Jak zní fotoaparáty – od velkého formátu po kinofilm

17. června 2021
TWEET SDÍLET

Expozice je okamžikem, k němuž směřuje veškeré úsilí většiny fotografů, clona se zavře a závěrka pustí světlo na snímač nebo filmové políčko. S expozicí má spousta z nás spojený také charakteristický zvuk závěrka v podobě cvaknutí, někdy také označovaného jako mlasknutí.

Moderní fotoaparáty však jsou na míle vzdálené starým filmovým přístrojům, dnes sice závěrku slyšíme, ale její zvuk již není tak výrazný jako v minulosti, natož aby její pohyb viditelně rozechvěl samotný fotoaparát. 

Bezzrcadlovky a kompakty často používají závěrku elektronickou, která navíc nevydává vůbec žádný zvuk. Pokud na něm trváte, nezbývá než aktivovat zvuk umělý, který alespoň nějakým způsobem upozorní na expozici.

Fotograf a ambasador značky Phase One a Broncolor, Sails Chong zaznamenal zvuk celkem 18 různých fotoaparátů. Chong si vybral poměrně zajímavý průřez od kinofilmů až po velkoformátové kamery. Dopřejte svým uším trošku potěšení.

Pokud by vám toho bylo málo, určitě doporučujeme další dvě videa v nichž najdete zvuk závěrky více než čtyřiceti fotoaparátů, včetně těch digitálních.

Témata článku: Kultura, Fotoaparáty, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz