Jak vybrat tu pravou? Kamera na dovolenou, co vás nezklame

Reklama 10. května 2022
TWEET SDÍLET
Jak vybrat tu pravou? Kamera na dovolenou, co vás nezklame
Některé momenty si zkrátka zaslouží zvěčnit. A na dovolené to platí dvojnásob. Podle čeho se orientovat, když si kupujete novou kameru? Podívejte se na pár tipů, kterými se při výběru řídit.

Lipno, Morava nebo Chorvatsko, dovolená a fotky k sobě prostě patří. Krásné krajinky, architekturu i divokou přírodu hravě a se vší parádou zachytíte, zvolíte-li tu správnou aparaturu. Jakou tedy vybrat, na co se zaměřit a hraje roli značka? My vám to prozradíme.

Zamyslete se nad tím, co a jak chcete zachytit

Sami jistě nejlépe víte, co od svých fotografií a videí očekáváte. Přesto si položte tu nejzákladnější otázku: Co chcete na dovolené fotit? Klíčovou roli hraje i to, jestli budete mít čas se na focení zastavit a chvilku si pohrát s kompozicí, nebo zda budete fotit třeba v pohybu, jak daleko asi objekt bude apod. Co to znamená v praxi? Projížďka v safari bude vyžadovat jiné zařízení než klidná dovolená ve městě.

Pokud předem víte, že toužíte zachytit vodopád v celé své kráse nebo stihnout v dáli na pár vteřin stojícího jelena, sáhněte pro zrcadlovce. Ideálně se širokoúhlým objektivem. Ta vám umožní plně si pohrát s časem závěrky a zachytíte i velmi vzdálené objekty. Se vší ostrostí. Naproti tomu pro pár vzpomínkových fotek nebo klidné procházky vám bohatě postačí digitální kompakt. S ním si navíc vyhrajete v případě, že máte čas a chcete zachytit detaily. I v tomto případě už za dobré peníze najdete aparáty s výměnným objektivem, čímž záběry povýšíte o pár stupínků nahoru.

Kamera jako parťák, který ustojí i horší podmínky

V parametrech a popisu produktu určitě hledejte kamery, které jsou odolné vůči okolním vlivům. Déšť, trocha písku nebo chvilka nepozornosti u jídla se mohou stát pro váš aparát osudnými. A to rozhodně nechcete. Kromě toho se vám tím otevře víc možností, kdy a co můžete zachytit. Nepleťte si to ale s podvodním focením. Na podmořský život a sjíždění divokých řek sáhněte třeba po akčních GoPro kamerách, které jsou na náročné podmínky uzpůsobené.

Pokud natočíte kvalitní video z vaší vysněné dovolené, určitě se vám bude hodit program na střih videa, srovnání nejlepších si pro vás připravil portál 5nej.cz

Když není nic vidět, zvyšte si čísla

U parametrů ještě zůstaneme. Pohlídejte si také rozsah ISO (světelná citlivost aparátu), clonu a čas závěrky. Do detailů se momentálně pouštět nebudeme, ale minimálně světelnost a clona vám budou skvělým pomocníkem, až budete chtít něco zdokumentovat večer nebo v tmavém prostředí. Expoziční režimy navíc mají vliv i na daleko více věcí a s trochou šikovnosti díky správnému nastavení vytvoříte opravdu skvostné záznamy.

Souboj značek. A všechny chtějí první místo

Vybrat mezi dvěma favority může být trochu Sofiina volba. Zejména pokud mezi sebou soupeří aparáty skoro totožné, jen jiné značky. Klidně si ale oddechněte, protože tohle popravdě řečeno hraje tu nejmenší roli. Ve výsledku jde o osobní preferenci a o to, jak vypadá „pozadí“ kamery. Jste-li tedy zvyklí na ovládání určité značky, sáhněte právě po té. Z velké většiny bude totiž totožné a vy si tím usnadníte nastavování. Není totiž nic nepříjemnějšího, než promeškat skvělý záznam kvůli špatné orientaci v ovládání.

Témata článku: Prezentace klienta, Reklama


Canon EOS M6 II: Poddajný, nenápadný a výkonný [test]

Canon EOS M6 II: Poddajný, nenápadný a výkonný [test]

Canon EOS M6 II je pokročilá bezzrcadlovka, která by svými parametry mohla vyhovovat jak začátečníkům, tak pokročilým fotografům. Co je na tom pravdy? Čtěte v našem testu.

Helena Vyplelová
Testy
Akt v těhotenství – ženy, které se nestydí za holé bříško

Akt v těhotenství – ženy, které se nestydí za holé bříško

Gravidita je příznačná silou pocitů, které dokáže hra světel a stínů zachytit lépe, než cokoliv jiného. Následující výběr aktů ukazuje, že tento žánr není cizí ani našim čtenářům.

DIGIarena.cz
Akty
Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Různé objektivy nám ukazují svět v různé podobě, některé z něj zachytí větší část, některé zase menší část. Fotografové většinou pracují s konkrétním ohniskem, protože zobrazuje svět trošku jinak.

Petr Březina
Technika
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Helena Vyplelová
Průvodce nákupem
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
5 tipů pro snadné a efektivní čištění objektivů

5 tipů pro snadné a efektivní čištění objektivů

Moderní objektivy jsou jemná optická zařízení, kterým je třeba věnovat patřičnou péči. Hromadění nečistot může vést k problémům, které vyřeší pouze odborný servis. Jak takovým situacím předcházet?

Helena Vyplelová
Technika
11 tipů pro lepší a hezčí portréty

11 tipů pro lepší a hezčí portréty

Proč lidé v časopisech vypadají lépe než vy a vaši příbuzní v rodinném fotoalbu? Zkrátka proto, že je někdo uměl vyfotit hezčí, než jací doopravdy jsou. Vy to ale zvládnete taky.

Jan HomolaKristýna Krejčířová
Fotoškola