Přidat příspěvek  |  řadit od nejstarších Komentáře nyní řadíme od nejnovějších.
Tímto odkazem můžete řazení změnit.
 | zobrazit bez stromu  | nových příspěvků: 13


17. 10. 2022 17:49

Cituji:
------------------------------------
Nejoblíbenější značky a modelyNejoblíbenější značkou fotoaparátů, kterou používají profesionální fotografové je Nikon. Uvedlo tak na 31 % profesionálů. S 28 % následuje Canon stíhaný značkou Sony s 20 %.Pokud jde o amatéry, ti dávají přednost značce Canon, kterou používá 27 % amatérů, Nikon pak 25 % a Sony 16 % z nich.I když je nejpoužívanější značkou Nikon, tak je nejoblíbenějším fotoaparátem používaným profesionály Sony a7III, který používá 7 % z nich. Za ním následují Canon R6 a Nikon D750, které se dělí o druhé místo s 5 %.Co se týče amatérů, i u nich vede Sony a7III, ale o první místo se svorně dělí s Nikonem D850. Až za nimi následují fotoaparáty Nikon D750 a D7100.
------------------------------------Proveďme si drobnou analýzu Z těchto čísel vyplývá, že Profesionálové fotící nejvíce Nikonem používají starší techniku, než amatéři (D750 vs D850). To je zajímavý, ale dávno známý fakt, protože fanda nemusí kalkulovat s návratností a peníze do koníčku prostě vrazí, protože ho to těší. Profesionál ale musí kalkulovat s tím, aby se mu technika zaplatila, takže s výměnou za novější model mnohem déle otálí (a pokud už upgradoval, tak podle čísel výše utekl ke konkurenci a CSC).Pokud tato čísla porovnáme s aktuálnímy prodeji (kde je Canon první, Sony druhé a Nikon třetí), koresponduje to s faktem, že aktuálně používaná technika Nikon musí být především staršího data výroby (DSLR) a je doznívající vlnou masivního množství techniky, kterou tato značka vychrlila v minulosti a jejíž upgradem uživatelé otálejí déle než u konkurenčních značek.Aktuální prodeje ale jasně ukazují na oblibu bezzrcadlovek, což v průzkumu potvrzuje i 2/3 náskok jejich užívání mezi profesionály, a to znovu koresponduje s četností modelů R6 a a7III... a7III je navíc zastoupena tak, že znovu potvrdila svoji pověst "lopaty do práce" pro amatéry i profesionály, kterého se ve své době coby aktuálního modelu prodávalo na některých trzích více, než všech FF CSC modelů Canonu a Nikonu dohromady. Větší obliba DSLR oproti CSC u amatérů pak jen podtrhuje význam jejího zastoupení coby vedoucího modelu u této skupiny.Podtrženo sečteno - Stále velké zastoupení Nikonu mezi uživately ve stínu aktuálních prodejů odhaluje, jak masivní musí být dnes odliv jeho uživatelů. Kdo upgraduje na technologicky novější modely a tedy dnes prodávanější CSC volí zjevně Canon a Sony, kdo neupgraduje fotí stále s Nikonem (DSLR jejichž vývoj byl už zastaven). Patrně to bude tím, že Nikon CSC jsou věčně nedostupné a tak je na výběr - neupgradovat, nebo jít ke konkurenci, což přesně ta čísla výše ukazují

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
17. 10. 2022 22:35

Take jsme si jako amateri koupili bezzrcadlovku. Fotky úžasné, jdou krasne vytisknout a videa se stabilizaci jak od youtuberu. Ale posledni rok udelame stejne vic fotek iphonem, protoze ve verzi 13 pro mi prijde, ze je to skoro stejne a je to vždy při ruce.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
avatar
18. 10. 2022 07:42

Inu, pokud rezignujeme na práci s perspektivou a hloubkou ostrosti, Iphone na dokumentární focení stačí. Mezi námi, ona na to stačí většina mobilů s cenou od pěti tisíc nahoru, když od nich nechceme noční snímky.
Potom ovšem přestáváme být fotografem a stáváme se cvičenou opicí, klepající na displej. Nic proti tomu, taky to občas udělám.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
karolin  |  18. 10. 2022 08:40

Je pravda, že mobil je vždy po ruce. Je to taky jeho jediná výhoda. Jinak fotky jsou samozřejmě z mobilu daleko horší.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
18. 10. 2022 20:23

Doporučuju Týden živě z 1. října, kde jeden z redaktorů vykládá, jak si na dovolenou, protože testovaný mobil nefotí zrovna nejlíp, vzal ještě jeden mobil speciálně na focení. OMG!

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
Marnin  |  20. 10. 2022 09:31

Jirka nepsal jsi náhodou o krachu Nikonu?

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
03. 11. 2022 20:44

???

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
21. 10. 2022 11:06

pujdeme fotit za bezneho dne zrcladovkou a napr. Iphonem 13 pro napr. do mesta, pak fotky vytiskneme treba na A4 a myslim, ze nikdo si nevsadi treba 100 000kc, ze na 100procent pozna co je z mobilu a z fotaku :) nebo ano ?

