Jak v GIMPu opravit špatné nastavení vyvážení bílé barvy

Jak v GIMPu opravit špatné nastavení vyvážení bílé barvy

Při fotografování za umělého osvětlení je u většiny digitálních fotoaparátů nutné nastavit vyvážení bílé barvy manuálně, neboť automatika pracuje jen v omezeném rozsahu. Pokud na to zapomenete, snímky pak mají výrazný, většinou oranžový nádech. Oprava v některém z grafických editorů je naštěstí jednoduchá.

Pokud fotografujete do formátu RAW, výběrem druhu vyvážení bílé se při fotografování nemusíte vůbec zabývat a nastavení můžete provést až v počítači, na kvalitu snímku to nemá vliv. Pořizujete-li snímky jako klasické JPG, na úpravu využijete některý z běžných nástrojů na korekci barevnosti snímku. Jeho obrazová kvalita tím bude mírně poznamenána, výsledek je však stále výrazně lepší, než fotografie zbarvená do oranžova. K úpravě lze použít například grafický editor GIMP, jenž si zdarma můžete stáhnout z webové stránky www.gimp.cz. Postup v editoru Photoshop je obdobný.


Snímek před úpravou – automatika digitálu si neporadila s oranžovým zabarvením žárovkového osvětlení

1. Otevřete snímek, který chcete upravit (Ctrl + O). Na úpravu vyvážení bílé se v GIMPu nabízí hned několik nástrojů pro barevné korekce - nejjednodušší z nich je funkce Nástroje | Nástroje barev | Vyvážení barev. Vyberte ji z horního menu v okně se snímkem.


Dialogové okno funkce Vyvážení barev

2. V otevřeném dialogovém okně nejprve zatrhněte možnost Náhled, abyste mohli nastavení pozorovat přímo v obraze. Zapínáním a vypínáním Náhledu můžete upravenou fotku porovnávat s její původní podobou.

3. Ve většině případů ponechte aktivní také volbu Zachovat světlost, změnou barevnosti se tak nebude ovlivňovat celkový jas snímku. V horní části okna můžete nastavit, ve kterých tónech má být úprava barevnosti nejvíce patrná, pro běžné fotografie je nejvhodnější možnost Střední tóny.

4. Vlastní úpravu barevnosti provedete pomocí tří jezdců v prostřední části okna. Na konci každého z posuvníků jsou tzv. doplňkové barvy, to znamená, že přidáváním jedné druhou naopak ubíráte. Pokud jste fotografovali při žárovkovém osvětlení, špatně nastavené vyvážení bílé barvy se projeví většinou oranžovým zabarvením. V takových případech proto první jezdec posuňte k Azurové barvě a třetí posuvník k Modré.

5. Nejste-li s úpravou spokojeni a chcete-li nastavení „vynulovat“, stačí klepnout na tlačítko Obnovit. V opačném případě nastavení potvrďte stisknutím tlačítka Budiž.


Snímek po úpravě

6. Pro uložení snímku vyberte z menu příkaz Soubor | Uložit jako (Ctrl + Shift + S). Pokud jako formát souboru zvolíte tradiční .JPG, po stisknutí tlačítka Budiž se otevře dialogové okno s dalšími volbami. V něm pomocí posuvníku Kvalita nastavte požadovanou míru komprese – čím kvalitu nastavíte vyšší, tím bude větší velikost souboru. Ve většině případů je optimálním kompromisem volba komprese okolo 0,75. Mějte však na paměti, že dalším přeukládáním se kvalita snímku dále snižuje. Ostatní volby ponechte na přednastavených hodnotách a stiskněte tlačítko Budiž.


Dialogové okno pro uložení snímku ve formátu .JPG

Určitě si přečtěte

Články odjinud