Jak vytvořit gigapixelové panoráma? Snadno a zadarmo

8. července 2011
TWEET SDÍLET
Ta nejlepší řešení jsou často zároveň těmi nejjednoduššími. O skládání panorámat se za vás postará bezplatný program Microsoft ICE, který dokonce dokáže simulovat 3D prostor.

Určitě tu situaci znáte. Vrátili jste se z dovolené se stovkami fotek, které teď budete muset vytřídit, promazat, něco možná vyvolat a zbytek odklidit do věčného zapomnění kdesi v zaprášených koutech vašeho harddisku.

Při jejich procházení se plácnete přes čelo s pohledem upřeným na směsici záběrů zdánlivě postrádajících smysl a až posléze vám dojde, že jsou to součásti panorámatu, které jste nafotili zcela bez ohledu na zásady, jež vám autoři DIGIareny vtloukají do hlavy.

Nyní tyto snímky budete muset složit, když už jste si dali tu práci s jejich pořízením. A možná nepoužíváte Photoshop, Zoner Photo Studio a už vůbec ne Gimp, protože je tak nesrozumitelný, až z toho jde občasnému fotografovi hlava kolem. Jak tedy z té směsice fotek udělat kloudné panoráma, když nemáte žádný speciální software a kvůli několika málo tvůrčím pokusům se vám nevyplatí do takové aplikace investovat?

Je tu jedno řešení a je až překvapivě elegantní – na kráse mu dodává plusové body taky fakt, že je zatím stále naprosto zdarma. Jediné, s čím se budete muset vyrovnat, je anglické rozhraní, ale to snad zvládnete. Příkazů, které budete muset vykonat na cestě za takřka dokonalým panoramatem, je totiž minimum.

Klepněte pro větší obrázek
Změť fotografií skrývá fragmenty několika panorámat; snímky, u nichž tušíte souvislost jednoho záběru, jednoduše označte a přetáhněte myší do programu Microsoft ICE

Program se jmenuje Microsoft ICE, což je zkratka pro Image Composite Editor, a tvůrce Windows jej již několik let poskytuje bezplatně. Stáhnout si jej můžete z webu Microsoft Research, kde je k dispozici verze pro 32- i 64bitový operační systém. Během instalace budete vyzváni ještě k doinstalování doplňku Microsoft Visual C++, ale celý proces je i s touto odbočkou rychlý a dohromady obnáší stažení pouhých osmi megabajtů dat.

Jakmile ve změti fotografií úspěšně vyhledáte ty, které dle vašeho předpokladu jsou součástí jednoho panorámatu, jednoduše je v Průzkumníku označte a hromadně přetáhněte na pracovní plochu Microsoft ICE (pochopitelně je tu i možnost otevřít soubory běžnou cestou přímo z programu v menu File > Open).

Klepněte pro větší obrázek 
Z poměrně pochopitelných důvodů Microsoft ICE nepodporuje práci se soubory typu RAW;
jejich datovou bohatost však můžete zachovat převodem do TiFFu, který již v nabídce je
Klepněte pro větší obrázek
Program hladce spojí i fotografie s různou expozicí, orientací a poměrem stran,
pokud v nich nalezne souvislost

Aplikace bez čekání okamžitě začne snímky vyhodnocovat a v běžném případě během pouhých několika vteřin nabídne náhled na sestavené panoráma. Microsoft ICE je skutečně rychlý, což vás překvapí opravdu příjemně – méně dobré pocity pak můžete mít z jeho občasných pádů, ale to už je daň za to, že pracujete s nehotovým softwarem distribuovaným zdarma.

Klepněte pro větší obrázek
V jednoduchém rozhraní Microsoft ICE potřebujete projít
pouze třemi kroky: sešitím, oříznutím a exportem

Panoráma je skládáno jedním ze šesti postupů, který je v počátku zvolen automaticky na základě vyhodnocení při otevírání. Pokud s výsledkem nejste spokojeni, můžete po automatickém sestavení obrazu tento režim změnit a panoráma se přepočítá. Automatika však funguje vcelku spolehlivě a obvykle dobře rozpozná, zda jste scénu komponovali ze stativu (pro tento případ jsou zde tři režimy „planárního pohybu“ – Planar Motion), anebo z ruky („rotační pohyb“ – Rotating Motion). Výběr režimu skládání najdete v paletce Stitch – Camera Motion.

Je docela možné, že s automatickým výsledkem nebudete muset dělat už nic jiného krom oříznutí chybějících částí. To můžete provést ručně tak, že myší změníte tvar ořezového obdélníku, který obklopuje obrázek. Tento přístup je vhodnější tehdy, když chcete v obraze zanechat i některé chybějící části, které můžete snadno domalovat (například kousky oblohy), abyste na jejich úkor nepřišli o důležitý obsah v jiných partiích panorámatu. Ořezová paletka Crop pak nabízí i možnost automatického oříznutí nebo ruční nastavení ořezů jednotlivých stran v pixelech.

Klepněte pro větší obrázek
Při volbě automatického ořezu program nastaví plochu ořezu podle chybějících okrajů snímku

V případě, že jste výchozí snímky pořizovali z ruky a jejich návaznost tedy není ani zdaleka taková, jaká by být měla, přičemž jsou postiženy také perspektivní deformací a dalšími neduhy, pomůže, když se v paletce Stitch přepnete do režimu Rotating Motion. V horním menu se tak zpřístupní ikona průhledné krychle, s jejíž pomocí můžete intuitivně upravit projekci a orientaci panoramatu podle situace, v jaké byly pořizovány snímky. Z roletového menu zde vyberete režim, který nejvíce odpovídá původnímu záměru.

