Jaké novinky nám představí výrobci v letošním roce?

8. února 2018
TWEET SDÍLET
Letošní ročník veletrhu CES je za námi a několik dalších akcí nás letos ještě čeká. Tou nejvýznamnější bude další roční Photokiny, který se bude tradičně konat v Kolíně nad Rýnem koncem září.

Žádná z velkých společností na trhu digitální fotografie nezveřejňuje s předstihem své plány týkající se nových produktů, takže se většinou jedná o odhady internetové komunity, která je tu více, tu méně přesná a relevantní.

Pokud bychom se snažili získat informace přímo od zástupců jednotlivých společností, dostane se nám obvykle stejné odpovědi v podobě zdvižených ramen a kroucení hlavou. Nutno však dodat, že ani sami produktoví a marketingoví manažeři neví nic více, než půlrok, maximálně rok dopředu a mnohdy to ani nejsou konkrétní informace. Spíše se jedná zařazení / pozicování nových výrobků do stávajícího portfolia – tedy nikoli konkrétní modelové označení ale např. informace o tom, že bude představena DSLR/CSC střední třídy.

Canon 

Podle všeho bychom se měli dočkat nové začátečnické zrcadlovky s označením EOS 1400D, jejíž údajné obrázky unikly na veřejnost.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Uniklé fotografie a nákres domnělého modelu EOS 1400D

V průběhu roku pak můžeme očekávat ještě jednoho zástupce nižší řady zrcadlovek a minimálně jednoho zástupce bezzrcadlovek. V tomto segmentu konečně Canon dohnal konkurenci a uvidíme s čím nás překvapí.

Nikon 

Letošní rok bude pro Nikon zřejmě zásadní z jednoho prostého důvodu, a tím bude očekávaná nová řada bezzrcadlovek s plnoformátovým nebo APS-C snímačem. Historický přešlap v podobě řady Nikon 1 máme ještě stále v paměti a její náhražka v podobě kompaktů DL, které se však nikdy nedostaly do prodeje je také smutným milníkem v historii Nikonu.

Klepněte pro větší obrázek
Koncept bezzrcadlovky Nikon

Pravděpodobně nás také čekají novinky v oblasti ultrazoomů – konkrétně nástupce modelu P900 jehož nákresy se objevily na internetu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Patentované nákresy ultrazoomu Nikon

Otázkou bez odpovědi je zatím nástupce modelu Coolpix A, který byl perfektní kombinací malých rozměrů a velmi dobrého obrazového výstupu.

Sony

Aktuálně má nejvíce rozehraných karet na trhu právě Sony, jednak patří společnost mezi významné inovátory a jednak šlape na paty většina tradičních výrobců nejen v segmentu foto-video, ale také mezi mobilními telefony.

Co můžeme čekat z dílny fotodivize Sony v letošním roce?

Co můžeme čekat z dílny fotodivize Sony v letošním roce?

Trh digitálních fotoaparátů se pomalu ale jistě rozděluje na dílčí segmenty a lze očekávat další ústup jednoduchých a levných zrcadlovek, které budou velmi brzy nahrazeny bezzrcadlovkami stejných, ne-li lepších parametrů.

Letos můžeme určitě očekávat další generace bezzrcadlovek řady A7 a pravděpodobně se dočkáme i nového „superkompaktu“ RX100, který se aktuálně prodává ve své páté generaci. Uvidíme, zda se Sony pochlubí i něčím dalším.

Pentax

Poslední z trojice tradičních výrobců zrcadlovek by měl v letošním roce uvést druhou generaci zrcadlovky Pentax K-1 Mark II. Podle odhadů by měla být zrcadlovka osazena plnoformátovým 45Mpx snímačem typu CMOS BSI a vybavena vylepšeným systémem automatického ostření.

Klepněte pro větší obrázek
Nástupce modelu Pentax K-1

Velmi pravděpodobně Pentax uvede také nástupce některého ze starších modelů – odhady hovoří o modelu Pentax K-3 III. O nové bezzrcadlovce, která by se pokusila zvrátit neúspěch dřívějších modelů se zatím nehovoří.

