5
Fotogalerie

Jak vytvořit vánoční kýč

Chcete vyrobit vlastní vánoční foto či pohled? Možností jak vytvořit opravdový kýč je celá řada. U fotografií spolehlivě fungují rámečky.

Již jsem to naznačoval v řadě fotografií týdne - čeští tvůrci (ale abych byl spravedlivý, tak nejen oni) mají často prazvláštní touhu po tom, aby jejich snímek získal rámeček. Existují řešení decentní a zdařilá, dalo by se nalézt vícero snímků, kde rámeček podtrhl výpověď autora a zvýšil kvalitu snímku. Těch je bohužel podstatná menšina.

Aby naše překvapení nebylo malé, existuje řada programů, které se na tvorbu rámečků zaměřují a jejich výběr předdefinovaných rámečků je často poměrně monstrózní. Osobně nemohu pochopit, kdo za takový program může dát byť jen jeden jediný dolar (i když jsou samozřejmě některé kvalitnější). Pokud je ale zadarmo alespoň demo verze, pak možná stojí za vyzkoušení. Ať se nám to líbí či nikoli, Vánoce nás kýčem doslova obklopují. A posílají nám do cesty osoby, které kýč může potěšit nebo (v lepším případě) rozesmát.

Možností jak vyrobit kýč z fotografie, která sama o sobě není nikterak špatná, je samozřejmě více - od přidaných hvězdiček sněhu pomocí štětce ve Photoshopu, přes obří nápisy až po vhodné vyvážení barev, které ze snímku vytvoří omalovánku. Pokud chcete tedy svojí kýčovitost vylepšit, je možné sáhnout také sem.

Následující text proto nevnímejte prosím úplně vážně. Neklade si za cíl úplnost výčtu programů, ani zachování uměleckého vkusu a hodnoty vašich snímků. Spíše se jedná o inspiraci, která má ukázat, co vše lze se snímky na Vánoce učinit a vytvořit tak z nich často prvoplánovitý kýč, která ale ve vánoční atmosféře nemusí být něčím zcela negativním.

Online aplikace

Jednou ze zajímavých online služeb sloužících na tvorbu vánočních pohlednic je například český projekt s názvem Loonapix. Stačí jen nahrát váš snímek a můžete k němu přičarovat kouzelný rámeček (který zabírá i více místa než samotná fotografie) nebo svůj obličej vložit do prázdného místa po obličeji batolete. Vše je rychlé, jednoduché s exportem na Facebook nebo možností tisku. Z dalších funkcí je možné zmínit například tvorba kalendáře s vánočním motivem nebo animovaného gifu.

Loonapix.png 
Chcete se stát dítětem v oblečku Santy díky Loonapix?

Na podobném přístupu funguje řada aplikací dalších - Photofunny nabízí řadu různých rámečků, často i ve formě blikajících gifů, do kterých lze nahrát snímek a výsledek opět snadno publikovat. Snad nejkýčovější, ale současně nejméně klasické možnosti tvorby pohlednic nabízí Funn Photo!, které nabízí obrovské množství nejrůznějších efektů, kterými lze s fotografie vytvořit (nejen) Vánoční přání.

photofunny.png 
Výběr rámečků je opravdu bohatý a kýčový. Vše je řazeno podle kategorií. 

Když už je řeč o online aplikacích, pak by vaší pozornosti neměl uniknout ani populární Picnik, jenž byl před časem koupen Google. Nabízí nejen snadné propojení s webovými alby, ale také řadu Vánočních efektů, rámečků nebo interaktivní průvodce přáními. Do obrázků je možné vkládat také nejrůznější prvky s touto tématikou - od ponožek, oříšků a sněhuláků až třeba pro baňky. Pokud se nechcete s tvorbou přání příliš zdržovat, pak může být Picnik poměrně dobrou volbou. I když je pravdou, že k většině efektů se dostanete až po zaplacení 2,08 USD za měsíc, což je ale cena, která před vánocemi stojí za zvážení. Samozřejmostí jsou i základní grafické úpravy či efekty.

