Jak ve Photoshopu CS použít Galerii filtrů

Jak ve Photoshopu CS použít Galerii filtrů

Filtry jsou nedílnou součástí Photoshopu (a většiny ostatních grafických editorů) od jeho počátku, poslední verze CS však přináší novinku v podobě Galerie filtrů. Jde o šikovnou funkci, která použití filtrů ještě více usnadní a zpřehlední.

Filtry umožní jednoduše na libovolný snímek aplikovat určitý efekt, a to buď na celý obraz, nebo po vytvoření selekce (například nástrojem Laso nebo pomocí Masky) pouze na jeho určitou část. Výčet všech filtrů najdete roztříděný do kategorií v menu Filtr. Mezi nejčastěji používané filtry patří ty, jimiž se odstraňuje některý z nedostatků snímku, tedy například Doostření (resp. naopak Rozostření) či Odstranění šumu


Snímek s aplikovaným filtrem Texturování

Většina filtrů však na snímek aplikuje některý ze zvláštních efektů, jenž uplatníte především při tvůrčích úpravách a experimentech. Snadno tak lze vytvořit například efekt štětcem či pastelem malovaného obrazu, potisku na látce, neonové záře nebo mozaikového okna. Ve Photoshopu CS můžete nyní všechny tyto filtry ještě snadněji aplikovat také pomocí Galerie filtrů.


Dialogové okno funkce Galerie filtrů

Z menu zadejte Filtr | Galerie filtrů. Otevře se velké dialogové okno, které si táhnutím pravého spodního rohu můžete zvětšit na celou plochu obrazovky. V levé části okna se zobrazuje náhled snímku. Jeho celou plochu zobrazíte po klepnutí na pole s procentuální hodnotou jeho zvětšení (v levém spodním rohu) a výběrem možnosti Podle zobrazení. To dále můžete zvětšovat či zmenšovat například pomocí tlačítek se symboly „+“ a „-“.


Nastavení zobrazení náhledu celé plochy snímku

V prostřední části okna se nachází seznam filtrů, rozdělený do několika kategorií. Po kliknutí na některou z nich se rozbalí seznam obsahujících filtrů (stejným způsobem se následně i zpět zabalí), jejichž funkce je zde dokonce znázorněna pomocí náhledů (bohužel ne vašeho konkrétního snímku). Po klepnutí na některý z nich se ihned provede jeho aplikování na náhled. Některé z filtrů jsou náročné na výkon počítače, pokud ten váš nepatří mezi nejrychlejší, nevyhnete se bohužel občasnému čekání.

Pokračování 2 / 2

Možnosti nastavení

V pravé části dialogového okna se pro každý filtr zobrazují dostupné volby. Ty většinou spočívají v podobě dvou až tří posuvníků, jimiž můžete libovolně nastavovat intenzitu filtru, hustotu jeho textury či vyvážení světlých a tmavých částí obrazu. Pokud se rozhodnete snímek navrátit do původní podoby, přidržte klávesu Alt a stiskněte tlačítko Obnovit, jež se proměnilo z tlačítka Zrušit (tím se vrátíte do běžného pracovního prostředí Photoshopu, stačí také jen stisknout klávesu Esc).


Volby se pro každý z filtrů liší

Na snímek můžete dokonce aplikovat i několik filtrů současně. K tomuto účelu slouží pravá spodní část dialogového okna, kam libovolný další filtr můžete přiřadit stisknutím tlačítka se symbolem prázdného listu (a odpadkovým košem jej samozřejmě naopak odstraníte). Jednotlivé filtry zde můžete přes sebe libovolně přetahovat, vypnutím symbolu okna můžete dočasně vypnout viditelnost některého z nich. Princip skládání filtrů je zde obdobný jako u Vrstev, tzn. že horní filtr ovlivňuje filtr (resp. kombinaci filtrů), co je pod ním.


Použití více filtrů současně

Na použití filtrů je nejzábavnější experimentování, v němž se fantazii meze rozhodně nekladou. Původní snímek změníte k nepoznání velmi snadno, počítejte však s tím, že vaše nadšení nad výsledným „uměleckým“ obrázkem často může zůstat ostatními diváky nepochopeno…  

Určitě si přečtěte

Články odjinud