Jak dobře vybrat fotoaparát. Zvažte, jestli nestačí mobil. Místo rozlišení jděte po velkém snímači

23. ledna 2023
TWEET SDÍLET
Důležité otázky, na které byste si měli odpovědět před výběrem fotoaparátu. Je lepší kompakt, nebo zrcadlovka? Nestačí mobil? Jaký snímač, stabilizaci, hledáček… Co je důležité pro video?

Potřebujete digitál, nebo stačí mobil?

Na první pohled se to může zdát jako kacířská myšlenka, ale po chvilce přemýšlení můžete změnit názor. Výhody obou přístrojů jsou jasné:

  • mobil máte stále po ruce,
  • digitální fotoaparát dělá lepší fotky.

Ovšem otázkou je, zda a kdo ty lepší fotky ocení, respektive pozná rozdíl mezi fotkou z mobilu a digitálu.

Ten kdo se o fotografii zajímá a má „nakoukáno“ asi rozdíl odhalit může. Obrazová kvalita fotomobilů se stále zlepšuje a softwarové úpravy, které výrobci fotoaparátů pomalu implementují, najdete u telefonů už mnohem déle.

Mobil má samozřejmě svá omezení, jako minimální možnost práce s hloubkou ostrosti (tu však lze dohnat softwarově) a zejména je to obrazová kvalita za zhoršených světelných podmínek. Pokud tedy valná většina vašich fotografií vzniká za pěkného počasí, může být mobil dostatečným nástrojem.


Nejoblíbenější digitální fotoaparáty

Canon EOS 2000D Canon EOS 2000D
nabízí 52 obchodů za ceny od 7 490 Kč
Porovnat ceny
Canon EOS R6 Mark II Canon EOS R6 Mark II
nabízí 12 obchodů za ceny od 63 990 Kč
Porovnat ceny
Canon EOS RP Canon EOS RP
nabízí 14 obchodů za ceny od 20 890 Kč
Porovnat ceny
Sony Alpha A7 III Sony Alpha A7 III
nabízí 28 obchodů za ceny od 41 864 Kč
Porovnat ceny
Canon EOS M50 Mark II Canon EOS M50 Mark II
nabízí 21 obchodů za ceny od 13 590 Kč
Porovnat ceny

Digitální fotoaparát s výrazně větším snímačem bude ve srovnání s mobilem excelovat u fotografií s nedostatkem světla. Ovšem počítejte s tím, že budete muset nosit další zařízení s sebou, nemluvě o paměťových kartách, baterii, objektivech apod. I tady se ale fotomobily postupně dostávají dopředu. U těch nejlepších pomáhají s nočními snímky prvky umělé inteligence a výsledky jsou velmi překvapivé.

Z pohledu nákladů je to také nejednoznačné – cena digitálního fotoaparátu s větším snímačem a dobrým objektivem je prakticky stejná jako cena prémiového fotomobilu.

Nechceme samozřejmě srovnávat obrazovou kvalitu mobilu a digitálu, je ale třeba k těmto zařízením přistupovat z pohledu potřeb fotografa a předpokládaného využití výstupu. Ostatně na rozblácenou polní cestu k lesu si taky nevezmete nízký sporťák, ale raději terénní offroad, zatímco na závodním okruhu to bude přesně naopak.

V článku se ale dál budeme bavit už jen o opravdových digitálních fotoaparátech. Začneme tím, pro koho jsou vhodné jejich tři základní tipy: kompakty, bezzrcadlovky a zrcadlovky. Klikněte na šipku.

Jak vybrat

Poradíme vám, jak dobře vybrat hardware a domácí elektroniku. Na co si dát pozor, čemu se vyhnout a co je naopak velmi důležité.  Srozumitelně a přehledně.

TelevizorySoundbary • RouterySSDChytré hodinkyProjektoryTabletyFotomobilyMonitoryÚložiště NAS3D tiskárnySluchátka • Herní konzole

A další desítky článků na téma Jak dobře vybrat

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Technika, Fotoškola, Objektivy, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Fotomobily, Průvodce nákupem, Kompaktní fotoaparáty, Zrcadlovky, Expoziční čas, Ohnisková vzdálenost, Monitor, Clona, Jak vybrat, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz