Jak dobře vybrat objektiv. Nejdůležitější otázky, na které byste si měli odpovědět

17. května 2023
TWEET SDÍLET
Vybrat správné tělo fotoaparátu je jen prvním krokem ke kvalitní fotografii. Pomyslným štětcem, kterým vykreslíte obraz, je objektiv. Jak se v nich vyznat?

Fotoaparáty s výměnnou optikou jsou většinou k dostání v sadě s tzv. setovým objektivem, jehož parametry jsou přizpůsobeny tomu, aby pokryly potřeby začínajících fotografů.

Čím usilovněji se vrhnete do světa fotografování, tím dříve narazíte na limity těchto základních zoomů a budete se poohlížet po dalších objektivech.

Kdy a jak kupovat nový objektiv

K rozhodnutí koupit další objektiv obvykle fotograf dospěje, když zjistí, že mu chybí konkrétní ohnisko a úhel záběru, anebo naopak používá některé ohnisko častěji, ale není spokojen s obrazovou kvalitou.

Při rozhodování o koupi objektivu je proto vhodné se zamyslet, jaký problém by měl při vlastním fotografování řešit. Nejčastěji je to samozřejmě úhel záběru nebo světelnost. Projděte si více recenzí a ukázkové fotografie v plném rozlišení. Ano, výsledky nemusí být shodné, občas se stane, že recenzent dostane horší kus. 

Rozhodně před samotným nákupem objektiv fyzicky vyzkoušejte na vlastním fotoaparátu, abyste ověřili plnou a bezproblémovou funkčnost. U dražších objektivů je vyplatí zkontrolovat ceny v jiných zemích EU, občas můžete ušetřit hodně peněz. 

Pro mnoho z nás bude důležitým parametrem cena nového objektivu. V tomto směru je třeba počítat s tím, že dražší objektivy jsou obvykle opticky kvalitnější a některé kousky v průběhu času příliš neztrácejí na hodnotě. Pokud bychom vytvořili cenové skupiny, mohly by vypadat následovně.

  • do 10 000 Kč – nejčastěji se bude jednat o poměrně levná a světelná skla s ohniskem 35 nebo 50 mm, v této cenové hladině také narazíte na některé povedení manuální objektivy a samozřejmě na zástupce setových objektivů.
  • 10 000 až 20 000 Kč – kategorie, která je na trhu asi nejvíce zastoupená, najdete zde nejen kvalitní světelné objektivy s pevným ohniskem, ale také některé světelnější zoomy nebo zoomy se stálou světelností, teleobjektivy v této ceně jsou určeny spíše pro začátečníky.
  • 20 000 až 35 000 Kč – tady už si začíná vybírat i profesionál, světelné zoomy i telezoomy, dlouhé teleobjektivy, specifická skla typu tilt/shift, videoobjektivy.
  • nad 35 000 Kč – pomyslná hranice pro přestup do prémiového a profesionálního segmentu, objektivy mají minimalizovaní optické vady a perfektní ostrost, zároveň rychle a tiše ostří, sem spadá většina nových skel pro plnoformátové bezzrcadlovky.

V další části článku – klikněte na šipku – se zamyslíme nad tím, kdy stačí základní zoom.

Jak vybrat

Poradíme vám, jak dobře vybrat hardware a domácí elektroniku. Na co si dát pozor, čemu se vyhnout a co je naopak velmi důležité.  Srozumitelně a přehledně.

TelevizorySoundbary • RouterySSDChytré hodinkyProjektoryTabletyFotomobilyMonitoryÚložiště NAS3D tiskárnySluchátka • Herní konzole

A další desítky článků na téma Jak dobře vybrat

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Objektivy, Technika, Příslušenství, Jak vybrat, Objektivy na Heureka.cz