Jak velikost snímače ovlivňuje hloubku ostrosti? | Zdroj: Pixabay.com

Zdroj: Pixabay.com

Jak velikost snímače ovlivňuje hloubku ostrosti?

Můžete dosáhnout krásného rozostření pozadí i s malým snímačem? Ano, můžete. Malé senzory totiž rozostřují více než ty větší, jen to možná tak nedoceníte, protože se vám toho do záběru vejde vlastně až příliš málo.

Celá problematika je samozřejmě složitější. Malé snímače často vyžadují objektivy s kratší ohniskovou vzdáleností, které nerozostřují pozadí tak efektivně. Na toto poněkud kontroverzní téma bylo v YouTube publikováno zajímavé video, které se pokouší do celé situace vnést trochu více „světla“.

Vizualizace velikostí senzorů

Abyste pochopili vliv velikosti snímače na hloubku ostrosti, představte si kruhový obraz vytvořený objektivem fotoaparátu. Nyní si představte různě velké kamerové senzory umístěné pod tímto kruhem, jako bychom používali stejnou čočku na různých kamerách.

  • Střední formát 6×6: Největší snímač, který se vejde do našeho kruhového obrazu, je středoformátový film 6×6. Je čtvercový a zabírá rozlehlou oblast.
  • Moderní digitální střední formát 44×33: Tento snímač je výrazně menší než filmový středoformát, ale stále je poměrně velký.
  • 35mm Full Frame: Toto je formát pro pokročilé plnoformátové digitální fotoaparáty a ve své době byl nejběžnějším filmovým formátem.
  • APS (Cropped Frame): Jedná se o široce používaný moderní digitální formát v dostupné cenové kategorii, známý také jako oříznutý snímek. Zachycuje pouze střední část obrazu.

Výsledkem testu je, že pokud chcete zachytit úžasný bokeh a rozostření pozadí, je stále vhodnější použít fotoaparát s větším snímačem. Pamatujte však, že hloubku ostrosti ovlivňují i další faktory a jako vždy a všude není velikost všechno, na čem záleží. Pokud pro vás navíc není investice do drahého velkoformátového fotoaparátu proveditelná, můžete místo toho experimentovat s focením překrývajících se kompozitů, o čemž pojednává Brenizerova metoda.

Via diyphotography.net

Určitě si přečtěte

Články odjinud