Jak zrcadlovkou natočit video?

Jak zrcadlovkou natočit video?

Na tuto otázku přinášíme úplnou odpověď vlastníkům Nikonů D300. Pro videa-chtivé majitele ostatních zrcadlovek máme alespoň návod jak na to jít.

V minulých týdnech se na internetu objevila sprška zpráv o možnosti natáčet videa digitálními zrcadlovkami. Podívejme se, co je k tomu potřeba a k čemu to vlastně může být dobré.

Jaká zrcadlovka dokáže natočit video?

Digitální zrcadlovky jsou dynamicky se rozvíjející odvětví fototechniky. Současná nabídka fotoaparátů svojí rozmanitostí způsobí těžkou hlavu skoro každému, kdo si bude chtít vybrat „ten pravý” přístroj. Z pohledu schopnosti nahrávat video se dají všechny výrobky rozdělit do tří kategorií.

První kategorie je největší a zahrnuje přístroje, které to prostě neumí. Důvody, proč sofistikované a drahé zrcadlovky neumí to, co lehce zvládá obyčejný kompakt, jsou námětem častých spekulací. Jeden z pravděpodobných důvodů je přehřívání velkého senzoru během dlouhé expozice na světle, druhý je nefunkčnost systému automatického zaostřování při vyklopeném zrcátku a další důvody nejspíše souvisí s marketingem.

Druhá kategorie zahrnuje pouze dvě zrcadlovky, které tyto problémy překonaly a videa natáčet umí. Jedná se o DSLR Nikon D90 a Canon 5D Mark II. Pokud uvažujete nad pořízením zrcadlovky a natáčet s ní video je pro vás nutnou podmínkou, bude rozhodně lepší, když si vyberete takovou, která video natáčet umí, než se zabývat technikami, které budeme dále popisovat.

Canon 40D.jpg Nikon D300.jpg
LiveView Canon 40D | LiveView Nikon D300

Třetí kategorie jsou zrcadlovky na půli cesty, tj. podporují funkci LiveView neboli živý náhled. U těchto přístrojů existuje alespoň teoretická možnost videa natáčet. Jestli to je skutečně proveditelné, závisí na koncepci konkrétního fotoaparátu, benevolenci výrobce a šikovnosti „foto-hackera“. Z dílny Nikonu lze LiveView video natáčet s modely D3, D700 a D300, z produkce Canonu video umožňují 40D a 450D. Fotoaparáty od dalších výrobců, které funkci LiveView podporují (například Pentax) podle všeho neumožňují její využití za naším účelem.

V čem spočívá trik?

LiveView zjednodušeně znamená, že na zadní displej zrcadlovky je přenášený digitální obraz zachycený senzorem. Aby byl výsledný obraz pro oko plynulý, musí být rychlost snímání alespoň dvacet čtyři snímků za sekundu. To je přesně to, co je potřeba pro záznam videa! Co nám zbývá, je tyto „rychlé“ snímky přenést a zapsat do paměti počítače a následně celou sérii obrázků převést na videosekvenci.

Většina zrcadlovek podporuje dva režimy komunikace s počítačem přes rozhraní USB: mass storage a PTP. Režim PTP, kromě přenosu souborů, umožňuje i vzdálené ovládaní zrcadlovky. Škála možností ovládaní se liší u každého výrobce, nicméně u strojů Canon a Nikon je možné přenášet i záznam z LiveView. Pokud se nám podaří modifikovat program kontrolující výstup z fotoaparátu, dosáhneme svého cíle.

Nyní se zaměřím na zrcadlovky Nikon (konkrétně D300, ale stejný postup byl odzkoušen i na D700), se kterými mám osobní zkušenost. Na internetu je k dispozici volně stažitelná vývojová knihovna Nikon SDK, která poskytuje všechny potřebné funkce a navíc obsahuje i ukázkový program, který stačí jen mírně pozměnit, aby posloužil našim účelům. Pro hladký chod celého postupu se vyplatí nainstalovat disk RAM, který zamezí zadrhávání videa, když pevní disk počítače je přetížen a nezvládá ukládat obrázky. Každý snímek má okolo 100 Kb, což při 25 snímcích za sekundu dělá nezanedbatelný datový tok 2,5 MB/s.

Posledním krokem je složení série obrázků do videosekvence. Toto je možné realizovat v celé řadě nástrojů na editaci videa. Já jsem použil volně šířitelný program Mencoder, původně Linuxový program, který byl zdárně modifikovaný i pro Windows. Výsledkem celého snažení jsou video klipy o rozlišení 640 x 426 pixelů s 25 snímky za sekundu.

Postup pro Nikon D300 (na vlastní nebezpečí)

1. Instalujte disk RAM.

2. Stáhněte ovládací program.

3. V menu fotoaparátu nastavte mód rozhraní USB na PTP a připojte jej k počítači USB kabelem.

4. Spuštěním programu nikon.exe se zrcadlovka přepne do režimu LiveView a začne nahrávání. Záznam zastavíte ukončením programu.

5. Video zkompletujete otevřením příkazového řádku a zadáním povelu:
mencoder "mf://video/*.jpg" -mf fps=25 -o video.avi -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg4
Pro váš případ je třeba nastavit správnou cestu.

Podrobný postup v angličtině i s ovládacím programem.

Výhody popsané techniky

  • Zrcadlovky umožňují použít nejrůznější objektivy a tím dosáhnout záběrů a efektů neproveditelných na kompaktních fotoaparátech.
  • Kvalita videa je dostačující pro použití na serverech typu Youtube a promítání na běžném počítači.
  • Majitelé některých ze zmíněných zrcadlovek mohou využít nahrávání videa jako funkci navíc.

A nevýhody

  • Zrcadlovka musí být připojená k počítači USB kabelem.
  • Rozlišení videa nedosahuje HD parametrů.
  • Zrcadlovka (alespoň Nikon D300) se používáním funkce LiveView rychle vybíjí.

Lze tedy konstatovat, že výše zmíněná technika zachytávání LiveView obrazu je v podstatě jen příjemným bonusem pro majitele některých zrcadlovek. Kdo chce plně využít optickou kvalitu a rozmanitost objektivů zrcadlovek pro natáčení videa, udělá lépe, když si vybere jednu ze dvou zrcadlovek, které toto plně podporují. Další modely s podporou videa se dají očekávat. Ostatní si mohou pro nahrávání videa pořídit levný kompakt.
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud