Jaké jsou nejpoužívanější fotoaparáty v roce 2022?

Jaké jsou nejpoužívanější fotoaparáty v roce 2022?

S tím, jak se mění svět a samotné technologie, mění se i zvyky fotografů a výběr jejich vybavení s tím jde ruku v ruce. V tomto oboru se toho ostatně za posledních deset let událo opravdu hodně. Obliba bezzrcadlovek prudce vzrostla, a mnoho velkých výrobců mělo nemalé problémy (zejména během pandemie COVID-19). Jaká je tedy pro fotografy nyní volba číslo 1, pokud jde o značky a modely fotoaparátů? 

Lidé ze Shotkitu se to rozhodli zjistit. Provedli průzkum mezi tisícovkou fotografů, aby ti odpověděli na otázku: „Jaký fotoaparát používají amatérští i profesionální fotografové v roce 2022?“ Výsledky je prý poměrně překvapily a možná překvapí i vás.

DSLR nebo bezzrcadlovka?

Kromě toho, že se Shotkit ptal, co fotografové vlastně používají, chtěl znát i důvody proč to používají. Jedním ze zjištění bylo, že bezzrcadlovky jsou u profesionálních fotografů oblíbenější než digitální zrcadlovky. Až 63 % profesionálů používá bezzrcadlovku, zatímco 36 % z nich používá zrcadlovku.

Obojí používá jen jedno procento respondentů. Pokud jde o amatéry, bezzrcadlovky jsou také oblíbenější, i když zde se to více srovnává. 54 % „amatérů” používá bezzrcadlovku, zatímco 46 % z nich zrcadlovku.

Shootkit 1.png

Nejčastěji uváděným důvodem, proč fotografové používají bezzrcadlovky, je to, že jsou menší a lehčí. Druhým je, že nabízejí lepší automatické zaostřování, a třetí nejčastější odpovědí je jejich tiché fotografování.

Pokud jde o amatéry, důvodem číslo jedna pro volbu bezzrcadlovek jsou také jejich menší rozměry a hmotnost, druhým už je ale stabilizace v těle a třetí prostě to, že amatéři raději používají elektronický hledáček. Ti, kteří dávají přednost digitálním zrcadlovkám před bezzrcadlovkami, zmiňují, že je to hlavně kvůli lepšímu výběru objektivů. Druhým nejčastějším důvodem bylo, že přechod na bezzrcadlovku je vlastně příliš drahý. 

Nejoblíbenější značky a modely

Nejoblíbenější značkou fotoaparátů, kterou používají profesionální fotografové je Nikon. Uvedlo tak na 31 % profesionálů. S 28 % následuje Canon stíhaný značkou Sony s 20 %. Pokud jde o amatéry, ti dávají přednost značce Canon, kterou používá 27 % amatérů, Nikon pak 25 % a Sony 16 % z nich.

Shootkit 2.png

I když je nejpoužívanější značkou Nikon, tak je nejoblíbenějším fotoaparátem používaným profesionály Sony a7III, který používá 7 % z nich. Za ním následují Canon R6 a Nikon D750, které se dělí o druhé místo s 5 %. Co se týče amatérů, i u nich vede Sony a7III, ale o první místo se svorně dělí s Nikonem D850. Až za nimi následují fotoaparáty Nikon D750 a D7100.

Via dpreview.com

Určitě si přečtěte

Články odjinud