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
T  |  22. 10. 2022 10:16

to je obecně známý a přijatý fakt, že mobily se fotoaparátům v pohodě vyrovnají, pokud nechcete fotit na velké zvětšeniny či výřezy, na kratší, či delší ohniska, nebo za horšího světla, nebo pokud nemáte ambice pracovat s hloubkou ostrosti (protože ač to stále někdo nechce připustit, tak to SW rozostřování pozadí i přes viditelné zlepšování stojí stále za ...) a pokud nemáte velké nároky na ergonomii, práci na slunci (absence hledáčku) či rychlost odezvy spouště, výkon AF a spolehlivost (zálohování na dvě karty) atd... Bohužel právě výše vyjmenované je něco, co 99% fotografů využívá a potřebuje ke své práci, proto telefony u skutečných profesionálů těžko prorazí, pokud nepočítám několik senzacechtivých vyjímek "fotografů" youtuberů, které si z tohoto tématu dělají clickbait.Pokud vám tedy stačí fotit na ohniska kolem 24 mm (protože ty širší i delší fotoaparáty v mobilu mají většinou osazený menší snímač a zdaleka nedosahují kvalit hlavní kamery) a jen ve dne, kdy nesmí být nejen málo světla, ale ani moc, protože pevná clona objektivu nutí elektronickou závěrku při silném slunci exponovat extrémně krátké časy, což snímky také degraduje a pokud nepotřebujete pracovat s hloubkou ostrosti, takže fotíte třeba architekturu, krajinu, možná i okrajově street, atp, pak pro Vás i jako pro fotografa může telefon zastoupit fotoaparát. Ostatní fotografové jej budou mít vždy jen jako druhý přístroj, který mají možná stále při sobě, což je nesporná výhoda, ale je víceméně použitelný jen na dokumentární / reportážní fotografii bez ambicí na nějaké "umělecké" vyjádření.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
25. 10. 2022 20:07

fotím od konce 90. let, měl jsem na krku snad všechny Canon DSLR řady (300D/10D/20D/MARK5D3/5DSR 1DSm3), a zažil jsem start internetového pravěku (fotopara*.cz s jejich srazy ještě v komorních podmínkách). To byly doby, kdy lidé k sobě měli blíže, a opravdu si pomáhali a řešilo se všechno vybavení. S tím jak se ale cpou fotomobily, člověk i zpohodlní a ty velké pixle na krku nebo v batohu už nechce tahat a opravdu němi fotí až není jiné hnutí (svatba, nějaké komerční foto apod). Na běžnou dokumentaci kam jsem i dřív tahal zrcaedlo s 17-40 nebo 24-70 , dnes už tahám fotomobil. Tím myslím běžné výlety do hor, nebo akce s rodinou, kde se vyskytují děti, které opravdu nepočkaj až si nastavím závěrku, iso, rychlost. A pokud opravdu netisknu na A3, tak ty rozdíly už ani moc nepoznám. Prostě doba jde vpřed, a ano DSLR stále jak píšu své místo maj, ale i ten nevjětší zarytý fanoušek nakonec zjistí, že jsou situace kdy je lepší pohotovost, než 3 minuty než něco vytáhnu z batohu dvě minuty nastavit. Focení zdar !

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
26. 10. 2022 17:06

tady asi jde o to, zda je mohou výkonem nahradit, že Vám osobně na Vaše focení krajinek stačí asi není objektivně nijak určující ...Apropo že něco taháte 2 minuty z batohu asi také není chyba toho přístroje. Naopak fotoaparát je mnohem pohotovější, když jej budu mít na krku (i vypnutý) a vy telefon v ruce (zamknutý), rozhodně budu fotit za všech okolností mnohem dříve než Vy a chytnu mnohem více momentek a to i v momentě, kdy budu mít fotoaparát u oka a Vy telefon zapnutý a namířený. Fotoaparát má prostě mnohem lepší odezvu a mohu mnohem rychleji pracovat s nastavením AF, když to situace vyžaduje a to je to co je pro profesionály důležité. Pokud mám fotoaparát zahrabaný na dně batohu, tak asi fotit neplánuji a tím pádem nejsem v tu chvíli fotografem, ale nosičem mrtvé váhy nějakého fotovybavení. Pravý fotograf je připravený vždy a já osobně našlápnu v horách třeba 20km za den s APS-C bezzrcátkem v ruce, či na popruhu batohu a mnohdy jej ani za celý den nezapnu, ale mám jej prostě vždy po ruce

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
25. 10. 2022 09:38

Jsou fotky, u kterých to fakt nejspíš nepoznáš. Ale výhoda foťáku je v tom, že umožňuje fotit i jiné fotky Kdyby to nebylo per fotka, ale měl bys třeba dvě alba po 50 fotkách a měl určit, které bylo foceno mobilem a které třeba FF bezzrcadlovkou s nějakým slušným objektivem, tak by ses trefil skoro určitě.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
26. 10. 2022 09:55

Pokud to vytisknu kvalitní fototiskárnou na kvalitní fotopapír, rozdíl znát bude. Nemyslím tím inkoustovku za tisícovku a fotopapír za dvě koruny

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
Zasílat názory