Olympus a Panasonic

Společně s Olympusem patří Panasonic k hlavním tahounům na poli bezzrcadlovek formátu micor 4/3. Zatímco nabídka Olympusu je poměrně malá a je rozdělena na začátečnickou řadu PEN a pokročilou OM-D, nabízí toho Panasonic mnohem více.

V případě Olympusu se letos údajně ničeho zásadního nedočkáme a počítat můžeme pouze s jedním modelem v řadě PEN, konkrétně se bude zřejmě jednat o model E-PL9, který bude velmi podobný nedávno uvedené OM-D E-M10 Mark III.


Edit: Fotoaparát Olympus E-PL9 byl v ČR oficiálně představen 7.2. v pozdních večerních hodinách, detaily najdete v připravovaném článku.


Olympus OM-D E-M10 III přichází se 4K videem a vylepšeným autofokusem

Olympus OM-D E-M10 III přichází se 4K videem a vylepšeným autofokusem

Po dvou letech Olympus oznámil v pořadí třetí generaci „odlehčených“ systémových kompaktů OM-D E-M10. Fotoaparát je adresován především začínajícím fotografům, zároveň však nabízí plnou kontrolu nad výslednými snímky.

Panasonic by měl v následujících měsících uvést pokročilou bezzrcadlovku Lumix GX9 (předchůdce GX8 byl uveden v roce 2015), ta by se měla s největší pravděpodobností objevit na trhu ve třetím nebo čtvrtém čtvrtletí letošního roku. V mezičase se prý můžeme těšit na cestovatelský kompaktní ultrazoom TZ200.

Klepněte pro větší obrázek
Kovové tělo stávajícího modelu Lumix GX8, z něhož by měl vycházet i budoucí Lumix GX9

Fujifilm

Jako jeden z mála výrobců představil Fujifilm nový model bezzrcadlovky X-A5  ještě v lednu a rovnou jej doplnil inovovaným objektivem 15–45 mm (tedy 22,5 – 67,5 mm efektivně). Nedlouho před uvedením fotoaparátu proběhla také zpráva o nové generaci odolného kompaktu XP130.

Fujifilm představuje fotoaparát X-A5, nově s fázovým AF a 4K videem

Fujifilm představuje fotoaparát X-A5, nově s fázovým AF a 4K videem

Společnost Fujifilm přichází s novou generací základní řady svých APS-C bezzrcadlovek. Vývojáři se zaměřili především na vylepšení výkonu automatického ostření. S fotoaparátem byl oznámen inovovaný zoom Fujinon XC 15–45 mm.

Velkým překvapením pro letošní rok však zřejmě budou modely X-H1 a X-A20. V případě prvního jmenovaného by se mělo jednat o model na úrovni vlajkové lodi X-T2 a podle posledních odhadů by měla být odhalena ještě v prvním čtvrtletí. Druhý model X-A20 by měl podle označení navazovat na X-A10 z prosince 2016. Šuškanda hovoří o 16Mpx snímači, instalované Wi-Fi a dotykovém displeji a malých rozměrech ( 116,9 × 67,4 × 40,4 mm) a váze cca 350 g.

Pokud jste narazili na nějaké další informace o plánovaných novinkách, budeme rádi za doplnění v diskuzi.

Témata článku: Technika, Pentax, Canon, Bezzrcadlovky, Superzoomy, Sony, Kompaktní fotoaparáty, Nikon, Panasonic, Olympus, Zrcadlovky

Určitě si přečtěte

Instagramisté, přestaňte se fotit v našem toxickém odpadu!

Instagramisté, přestaňte se fotit v našem toxickém odpadu!

Uživatelé Instagramu udělají pro lajky cokoli, nehledě na to, jak je to nebezpečné nebo hloupé.

Petr Březina

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

36 Petr Březina