Například když vaše panorama není tvořeno jediným horizontálním pásem karet, ale je seskládáno z více řad snímků nad sebou, vyberete takový režim, aby byl obraz minimálně deformován; dílo pak dokonáte úpravou středového obdélníku, jehož pootočením srovnáte padající horizont a posunutím do správné polohy (to je ta, z níž na scénu hleděl váš fotoaparát, ale software to dost dobře nemůže přesně vědět) zajistíte, že bude panoramatický výhled odpovídat realistickému pohledu pozorovatele.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Varianty editovatelných deformací pro režim Rotating Motion (nahoře: vertikální a horizontální projekce na kulovou plochu, dole: vertikální a horizontální projekce na kuželovou plochu)

Jakmile jste hotovi, můžete panoráma uložit v některém z dostupných formátů. Paletka Export nabízí také přímou změnu velikosti v procentech, nebo přesnými rozměry, jelikož exportovaný obraz může být skutečně obrovský, což není vždy záměrem autora.

Teprve se skutečně rozměrným panorámatem, jehož rozlišení může dosahovat řádu gigapixelů, si však užijete skutečného rozhledu. Microsoft ICE takový snímek nejen že zpracuje velmi rychle, ale navíc nabídne možnost interaktivního prohlížení, které na větším monitoru zprostředkuje věrný dojem scény takřka jako byste ji pozorovali vlastníma očima.

Klepněte pro větší obrázek
Vnitřní pohled na střechu futuristické barcelonské stavby Torre Agbar byl sestaven
ze zhruba dvaceti snímků; v Microsoft ICE se v něm můžete interaktivně rozhlížet
v simulovaném prostorovém zobrazení

Co pro to musíte udělat? Panoráma nestačí uložit jako obrázek na lokální disk, ale exportovat do webové služby Microsoft Photosynth. Ta umožní, abyste si i extrémně velká panorámata prohlíželi v reálném čase v simulovaném 3D prostoru. Můžete tedy přehlížet scénu zmenšenou v jejím celku, anebo zoomovat do nejmenších možných detailů a přitom se s pomocí myši rozhlížet do všech stran a směrů, pouze v závislosti na tom, v kterém z výše popsaných prostorových režimů byla fotografie v Microsoft ICE zpracována a jak byla nafocena.

Microsoft Photosynth je taktéž bezplatnou službou, jejíž nastavení zvládne i běžný počítačový uživatel vybavený základy angličtiny. Na její konfiguraci a další možnosti se podíváme v některém z příštích článků.

Témata článku: Rozhovory


V PS5 obchodě se začínají objevovat PS3 hry. Čeká nás lepší zpětná kompatibilita?

V PS5 obchodě se začínají objevovat PS3 hry. Čeká nás lepší zpětná kompatibilita?

Sony možná chystá příjemné oznámení.

Michal Maliarov
Zpětná kompatibilitaSpekulaceKonzole
Kirby and the Forgotten Land s novým trailerem odhaluje i datum vydání

Kirby and the Forgotten Land s novým trailerem odhaluje i datum vydání

Po dlouhé době se Kirby vrací ve velkém trojrozměrném dobrodružství. Na Switch dorazí v březnu.

Martin Nahodil
Kirby and the Forgotten LandDatum vydání
Recenze PC verze God of War. Bohové se neschovají ani ve Windows

Recenze PC verze God of War. Bohové se neschovají ani ve Windows

Vynikající akční hra God of War již není exkluzivitou pro konzole Playstation. Kratos rozšířil své válečné běsnění na PC a my jsme se k němu přidali. Jak funguje verze pro PC?

Vojtěch Matušinský
God of WarAkční adventuraRecenze
Více Playstation vývojářů dotírá na Sony, aby vydávalo jejich hry i na PC

Více Playstation vývojářů dotírá na Sony, aby vydávalo jejich hry i na PC

Podle tvůrce God of War se najde mnoho studií, jež by chtěla dostat své hry také na počítačové monitory.

Radek Wunderlich
God of WarSony
Recenze Switch verze hry Gang Beasts. Bojovka, kterou se naučíte během chvilky

Recenze Switch verze hry Gang Beasts. Bojovka, kterou se naučíte během chvilky

Her, které se hodí na párty s kamarády, stále není mnoho. Tahle jednoduchá bojovka pro tento účel není vůbec špatná volba.

Martin Nahodil
Gang BeastsBojovéRecenze
Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Různé objektivy nám ukazují svět v různé podobě, některé z něj zachytí větší část, některé zase menší část. Fotografové většinou pracují s konkrétním ohniskem, protože zobrazuje svět trošku jinak.

Petr Březina
Technika
Showa American Story je akční RPG, zasazené do alternativní minulosti 80tých let

Showa American Story je akční RPG, zasazené do alternativní minulosti 80tých let

O originální zápletky a časová období není nikdy nouze.

Michal Maliarov
VideoRPGAkce
Na některých telefonech s Androidem půjde vypnout 2G sítě. K čemu je to dobré?

Na některých telefonech s Androidem půjde vypnout 2G sítě. K čemu je to dobré?

** 2G sítě jsou s námi již 26 let, za tu dobu se však mnohé změnilo ** Google v USA umožňuje u Androidů vypnout 2G sítě ** V Česku si musíte pomoci samostatnou aplikací

Martin Chroust
2GMobilní sítěAndroid
Sběratelská edice sci-fi Starfield možná nabídne tematické chytré hodinky

Sběratelská edice sci-fi Starfield možná nabídne tematické chytré hodinky

Na internetu se objevila hrstka fotografií, které ukazují chytré hodinky ze speciální edice hry Starfield.

Michal Maliarov
StarfieldSpekulace