Jaké jsou fotografické kurzy IDIFu?

22. dubna 2005
TWEET SDÍLET
Tak jak se zvyšuje počet majitelů digitálních zrcadlovek, přibývá fotografických kurzů a workshopů. Koupě vyspělého digitálu jistě znamená vyšší fotografické ambice, otázkou ovšem zůstává, jak získat cenné zkušenosti. Vysoká cena a nebezpečí „koupě zajíce v pytli“ však mnoho lidí od kurzů odrazuje. Vydali jsme se tedy na průzkum za vás – navštívili jsme kurz „Základy portrétní fotografie“, pořádaný Institutem digitální fotografie.

Z široké nabídky fotografických kurzů, pořádaných Institutem digitální fotografie jsem si vybral sobě nejbližší portrétní fotografii. Kurz stojí 2 380 Kč včetně DPH a jeho nejbližší termín příštího konání je 4. května 2005. Pojďme se tedy podívat, co za svoje peníze dostanete.

Klepněte pro větší obrázek
Kurzy IDIF probíhají ve velkém vybaveném ateliéru v centru Prahy

Předem musím podotknout, že jsem vůči jakýmkoliv kurzům byl vždy spíše skeptický. Raději vyhledávám informace sám a ověřuji si je v praxi. Po účasti na kurzu Základů portrétní fotografie musím toto své stanovisko trochu poopravit. Kurz lektoroval profesionální fotograf Zdeněk Kompert. Ten za roky praxe na zakázkách nejrůznějšího typu získal nepřeberné množství praktických zkušeností z fotografického řemesla.

Klepněte pro větší obrázek
IDIF má ve své nabídce rovněž kurzy zaměřené na SW, které probíhají v moderně vybavené učebně

Právě orientace na fotografické techniky mne na kurzu příjemně překvapila. Očekával jsem spíše filosofické úvahy nad posláním umění ve fotografii a místo toho jsem se dozvěděl řadu praktických informací. Je sice krásné, že opravdové umění fotografie na technice nestojí, přesto zastávám názor, že bez dokonalého zvládnutí řemeslné stránky fotografie se obejít nelze. Obvykle mají profesionálové tendenci tuto pro ně samozřejmou stránku tvorby přeskočit a dovedou hodiny mluvit o pro začátečníka příliš abstraktních věcech.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V praktické části kurzu si můžete vyzkoušet osvětlení jednoduché podobenky až po módní portrét

Zdeněk Kompert byl v tomto směru příjemná výjimka. Až na poněkud rozpačitý úvod, ve kterém se dle mého názoru zbytečně pokoušel rozškatulkovat portrétní fotografii do různých oblastí, byla informační hodnota teoretické části vysoká.

Pro koho je kurz určen?
Pokud jste naprostý začátečník a svůj fotoaparát ještě neumíte zcela dokonale ovládat, doporučuji nejprve navštívit jiný všeobecně zaměřený kurz pro začátečníky. Kurz sice zdánlivě žádné znalosti nevyžaduje, ovšem těžko si z něj odnesete maximum, pokud jste nikdy neslyšeli o pojmu EV a základech exponometrie. Zdeněk Kompert sice vše potřebné důsledně zopakoval, ale pokud byste se o těchto věcech měli poprvé dozvědět zde, nejspíše byste za chvíli byli novými informacemi přehlceni.

Klepněte pro větší obrázek
Součástí kurzu je i ukázka líčení

Sám jsem nečekal, že se něco nového dozvím, ale k mému překvapení jsem i já pár nových a zajímavých postřehů v teoretické části zaznamenal. Kurz bych tedy doporučil středně až vysoce pokročilým amatérům. V druhé části dne probíhal praktický kurz přímo v ateliéru. Pro začátek si každý mohl vyzkoušet pasovou fotografii a leckdo zjistil, že i tento zdánlivě banální úkol má svá úskalí. Pak již se probíral jeden druh svícení za druhým a musím říci, že se jich stihlo vyzkoušet opravdu hodně.

Klepněte pro větší obrázek
Užitečné bylo také to, že osvětlení si nastavovali pod vedením lektora sami účastníci

Kurzu se může účastnit max. 11 lidí zároveň a tak byl dostatečný prostor si vše prakticky vyzkoušet. Součástí kurzu byla také krátká demonstrace líčení modelky od profesionální vizážistky. V závěru kurzu zbyly necelé dvě hodiny času pro samostatnou tvorbu. Účastníci se rozdělili dvou skupin a soutěžili, kdo vymyslí nejzajímavější světelnou scénu. Závěrečné záběry některých účastníků byly opravdu zajímavé, myslím, že za některé z nich by se nemusela modelka stydět ani ve svém booku.

Na kurzu oceňuji zejména dokonalé zvládnutí času, stihli jsme celý program a byl i dostatek času na dotazy v průběhu celého dne. Celý kurz na mne působil profesionálním dojmem a podobné reakce jsem zaznamenal i u ostatních účastníků. Pokud jste nikdy nepracovali v ateliéru a chtěli byste si zkusit nějaký pronajmout, pak doporučuji napřed navštívit tento kurz.

Témata článku: Fotoškola