Práce s rámečky

Nyní se, alespoň ve stručnosti, podíváme na některé sofistikovanější nástroje, které vám umožní si kolem fotografie umístit nějaký rámeček. Často však také v gardu téměř opačném - do rámečku umístit fotografii, která v něm hraje až téměř podřadnou roli.

Photo Frame Studio je jedním z robustnějších a výkonnějších nástrojů, které umožňují realizovat tvorbu rámečků. Nabízí se jich více než 200 a to opravdu v nejrůznějších variantách - od decentních, běžně použitelných, až po ty na hranici vánočního kýče,. který vytváří dojem jen nepatrně upravené pohlednice. Možnosti aplikace jsou poměrně velké a hodí se jistě i k seriózní práci. Samozřejmostí je také práce s maskami nebo textem, který může být do výsledné grafiky umístěn. Vše je uskutečněno pomocí poměrně přehledného a intuitivního prostředí, můžete si vytvářet také designy vlastní, což vám při pravidelném užívání může ušetřit nemálo času. Jedinou vážnější nevýhodou je poměrně vysoká cena - 19,95 Euro za takto jednoúčelový nástroj mi přijde poměrně hodně.

PhotoFrameStudio.png 
Pohodlné prostředí, velké možnosti i ovládání v češtině. To je Photo Frame Studio.

Pokud potřebujete ke svým vánočním snímků připojit nějakou animaci v rámečku (např. lesk vánočních baněk), může vám přijít vhod Glitter Frame GIF Maker. Jeho možnosti nejsou nikterak široké, ale pro základní a rychlou úpravu rámečků, do kterých budete vkládat snímky postačí - zvláště když potřebujete opravdu intenzivní kýč. Výhodou je také to, že se jedná o aplikaci zdarma dostupnou.

glitter.png 
Blikající rámečky u Glitter Frame GIF Makeru pomocí animovaných gifů.

Pokud vás práce s rámečky zaujme, můžete vyzkoušet například ArtSuite 6. Nabízí poměrně široké spektrum povětšinou poměrně univerzálně použitelných rámečků s širokou paletou nastavení a poměrně pohodlnou prací s nimi. K dispozici je také několik efektů a zvláštních rámečků, které umožní vytvořit vánoční přání stejně dobře, jako klasicky vypadající svatební oznámení. Opět se ale jedná o placenou aplikaci - cena je 39 Euro. Pokud srovnáme Photo Frame Studio a ArtSuite, myslím, že cena druhého produktu je značně nadsazená.

Nástrojů pro práci s rámečky je celá řada - od těch placených až po bezplatné, které ale většinou nabízejí jen velmi omezenou paletu funkcí a musíte hledat, který konkrétní produkt vám bude vyhovovat.

Další možnosti

Pokud bychom měli porovnat online aplikace a ty instalované, pak si dovolím tvrdit, že pro jednorázovou výrobu vánočních přání či pohlednic se více vyplatí online nástroje, které jsou jak cenově přístupnější, tak také často méně formální a zábavnější. Nemusíte současně nic instalovat, což je další nesporná výhoda.

Možností jak vánoční kýč vytvořit se nabízí celá řada a je potřebné říci, že často řadu lidí potěší. Často i z toho důvodu, že obdarovaný vidí, že jste minimálně do dárečku vložili trochu snahy vytvořit něco vlastního. Ostatně nemusí jít jen o rámečky či tvorbu přáníček, které budou podivně vypadat. Své udělá i jednoduchý zásah ve Photoshopu, při kterém si do mlhy ponoříte okraje snímků a štětcem doplníte záři baněk, zubů nebo sněhovou vločku. Inovacím a kreativitě se meze nekladou, zvláště o ne Vánocích.


logo.jpg
Megapixel.cz - Doplníme Vaši fotovýbavu i znalosti!

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud