bardové? Co nejčastěji používáte jako doplněk k vybavení? Podělte se s námi o své vlastní zkušenosti v diskuzi pod článkem.

Témata článku: Technika, Příslušenství


Budoucí smartphony ochrání Gorilla Glass Victus 2. Displej má přežít i při pád telefonu ze dvou metrů na asfalt

Budoucí smartphony ochrání Gorilla Glass Victus 2. Displej má přežít i při pád telefonu ze dvou metrů na asfalt

** Corning představil ještě odolnější sklo pro telefony ** Zůstává má stejná odolnost škrábanců jako u skla Victus ** Dvojka však vylepšuje odolnost vůči pádům na beton a asfalt

Martin Chroust
Victus 2Gorilla GlassSmartphony
Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

** Kopii iPhonu 14 Pro Max dnes pořídíte o 90% levněji, než originál ** Krabička je stejná, telefon má samozřejmě jiný hardware i výkon ** I přesto máte pocit, že držíte skutečný iPhone

Martin Chroust
ČínaKopie
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Čištění mezipaměti, profi focení a Hra o trůny

Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Čištění mezipaměti, profi focení a Hra o trůny

** V marketech se pravidelně objevují slevy na aplikace a hry ** Vybírejte pro platformy Android i iOS ** Na titulu můžete ušetřit desítky korun

Adam Kos
SlevyAkceMobilní aplikace
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware