Jak zní fotoaparáty – od velkého formátu po kinofilm

17. června 2021
TWEET SDÍLET
Jak zní fotoaparáty – od velkého formátu po kinofilm

Expozice je okamžikem, k němuž směřuje veškeré úsilí většiny fotografů, clona se zavře a závěrka pustí světlo na snímač nebo filmové políčko. S expozicí má spousta z nás spojený také charakteristický zvuk závěrka v podobě cvaknutí, někdy také označovaného jako mlasknutí.

Moderní fotoaparáty však jsou na míle vzdálené starým filmovým přístrojům, dnes sice závěrku slyšíme, ale její zvuk již není tak výrazný jako v minulosti, natož aby její pohyb viditelně rozechvěl samotný fotoaparát. 

Bezzrcadlovky a kompakty často používají závěrku elektronickou, která navíc nevydává vůbec žádný zvuk. Pokud na něm trváte, nezbývá než aktivovat zvuk umělý, který alespoň nějakým způsobem upozorní na expozici.

Fotograf a ambasador značky Phase One a Broncolor, Sails Chong zaznamenal zvuk celkem 18 různých fotoaparátů. Chong si vybral poměrně zajímavý průřez od kinofilmů až po velkoformátové kamery. Dopřejte svým uším trošku potěšení.

Pokud by vám toho bylo málo, určitě doporučujeme další dvě videa v nichž najdete zvuk závěrky více než čtyřiceti fotoaparátů, včetně těch digitálních.

Témata článku: Kultura, Fotoaparáty


Jak zesvětlit tmavé fotografie

Jak zesvětlit tmavé fotografie

Hlavně za slunečného dne se podaří udělat fotografii, která není úplně podle vašich představ. Většina obrázků je pěkně nasvícená, ale zbytek je téměř černý. Ale i takové snímky se dají zachránit.

Pavel Kočička
Fotografický software
6 tipů pro fotografování letní krajiny

6 tipů pro fotografování letní krajiny

Helena Vyplelová
Fotoškola
Fotografie měsíce: hvězdy zašlých putyk

Fotografie měsíce: hvězdy zašlých putyk

Společným jmenovatelem výběru fotografií je myšlení. Myšlení jako obtížně materializovatelný i stahovatelný fenomén, který zachycují autoři ve svých snímcích. Věnují se různým fragmentům nebo aspektům toho, jak mysl a procesy v ní transformují to, co sami považujeme za skutečnost.

Michal Černý
Fotografie týdne
Fotografie měsíce: Kariéra

Fotografie měsíce: Kariéra

Žijeme v určitém prostředí, ve světě, který utváříme, ale který také utváří nás. Způsobem, kterému stále úplně nerozumíme, ale v jehož procesu vzniká něco, co angličtina označuje pojmem self a němčina (díky Heideggerovi) Dasain – tedy Pobyt, uchopení a reflexe sebe sama ve světě.

Michal Černý
Fotografie týdne