Jak vybrat nejvhodnější fotoaparát. Jaký typ potřebujete, jaké by měl mít funkce

18. listopadu 2020
TWEET SDÍLET

​„Prosím tě, chci si koupit foťák. Nesmí být moc drahý, ale aby fotil líp lepší než mobil.“

Takto obvykle zní prosba o pomoc s výběrem fotoaparátu, ze které je jasné, že tazatel nemá moc jasnou představu, co pro sebe (a vlastně i po vás) chce… jistý si je pouze cenou, a i tu – jak se velmi brzy ukáže – značně podceňuje. 

Hned na začátku je třeba ujasnit si dvě zásadní věci:

Pokud chcete fotoaparát, který, zejména co do obrazové kvality, ale i přidruženými funkcemi, nabídne více než kvalitní fotomobil, připravte se na investici vyšší než jen pár tisícovek.

Zeptejte se, proč a nač fotoaparát vlastně chcete, například:

  • Nemám a nechci chytrý telefon, ale chci fotit.
  • Fotografování se mi stalo koníčkem a chci rozšiřovat své tvůrčí možnosti.
  • Nejsem spokojený s obrazovým výstupem z mobilu s malým snímačem a chci mít např. každodenní okamžiky (z cest, rodinného života) zachyceny co nejkvalitněji.

To vše jsou relevantní důvody k poohlížení se po mocnějším fotografickém nástroji, než je chytrý telefon. Ale kvalitní mobil zcela jistě předčí levné kompakty s malým snímačem. Sice se stále některé modely doprodávají, jejich pořízení vzhledem k výkonu mobilů v podobné cenové relaci ale nemá smysl, a v našem výběru je proto nenajdete.

Klepněte pro větší obrázek

V dalším kroku si musíte odpovědět, co přesně od nového fotoaparátu očekáváte.

Pokud požadujete větší tvůrčí možnosti a variabilitu, jednoznačnou volbou by pro vás měl být systémový kompakt s výměnnými objektivy. Díky výměnné optice se vám otevře cesta k celé řadě fotografických disciplín – od rodinných momentek můžete nahlédnout do tajů portrétování, fotografování krajiny, zátiší, pouličního dění i akčnějších žánrů.

Jistou, leč podstatně menší míru univerzálnosti nabídnou též kompaktní přístroje s pevně usazeným zoomovacím objektivem. Jejich výhodou je, inu, jejich kompaktnost, navíc kupujete tzv. all-in-one, a nic dalšího nemusíte (a v podstatě ani nemůžete) řešit. Pro „fajnšmekry“, kteří už se ve světě fotografování více orientují a mají stanovené určité priority a zvládnou se vyrovnat s technickými limity vybraného fotoaparátu, může být dobrou volbou i kompakt s pevným, obvykle širokoúhlým, ohniskem.

Bezzrcadlovky, které vás nezruinují

Kupujeme-li fotoaparát s výměnnou optikou, kromě ceny a výkonu těla fotoaparátu je potřeba zvážit také cenu, dostupnost a kvalitu kompatibilních objektivů. Jestliže se do fotografování ponoříte hlouběji, poměrně brzy narazíte na limity tzv. setových objektivů, s nimiž se obvykle tyto přístroje prodávají. Už při koupi těla je proto dobré zvážit investici do sice dražších, ale kvalitativně podstatně lepších „skel“ (ano, jsou to peníze navíc, a obvykle nemalé).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Důležitá je samozřejmě též budoucnost systému, obzvláště máte-li v plánu rozšiřovat, upgradovat fotografickou výbavu. Letos tak v našem výběru nenajdete zástupce MFT (4/3) systému: Panasonic, zdá se, napírá síly k vývoji své plnoformátové řady a fotografická divize Olympusu si tohoto času zvyká na nového majitele a její další osud je zatím nejistý.

Z důvodu nejasné perspektivy – pokles prodejů, probíhající restrukturalizace – a nedostatečného výběru objektivů designovaných přímo pro APS-C systém jsme do výčtu nezahrnuli ani Nikon Z50 (uvidíme příští rok). Stranou necháváme také plnoformátové bezzrcadlovky (i zrcadlovky), neboť těm jsme věnovali samostatný vánoční speciál.

Kompaktní fotoaparáty se zoomem i bez

Kompaktní fotoaparáty se zoomovacím objektivem jsou vyhledávané hlavně pro svou částečnou univerzálnost a současně skladnost. Přístroje tohoto typu se hodí pro obrazové záznamy každodenního života, včetně portrétů či amatérských sportovních aktivit, fungovat mohou (především tzv. kapesní ultrazoomy) také jako cestovatelský zápisník. Úplní začátečníci ocení propracované automatické režimy, ale na své si přijdou i tvořivější fotografové požadující větší míru kontroly nad výsledným obrazem.

Klepněte pro větší obrázek

Těchto tzv. pokročilých kompaktů, které lze charakterizovat větším snímačem (typ 1" a větší) a solidní světelnou optikou, na trhu letos mnoho nepřibylo. Lídři v tomto segmentu, jako je například Panasonic a Canon, letos nepředstavili ani jeden, Sony uvedlo pouze speciál pro natáčení videí.

Vybírat ale stále můžeme ze starších „kousků“, a řada z nich (i po letech) má stále co nabídnout, minimálně v poměru cena-výkon. Koronavirová krize se však bohužel negativně promítla do cenové politiky výrobců, resp. prodejců, proto se připravte na to, že ceny těchto fotoaparátů meziročně takřka neklesly, ba naopak v některých případech i mírně vzrostly.

Pokud od kompaktu požadujete obrazovou kvalitu odpovídající výstupu fotoaparátů s výměnnou optikou, musíte se většinou spokojit s fotoaparátem osazeným objektivem s pevným ohniskem.

Nabídka kompaktních fotoaparátů se zoomem a velkým snímačem formátu APS-C (a větším) je totiž značně omezená – tyto parametry splňuje pouze jediný přístroj na trhu, Canon G1 X III (ve výprodeji se dá pořídit ještě model G1 X II, který je však osazen podstatně menším snímačem velikosti 1,5").

Ostatní značky mají v nabídce pouze fotoaparáty s pevným širokoúhlým ohniskem, což v praxi logicky doprovází řada omezení, navíc jsou tyto fotoaparáty obvykle poměrně drahé… s jednou výjimkou, a tu najdete v našem výběru

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Kompaktní fotoaparáty, Vánoce

Určitě si přečtěte

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Technika
6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

33 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Software
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

10 Petr Březina

Petr Březina
Fotomobily