14
Fotogalerie

Jak v GIMPu nahradit „vypálenou“ oblohu

Snímky fotografované v protisvětle často trpí vypálenou oblohou bez kresby – na vině je velký rozsah světel a stínů, který snímač nedokáže zaznamenat.

Optimální je samozřejmě fotografovat vždy ve směru slunečního svitu, o spoustu zajímavých záběrů tak ale přijdete.

Pokud si ale za nějakým v protisvětle pořízeným snímkem skutečně stojíte a nechcete o něj „pouze“ kvůli bílé obloze za žádnou cenu přijít, můžete se pokusit o jeho záchranu v některém z grafických editorů. Jednou z možností je dosazení oblohy z jiného snímku, což můžete poměrně snadno provést například v editoru GIMP.

Jde již samozřejmě o poměrně značnou manipulaci s realitou, jejíž vhodnost či nepřípustnost je na zvážení každého fotografa a může být také námětem diskuse pod tímto článkem – někdo fotografii vnímá spíš jako nekompromisní záznam reality, pro jiného je zase důležitější výsledný vizuální dojem.

novy_pred.jpg novy_pred2.jpg
Snímky před úpravou

Otevřete snímek, který chcete upravit (Ctrl + O). Obrázek si nejprve zkopírujte do nové vrstvy, a to příkazem Vrstva | Duplikovat vrstvu. Pokud je popředí příliš tmavé a šedivé, jeho kontrast můžete zvýšit například pomocí funkce Nástroje | Nástroje barev | Úrovně, kde přiměřeně směrem doleva posuňte pravou trojúhelníkovou šipku a stiskněte Budiž.

urovne.jpg

Dále musíte bílou oblohu označit, na což v našem případě můžete vhodně využít nástroj Kouzelná hůlka (Z) hulka.jpg . Vyberte jej z panelu nástrojů a poté jím klepněte doprostřed oblohy. Na první pokus se pravděpodobně označení oblohy neprovede podle vašich představ. Rozhodující je nastavení posuvníku Práh v panelu voleb nástroje. Pokud se označila jen část oblohy, hodnotu Práh přiměřeně zvyšte, pokud se naopak kromě oblohy označily ještě i další části snímku, nastavte jezdce Práh více doleva.

volby.jpg

Mírné nedostatky v označení oblohy můžete opravit nástrojem Laso (F) laso.jpg . Když po jeho zvolení přidržíte klávesu Shift, lze výběr rozšířit o další části snímku, po přidržení klávesy Ctrl z výběru naopak část odeberete. Máte-li oblohu vyznačenou podle vašich představ, vyberte z menu Úpravy | Vymazat (Ctrl + K).

vyber.jpg

Stiskněte Shift + Ctrl + A pro odznačení výběru a zadejte Soubor | Otevřít (Ctrl + O) pro otevření snímku s novou oblohou. Pokud fotografie obsahuje ještě i jiné objekty, oblohu z ní nejdříve vyřízněte nástrojem Ořez (Shift + C) orez.jpg . Výsledné nebe označte příkazem Výběr | Vše (Ctrl + A) a stisknutím Ctrl + C jej zkopírujte do schránky. Přepněte na původní snímek a v paletce Vrstvy označte spodní vrstvu Pozadí.

vrstvy.jpg

Stiskněte Ctrl + V pro vložení zkopírované oblohy. Nástrojem Přesun (M) presun.jpg oblohu vhodně umístěte, případně můžete přizpůsobit její velikost nástrojem Škálování (Shift + T) skalovani.jpg . Po jeho zvolení klepněte do obrazu, přes plochu vložené oblohy se zobrazí mřížka. Její velikost můžete libovolně upravit (kvůli poklesu kvality ji však nezvětšujte víc než na polovinu), poté stiskněte v otevřeném dialogovém okně tlačítko Škálovat.

skalovat.jpg

Jste-li s umístěním nové oblohy spokojeni, zadejte Vrstva | Ukotvit vrstvu (Ctrl + H). Z menu opět vyberte Nástroje | Nástroje barev | Úrovně, kde pomocí tří posuvníků pod grafem histogramu upravte jas a kontrast oblohy tak, aby pasovala k popředí snímku, a stiskněte tlačítko Budiž

urovne2.jpg

Nakonec v panelu vrstev přepněte na horní vrstvu Pozadí kopie a z menu zadejte Vrstva | Sloučit dolů (Shift + Ctrl + M). Snímek poté uložte jako kopii (Shift + Ctrl + S).

novy_po.jpg

Poznámka: Grafický editor GIMP obsahuje také speciální filtr, pomocí nějž můžete novou oblohu uměle vygenerovat – najdete jej pod menu Filtry | Vyobrazení | Mraky | Pevný šum.

Určitě si přečtěte

Články odjinud